Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  7,083

  Thumbs up Samsun'a özgü Yöresel Tarihi Kültürel Kıyafetler

  Samsun'a özgü Yöresel Tarihi Kültürel Kıyafetler

  Samsunun Özgü Giyilen Yöresel Kıyafetlerini Öğrenelim


  Doğu ve Batı Karadeniz’in kesiştiği noktada kalan Samsun’un çok eski bir medeniyete sahip olması XIX yy. ve XX yy. başlarında gelen göçlerle çok değişken bir yapıda bulunması kültürel açıdan farklılıklar göstermektedir.

  Samsun Oyunlarının Karakteristik Özellikleri

  Samsun yöresi oyunlarının bazıları eller tutularak eller tutulup dirsekler birleştirilerek eller omuza atılarak oynandığı gibi eller tutuşmadan karşılıklı oynanan oyunları da vardır. Çökme figürü el vurma figürü çapraz yürüme figürü topuk vurma yada ayak ucu vurma figürü dönme figürü oyunlar içerisinde yer almaktadır. Oyunlar genellikle oyuncuların belli bir alan içerisinde dolaşması şeklinde icra edilir. Az da olsa düz sıra halinde oynanan oyunlara rastlanılmaktadır. (Örneğin alafranga oyunu gibi) Oyunların oynanışında hiçbir zaman daire oluşturulmamaktadır. Oyunlar genellikle yavaş başlar. İlerleyen bölümlerde hızlanır. Bazı oyunlarda oyuncuların nara attıkları (Sarhoş barı ve kaba ceviz) gözlenir. Karşılama türü oyunlarda yaygın bir şekilde omuz sallama figürü vardır. Erkeklerin omuz sallama figürleri kızlara nazaran daha ağır ve diktir.

  Samsun halk oyunları yönünden ülkemizde geçiş bölgesi sayılan illerimiz arasındadır. Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra bölgeye yerleşen balkan göçmenleri Hora – Karşılamaları yöreye getirmiştir. Doğu Karadeniz Bölgesinden şehre gelen göçler nedeni ile horon çeşitleri yaygınlaşmıştır. Ladik ilçesi gibi bazı bölgelerde bulunan alevi vatandaşlarımızın dini dansları sayılan semahlara da Samsun ilinde rastlamak mümkündür. Görüldüğü gibi Türk Halk Danslarının üç değişik karakter yapısında olan danslara Samsun’da ulaşılabilir.

  Tespit edilen Samsun Halk Dansları İsimleri

  Alaçam Sarıkız Tombul gelin Samsun sallaması oyunları Bafra Sarıkız ikileme Demirağa Zirto Kabadayı Kasap Samsun horonu Tombul gelin Rumeli dik horonu Köroğlu Kızlar havası Çarşamba Çarşamba çiftetellisi Çarşamba düz oyun havası Çarşamba karşılaması Sağır perde Anadolu çiftetellisi Karaçalı Kasap Kaba ceviz Alafranga Gürcü horonu Salı pazarı Üçlü horon Terme Üçlü horon Gürcü horonu Horon kurma Ladik Üç ayak Makinalı Tamzara Hoşbilezik Temurağa Sarhoşbarı Sarıkız Oduncular Ağam ben yandım Yelleme Ladik horonu Ladik semahı Vezir köprü Sarıkız Oduncular.  Samsun Halk Dansları giysileri

  • Kadın Giysileri Çarık corap paçalı don üç etek önlük başlık iç yelek cepken.

  • Erkek Giysileri Çarık çorap şalvar aba gömlek bel kuşağı.

  Samsun Halk Danslarında kullanılan yöresel çalgılar

  • Bağlama tambura cura zurna klarinet kaba davul davulbaz tef cümbüş kaval.


  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet