Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  7,083

  Thumbs up Osmaniyenin Tarihi Ve Turistik Mekanları

  Osmaniyenin Tarihi Ve Turistik Mekanları

  Osmaniyenin En Güzel Tarihi Ve Turistik Yerleri

  GEZİLECEK YERLER

  Müzeler ve Örenyerleri

  Karatepe – Aslantaş Açık Hava Müzesi

  Kadirlinin güneydoğusunda olup ilçeye 22 kilometre Osmaniye’ye 30 kilometre Adana’ya ise 130 kilometre uzaklıktadır.

  Tepenin zirvesinde saray olduğu tahmin edilen iki tane yanmış bina harabesi ve zahire kuyuları mevcuttur. Kalenin biri güneybatısında diğeri kuzeydoğusunda olmak üzere iki kapısı vardır. Güneybatısındaki giriş kapısında kırık parçalarla ekli iki aslan heykeli vardır. Sağ ve sol yan odacıklarda esmer ve açık sarı sert taneli bazalt taş bloklar üzerinde duvar kaplaması niteliğinde o günün inanç ve yaşayışını sergileyen çeşitli figür rölyefleri (taş kabartmalar)ve aynı metin olmak üzere karşılıklı Finike (çivi) ve Hitit hiyeroglif yazıları mevcuttur. Kapı içinde ise yaklaşık üç metre boyunda fırtına Tanrısının heykeli bulunmaktadır. Kuzeydoğu kapısında insan başlı aslan gövdeli karşılıklı iki sfenks vardır. Sağ ve sol odacıklarda Güneş Tanrısı rölyefi ve diğer çeşitli rölyefler ile karşılıklı aynı metin olmak üzere Finike (çivi) ve Hitit hiyeroglif yazıları mevcuttur.

  Buradaki Finike (çivi) yazıları sayesinde önceleri tam çözülememiş olan Hitit hiyerogliflerinin okunmasına imkan sağlayan bir anahtar ele geçmiştir. Dünya üzerindeki Hitit yazıları ilk defa burada okunmuştur. Bu yazılarının çözülmesiyle Anadolu’da M.Ö. 2000 yılına kadar giden hiyeroglif yazıların tamamı okunabilmiştir.

  Karatepe-Aslantaş’taki eserler açık hava müzesi kurularak eserlerin burada sergilenmesi yoluna gidilmiştir.

  Bodrumkale-Kastabala Şehri

  (Hierapolis) Osmaniye iline 15 kilometre uzaklıktaki Kesmeburim köyü ve Bahçe köyü sınırları içindedir.

  Kastabala’nın oldukça iyi durumda günümüze ulaşan antik yapı kalıntıları arasında en önemlisi sütunlu caddesi ve beş bin seyirci kapasiteli tiyatrosudur. Bunun yanı sıra iki kilise kale Roma hamamı stadyumu kentin dört bir yanını çevreleyen nekropolleri (Kaya oyma ve anıt mezarları) kentin yaklaşık 5 km kuzey – doğusunda Ceyhan nehri üzerindeki su kemeri kalıntısıyla Kastabala Osmaniye’nin ve yörenin en önemli ören yerlerindendir.

  Kaleler

  Karatepe – Aslantaş Geç Hitit Kalesi

  Kartepe-Aslantaş; Adana (bugün Osmaniye) ili Kadirli ilçesi sınırlarında M.Ö. 8yy.da yani Geç Hitit Çağında kendisini Adana ovası hükümdarı olarak tanıtan Asativatos tarafından kuzeydeki vahşi kavimlere karşı bir sınır kalesi olarak kurulmuş Asativadaya diye adlandırılmıştır. Kalenin batısında güney ovalardan Orta Anadolu yaylasına geçit veren bir kervan yolu doğusunda Ceyhan Irmağı (tarihi Pyramos) bugün ise Aslantaş baraj gölü yer almaktadır.

  Toprakkale Kalesi

  Kale ilk çağlarda Çukurova’yı Suriye’ye bağlayan Amanos/Demirkapı geçidini kontrol altında tutmak amacıyla inşa edilmiştir. Ceyhan Osmaniye Dörtyol yol ayrımına ve güneydeki geçide hakim 75 m. yüksekliğindeki bir kayalığın ve buna eklenen yığma tepenin üzerindedir.

  Toprakkale iç kale ve etrafında yer alan dış sur duvarlarından oluşmaktadır.Kale duvarları sıralı moloz taş örtü niteliğinde siyah bazalt taşla inşa edilmiştir.İç kalenin sur duvarları genelde ayakta olmakla birlikte üst kotları yıkıntı halindedir.

  Kalenin kuzeyinde Adana yolu üzerinde eski Kınık şehri (Öranşar) kalıntıları mevcuttur.

  Kaypak (Savranda) Kalesi

  Osmaniye’nin doğusunda Kaypak yolu üzerinde 30 km’lik asfalt yol ile bağlıdır. Kalecik barajının yanında yer almaktadır. Kalenin çevresi 800 metredir. Dikdörtgen biçiminde olup surları 7-10 metre burçları ise 8-10 metre yüksekliktedir. 12 burcu ve kulesi vardır. Kale içerisindeki düzlük çam ağaçları ile kaplıdır. Kale meydanında su sarnıçları bina kalıntıları vardır.

  Düziçi ilçesindeki Haruniye kalesi Saman kalesi Kurtlar kalesi; Hasanbeyli İlçesinde Karafenk kalesi ve Savranda kalesi (Kalecik köyünde) kalıntıları bulunmaktadır.

  Camiler

  İlçe merkezinde bulunan ve M.S. 5. yy.da Romalılar döneminde inşa edilen Alacami (Kadirli) en önemlisidir. Bahçe ilçesindeki Ağacabey Cami görülmeye değerdir.

  Korunan Alanlar

  Osmaniye – Aslandağ Tarihi Milli Parkı

  Yeri: Osmaniye İli Kadirli İlçesi

  Ulaşım: Akdeniz Bölgesinde Osmaniye İlinin Kadirli İlçesine 22 km. uzaklıkta ve Ceyhan ırmağının kenarında yer alan Milli Park’a Adana-Kadirli ve Adana-Osmaniye karayolu ile ulaşılmaktadır.

  Özelliği: Anadolu’da Kızılırmak kavisli içerisine MÖ 2000 yıllarında yerleşen Hattilerin devamı olan Hititler MÖ 1750′de krallık kurmuşlar ve MÖ 1450′de doğunun en önemli İmparatorluklarından biri olmuşlardır. MÖ 1200 yıllarında Deniz kavimleri tarafından yıkılan Hitit İmparatorluğu’nun merkez Hattuşaş (Boğazköy)’ı terk ederek güneydoğuya çekilen Hititler MÖ 8. yüzyılda Klikya bölgesine hakim olan Kral Asatiwada tarafından Karatepe-Aslantaş yöresinde bir Hitit Krallığı kurmuşlardır. Sınır kalesi olan Karatepe-Aslantaş ile Ceyhan nehrinin karşıyakasındaki Domuztepe’de görülen harabeler ve özellikle kuzey-güney kapıları ile kapı aslanları kalıntıların en ilginç olanlarıdır. Ortaya çıkarılan eserler modern müzecilik anlayışına uygun olarak tarihi çevreleri içinde onarılarak açık hava müzesi haline getirilmiştir.

  Karatepe-Aslantaş’ın diğer önemli özelliği de burada yapılan kazı ve araştırmalarda Fenike alfabesi ile yazılmış Aram dilindeki çevirisi Hitit hiyeroglif yazısının çözülmesine imkan vermiş olmasıdır.

  Kızılçam ılgın meşe türleri ve maki florasının meydana getirdiği bitki örtüsü karaca domuz çakal tavşan tilki turaç keklik gibi yaban hayvanlarının toplulukları ile Ceyhan nehrinde yayın ve sazan balıkları bulunmaktadır.

  Görülebilecek Yerler: Roma ve Bizans döneminde de yerleşim gören alanda özellikle Pınarözü köyü yakınlarında bazilika tipinde bir tapınağın tabanında görülen çok renkli mozaikler üstün sanat değeri taşımaktadır. Nisan ve Kasım ayları arasında Park’ın arkeolojik ve tabii değerleri açık hava müzesi görülebilir.

  Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Sahada günübirlik piknik yapılabilir.Baraj gölü çevresinde mevcut patikalarda yürüyüş yapılabilir. Çadır ve karavan ile konaklama yapılabilir.

  Mağaralar

  Karapınar mevkiinde bulunan Çançan Mezar Mağaraları’nın Roma dönemine ait olduğu sanılmaktadır.

  Yaylalar

  Kadirli – Maksutoğlu Yaylası

  Ulaşım: Kadirli – Andırın – Kahraman Maraş kara yolunun 12. kilometresinden kuzeye (sola) dönülerek 33. kilometrelik stabilize yolla ulaşılır (toplam 45 km). Yaz aylarında günün belli saatlerinde Kadirli’den minibüs ve jeeplerle gidilebilir.

  Özellikleri: 33 kilometrelik stabilize yol üzerinde; Akarca Yaylası Koçlu (Avluk) Köyü Paşaoluğu yaylası Yoğunoluk (Katıralağı) köyü Değirmendere ve Tahta gibi yayla köyleri de bulunmaktadır. Altyapısı kısmen tamamlanmış olan yaylada; elektrik ve telefon olup kır kahveleri bakkallar kasaplar et yemekleri sunan küçük lokantalar ve özel doktorlar hizmet vermektedir.

  Yöre halkının temiz ve serin havasından yararlanmak için çıktığı yaylanın çevresi tamamen sedir ve köknar ormanları ile çevrilidir. Yaylada yöresel ahşap yayla evleri ile son yıllarda yapılan betonarme binalar elma armut kiraz vişne ve ardıç türü ağaçlarla iç içedir.

  Maksut Oluğu yaylasından başlayıp Çardak – Gürlevik – Turna – Söğüt oluğu – Dokurcun -Beyoluğu – Çığşar yaylalarından geçerek Savrun çayının doğduğu Yedi gözler mevkiini de içine alan ünlü yazar Yaşar Kemal’in İnce Memed romanına konu olan bu yaylalar çok sayıda çiçek böcek ve kuş türünü barındırmaktadır.

  Konaklama-Yeme-İçme: Kamp yapmanın dışında yerli halkın kullandığı evler kiralanabilir.

  Kadirli – Bağdaş ve Almacık Yaylası

  Ulaşım: Kadirli İlçesinden 57 kilometrelik stabilize yolla ulaşılır. Yaz aylarında Kadirli’den minibüs bulunabilir.

  Özellikleri: Kadirli ilçesine bağlı birçok köy ve orman içinden geçen güzel manzaralı 57 km. stabilize yolla ulaşılan Bağdaş Yaylası iki tepe arasında kurulmuştur. Yaylanın çevresi çam ardıç köknar ve sedir ormanları ile kaplıdır. Elektrik kır kahveleri ve bakkalların bulunduğu yaylada yörenin yayla mimarisine uygun ahşap ve taş malzemeden yapılmış yayla evleri bulunmaktadır.

  Konaklama – Yeme – İçme Çadır ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir.

  Kadirli – Beyoğlu – Savrun Gözü – Dokurcun ve Çığşar Yaylaları

  Ulaşım: Kadirli İlçesinden 65 kilometrelik stabilize yolla ulaşılır. Yaz aylarında Kadirli’den minibüs bulunabilir.

  Özellikleri: Toros dağlarının kuzeydoğu uzantısı olan Dibek dağlarının eteklerinde bulunan yaylalar tamamen ardıç köknar sedir ağaçları vahşi kayalıklar yüksek dağ çayırları ile rengarenk kır çiçeklerinin açtığı doğa cennetidir.

  Kayalıklarında yırtıcı kuşların (kartal şahin doğan) uçuştuğu bu yaylalar ünlü yazar Yaşar Kemal’in roman kahramanı İnce Memed’in mekanı olmuştur.


  Savrun Çayı kıyısında kurulan yaylalarda elma armut kiraz vişne ve dut meyveleri yetişmektedir. Bol su kaynaklarının olduğu bu yaylalar kamp yeri olarak seçilebilir. Çığşar yaylasında bulunan Deli Öbek ve Harman Kaya denilen kütle kayalar tırmanış için idealdir.

  Konaklama-Yeme-İçme: Çadır ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir.

  Osmaniye – Zorkun ve Olukbaşı Yaylaları

  Ulaşım: Osmaniye ilinin güneydoğusunda Nur dağı eteğinde bulunan yaylalara toplam 26 km. asfalt yolla ulaşılır. Yayla mevsiminde Osmaniye ilçesi ile Zorkun yaylası arasında belediye otobüsü minibüs ve taksiler yolcu taşımacılığı yapmaktadır.

  Özellikleri: Yolun 16. kilometresinde bulunan Oluk Başı yaylası çok şirin çam ağaçları arasında tamamen yörenin ahşap yayla evleri ile kurulmuştur. Zorkun yaylası ise çok geniş bir tabana yayılmıştır. Çam ve ardıç ağaçları içerisine kurulmuş olan yaylada ahşap yayla evlerinin yanında çok değişik mimari tarzda yapılmış villalar ve diğer evlere rastlamak mümkündür. Alt yapısı büyük ölçüde tamamlanmış olan Zorkun yaylasında yaz aylarında seyyar sağlık ocağı ile seyyar jandarma karakolu görev yapmaktadır. Osmaniye Ceyhan Kadirli ilçeleri halkının yoğun olarak rağbet ettiği yaylada; bakkallar kır kahve ve lokantaları kasap manav fırın bulunmaktadır.

  Konaklama-Yeme-İçme: Yaylada yeme-içme ve alışveriş yerleri bulunmaktadır. Yöre halkı yayla evlerini kullanmaktadır.

  Hasanbeyli – Alman Pınarı Yaylası

  Ulaşım: Hasanbeyli ilçesine 4 kilometrelik asfalt yolla ulaşılmaktadır.

  Özellikleri: Bu bölgenin en eski yaylalarından olan Alman Pınarı bağlar ve bahçeler arasında kurulmuştur.

  Konaklama-Yeme-İçme: Kır lokantaları kahve bakkal ve fırınların hizmet verdiği yaylada kamp kurarak piknik yapılabilir.

  Kuş Gözlem Alanı

  Asi Havzaları

  Nur Dağları

  İl:Hatay Osmaniye

  İlçeler: Dört yol Hassa İskenderun Kırıkhan Belen Osmaniye Merkez

  Yüzölçümü: 215

  Rakım: 1000 – 2262 m

  Koruma: kısmen

  Başlıca Özellikleri: göç geçidi orman


  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet