Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  6688
  Mesajlar
  7,083

  Thumbs up Osmaniyenin Tarihi Ve Turistik Mekanları

  Osmaniyenin Tarihi Ve Turistik Mekanları

  Osmaniyenin En Güzel Tarihi Ve Turistik Yerleri

  GEZİLECEK YERLER

  Müzeler ve Örenyerleri

  Karatepe – Aslantaş Açık Hava Müzesi

  Kadirlinin güneydoğusunda olup ilçeye 22 kilometre Osmaniye’ye 30 kilometre Adana’ya ise 130 kilometre uzaklıktadır.

  Tepenin zirvesinde saray olduğu tahmin edilen iki tane yanmış bina harabesi ve zahire kuyuları mevcuttur. Kalenin biri güneybatısında diğeri kuzeydoğusunda olmak üzere iki kapısı vardır. Güneybatısındaki giriş kapısında kırık parçalarla ekli iki aslan heykeli vardır. Sağ ve sol yan odacıklarda esmer ve açık sarı sert taneli bazalt taş bloklar üzerinde duvar kaplaması niteliğinde o günün inanç ve yaşayışını sergileyen çeşitli figür rölyefleri (taş kabartmalar)ve aynı metin olmak üzere karşılıklı Finike (çivi) ve Hitit hiyeroglif yazıları mevcuttur. Kapı içinde ise yaklaşık üç metre boyunda fırtına Tanrısının heykeli bulunmaktadır. Kuzeydoğu kapısında insan başlı aslan gövdeli karşılıklı iki sfenks vardır. Sağ ve sol odacıklarda Güneş Tanrısı rölyefi ve diğer çeşitli rölyefler ile karşılıklı aynı metin olmak üzere Finike (çivi) ve Hitit hiyeroglif yazıları mevcuttur.

  Buradaki Finike (çivi) yazıları sayesinde önceleri tam çözülememiş olan Hitit hiyerogliflerinin okunmasına imkan sağlayan bir anahtar ele geçmiştir. Dünya üzerindeki Hitit yazıları ilk defa burada okunmuştur. Bu yazılarının çözülmesiyle Anadolu’da M.Ö. 2000 yılına kadar giden hiyeroglif yazıların tamamı okunabilmiştir.

  Karatepe-Aslantaş’taki eserler açık hava müzesi kurularak eserlerin burada sergilenmesi yoluna gidilmiştir.

  Bodrumkale-Kastabala Şehri

  (Hierapolis) Osmaniye iline 15 kilometre uzaklıktaki Kesmeburim köyü ve Bahçe köyü sınırları içindedir.

  Kastabala’nın oldukça iyi durumda günümüze ulaşan antik yapı kalıntıları arasında en önemlisi sütunlu caddesi ve beş bin seyirci kapasiteli tiyatrosudur. Bunun yanı sıra iki kilise kale Roma hamamı stadyumu kentin dört bir yanını çevreleyen nekropolleri (Kaya oyma ve anıt mezarları) kentin yaklaşık 5 km kuzey – doğusunda Ceyhan nehri üzerindeki su kemeri kalıntısıyla Kastabala Osmaniye’nin ve yörenin en önemli ören yerlerindendir.

  Kaleler

  Karatepe – Aslantaş Geç Hitit Kalesi

  Kartepe-Aslantaş; Adana (bugün Osmaniye) ili Kadirli ilçesi sınırlarında M.Ö. 8yy.da yani Geç Hitit Çağında kendisini Adana ovası hükümdarı olarak tanıtan Asativatos tarafından kuzeydeki vahşi kavimlere karşı bir sınır kalesi olarak kurulmuş Asativadaya diye adlandırılmıştır. Kalenin batısında güney ovalardan Orta Anadolu yaylasına geçit veren bir kervan yolu doğusunda Ceyhan Irmağı (tarihi Pyramos) bugün ise Aslantaş baraj gölü yer almaktadır.

  Toprakkale Kalesi

  Kale ilk çağlarda Çukurova’yı Suriye’ye bağlayan Amanos/Demirkapı geçidini kontrol altında tutmak amacıyla inşa edilmiştir. Ceyhan Osmaniye Dörtyol yol ayrımına ve güneydeki geçide hakim 75 m. yüksekliğindeki bir kayalığın ve buna eklenen yığma tepenin üzerindedir.

  Toprakkale iç kale ve etrafında yer alan dış sur duvarlarından oluşmaktadır.Kale duvarları sıralı moloz taş örtü niteliğinde siyah bazalt taşla inşa edilmiştir.İç kalenin sur duvarları genelde ayakta olmakla birlikte üst kotları yıkıntı halindedir.

  Kalenin kuzeyinde Adana yolu üzerinde eski Kınık şehri (Öranşar) kalıntıları mevcuttur.

  Kaypak (Savranda) Kalesi

  Osmaniye’nin doğusunda Kaypak yolu üzerinde 30 km’lik asfalt yol ile bağlıdır. Kalecik barajının yanında yer almaktadır. Kalenin çevresi 800 metredir. Dikdörtgen biçiminde olup surları 7-10 metre burçları ise 8-10 metre yüksekliktedir. 12 burcu ve kulesi vardır. Kale içerisindeki düzlük çam ağaçları ile kaplıdır. Kale meydanında su sarnıçları bina kalıntıları vardır.

  Düziçi ilçesindeki Haruniye kalesi Saman kalesi Kurtlar kalesi; Hasanbeyli İlçesinde Karafenk kalesi ve Savranda kalesi (Kalecik köyünde) kalıntıları bulunmaktadır.

  Camiler

  İlçe merkezinde bulunan ve M.S. 5. yy.da Romalılar döneminde inşa edilen Alacami (Kadirli) en önemlisidir. Bahçe ilçesindeki Ağacabey Cami görülmeye değerdir.

  Korunan Alanlar

  Osmaniye – Aslandağ Tarihi Milli Parkı

  Yeri: Osmaniye İli Kadirli İlçesi

  Ulaşım: Akdeniz Bölgesinde Osmaniye İlinin Kadirli İlçesine 22 km. uzaklıkta ve Ceyhan ırmağının kenarında yer alan Milli Park’a Adana-Kadirli ve Adana-Osmaniye karayolu ile ulaşılmaktadır.

  Özelliği: Anadolu’da Kızılırmak kavisli içerisine MÖ 2000 yıllarında yerleşen Hattilerin devamı olan Hititler MÖ 1750′de krallık kurmuşlar ve MÖ 1450′de doğunun en önemli İmparatorluklarından biri olmuşlardır. MÖ 1200 yıllarında Deniz kavimleri tarafından yıkılan Hitit İmparatorluğu’nun merkez Hattuşaş (Boğazköy)’ı terk ederek güneydoğuya çekilen Hititler MÖ 8. yüzyılda Klikya bölgesine hakim olan Kral Asatiwada tarafından Karatepe-Aslantaş yöresinde bir Hitit Krallığı kurmuşlardır. Sınır kalesi olan Karatepe-Aslantaş ile Ceyhan nehrinin karşıyakasındaki Domuztepe’de görülen harabeler ve özellikle kuzey-güney kapıları ile kapı aslanları kalıntıların en ilginç olanlarıdır. Ortaya çıkarılan eserler modern müzecilik anlayışına uygun olarak tarihi çevreleri içinde onarılarak açık hava müzesi haline getirilmiştir.

  Karatepe-Aslantaş’ın diğer önemli özelliği de burada yapılan kazı ve araştırmalarda Fenike alfabesi ile yazılmış Aram dilindeki çevirisi Hitit hiyeroglif yazısının çözülmesine imkan vermiş olmasıdır.

  Kızılçam ılgın meşe türleri ve maki florasının meydana getirdiği bitki örtüsü karaca domuz çakal tavşan tilki turaç keklik gibi yaban hayvanlarının toplulukları ile Ceyhan nehrinde yayın ve sazan balıkları bulunmaktadır.

  Görülebilecek Yerler: Roma ve Bizans döneminde de yerleşim gören alanda özellikle Pınarözü köyü yakınlarında bazilika tipinde bir tapınağın tabanında görülen çok renkli mozaikler üstün sanat değeri taşımaktadır. Nisan ve Kasım ayları arasında Park’ın arkeolojik ve tabii değerleri açık hava müzesi görülebilir.

  Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Sahada günübirlik piknik yapılabilir.Baraj gölü çevresinde mevcut patikalarda yürüyüş yapılabilir. Çadır ve karavan ile konaklama yapılabilir.

  Mağaralar

  Karapınar mevkiinde bulunan Çançan Mezar Mağaraları’nın Roma dönemine ait olduğu sanılmaktadır.

  Yaylalar

  Kadirli – Maksutoğlu Yaylası

  Ulaşım: Kadirli – Andırın – Kahraman Maraş kara yolunun 12. kilometresinden kuzeye (sola) dönülerek 33. kilometrelik stabilize yolla ulaşılır (toplam 45 km). Yaz aylarında günün belli saatlerinde Kadirli’den minibüs ve jeeplerle gidilebilir.

  Özellikleri: 33 kilometrelik stabilize yol üzerinde; Akarca Yaylası Koçlu (Avluk) Köyü Paşaoluğu yaylası Yoğunoluk (Katıralağı) köyü Değirmendere ve Tahta gibi yayla köyleri de bulunmaktadır. Altyapısı kısmen tamamlanmış olan yaylada; elektrik ve telefon olup kır kahveleri bakkallar kasaplar et yemekleri sunan küçük lokantalar ve özel doktorlar hizmet vermektedir.

  Yöre halkının temiz ve serin havasından yararlanmak için çıktığı yaylanın çevresi tamamen sedir ve köknar ormanları ile çevrilidir. Yaylada yöresel ahşap yayla evleri ile son yıllarda yapılan betonarme binalar elma armut kiraz vişne ve ardıç türü ağaçlarla iç içedir.

  Maksut Oluğu yaylasından başlayıp Çardak – Gürlevik – Turna – Söğüt oluğu – Dokurcun -Beyoluğu – Çığşar yaylalarından geçerek Savrun çayının doğduğu Yedi gözler mevkiini de içine alan ünlü yazar Yaşar Kemal’in İnce Memed romanına konu olan bu yaylalar çok sayıda çiçek böcek ve kuş türünü barındırmaktadır.

  Konaklama-Yeme-İçme: Kamp yapmanın dışında yerli halkın kullandığı evler kiralanabilir.

  Kadirli – Bağdaş ve Almacık Yaylası

  Ulaşım: Kadirli İlçesinden 57 kilometrelik stabilize yolla ulaşılır. Yaz aylarında Kadirli’den minibüs bulunabilir.

  Özellikleri: Kadirli ilçesine bağlı birçok köy ve orman içinden geçen güzel manzaralı 57 km. stabilize yolla ulaşılan Bağdaş Yaylası iki tepe arasında kurulmuştur. Yaylanın çevresi çam ardıç köknar ve sedir ormanları ile kaplıdır. Elektrik kır kahveleri ve bakkalların bulunduğu yaylada yörenin yayla mimarisine uygun ahşap ve taş malzemeden yapılmış yayla evleri bulunmaktadır.

  Konaklama – Yeme – İçme Çadır ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir.

  Kadirli – Beyoğlu – Savrun Gözü – Dokurcun ve Çığşar Yaylaları

  Ulaşım: Kadirli İlçesinden 65 kilometrelik stabilize yolla ulaşılır. Yaz aylarında Kadirli’den minibüs bulunabilir.

  Özellikleri: Toros dağlarının kuzeydoğu uzantısı olan Dibek dağlarının eteklerinde bulunan yaylalar tamamen ardıç köknar sedir ağaçları vahşi kayalıklar yüksek dağ çayırları ile rengarenk kır çiçeklerinin açtığı doğa cennetidir.

  Kayalıklarında yırtıcı kuşların (kartal şahin doğan) uçuştuğu bu yaylalar ünlü yazar Yaşar Kemal’in roman kahramanı İnce Memed’in mekanı olmuştur.


  Savrun Çayı kıyısında kurulan yaylalarda elma armut kiraz vişne ve dut meyveleri yetişmektedir. Bol su kaynaklarının olduğu bu yaylalar kamp yeri olarak seçilebilir. Çığşar yaylasında bulunan Deli Öbek ve Harman Kaya denilen kütle kayalar tırmanış için idealdir.

  Konaklama-Yeme-İçme: Çadır ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir.

  Osmaniye – Zorkun ve Olukbaşı Yaylaları

  Ulaşım: Osmaniye ilinin güneydoğusunda Nur dağı eteğinde bulunan yaylalara toplam 26 km. asfalt yolla ulaşılır. Yayla mevsiminde Osmaniye ilçesi ile Zorkun yaylası arasında belediye otobüsü minibüs ve taksiler yolcu taşımacılığı yapmaktadır.

  Özellikleri: Yolun 16. kilometresinde bulunan Oluk Başı yaylası çok şirin çam ağaçları arasında tamamen yörenin ahşap yayla evleri ile kurulmuştur. Zorkun yaylası ise çok geniş bir tabana yayılmıştır. Çam ve ardıç ağaçları içerisine kurulmuş olan yaylada ahşap yayla evlerinin yanında çok değişik mimari tarzda yapılmış villalar ve diğer evlere rastlamak mümkündür. Alt yapısı büyük ölçüde tamamlanmış olan Zorkun yaylasında yaz aylarında seyyar sağlık ocağı ile seyyar jandarma karakolu görev yapmaktadır. Osmaniye Ceyhan Kadirli ilçeleri halkının yoğun olarak rağbet ettiği yaylada; bakkallar kır kahve ve lokantaları kasap manav fırın bulunmaktadır.

  Konaklama-Yeme-İçme: Yaylada yeme-içme ve alışveriş yerleri bulunmaktadır. Yöre halkı yayla evlerini kullanmaktadır.

  Hasanbeyli – Alman Pınarı Yaylası

  Ulaşım: Hasanbeyli ilçesine 4 kilometrelik asfalt yolla ulaşılmaktadır.

  Özellikleri: Bu bölgenin en eski yaylalarından olan Alman Pınarı bağlar ve bahçeler arasında kurulmuştur.

  Konaklama-Yeme-İçme: Kır lokantaları kahve bakkal ve fırınların hizmet verdiği yaylada kamp kurarak piknik yapılabilir.

  Kuş Gözlem Alanı

  Asi Havzaları

  Nur Dağları

  İl:Hatay Osmaniye

  İlçeler: Dört yol Hassa İskenderun Kırıkhan Belen Osmaniye Merkez

  Yüzölçümü: 215

  Rakım: 1000 – 2262 m

  Koruma: kısmen

  Başlıca Özellikleri: göç geçidi orman


  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556