Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  7,083

  Standart Ispanağın Yararları Ve Zararları Nelerdir ?

  Ispanağın Yararları Ve Zararları Nelerdir ?

  Çok Değerli Bir Besin Deposu Olan Ispanak Sebzesinin Faydaları Ve Zararları Hakkında Gerekli Bilgiler.

  Ispanağın Yararları Ve Zararları İle İlgili Bütün Bilgileri Öğrenelim

  Ispanağın Yararları
  Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) tüketimde ıspanak salatası başı çekiyor. Demir yönünden zengin koyu yeşil yapraklı ve güzel tadı olan ıspanak diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içeriyor. Salatada yenilen çiğ ıspanak harika bir lif kaynağı. Ispanak suyu bol C vitamini ile soğuk algınlıklarına karşı dayanıklılık veriyor ve hemoroid rahatsızlığına iyi geliyor.

  Ispanak provitamin A C vitaminleri demir ve çeşitli enzimlerce çok zengin olup bu maddeler insanda bol kan yapıyor. Ispanak ayrıca kemiklerin ve dişlerin sağlamlığını temin ediyor. Ispanak suyu kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. Özel enzimi ile pekliği giderip bağırsak zehirlenmesini önlüyor. Kalp rahatsızlığı olanlara haftada 1-2 fincan taze sıkılmış ıspanak suyu içmeleri öneriliyor.

  Uzmanlar ıspanağın karaciğeri lenf bezlerini kan dolaşımını uyardığını belirterek hamilelere ‘kanlı-canlı bir bebeğe sahip olmaları için’ bol ıspanak yemelerini tavsiye ediyor

  BESİN DEĞERLERİ

  100 gr. taze sebze ıspanağın içerdiği besin değerleri şunlardır: 25 kalori; 3 gr. protein; 36 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 03 gr. yağ; 2.1 gr. lif; 38 mgr. fosfor; 170 mgr. kalsiyum; 2.2 mgr. demir: 50 mgr. sodyum; 500 mgr. potasyum: 8.100 IU A vitamini: 007 mgr. B l vitamini; 014 mgr. B2 vitamini; 0.5 mgr. B3 vitamini: 150 mcgr. folik asit; 28 mgr. C vitamini ve 17 mgr. E vitamini.

  SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

  Yukardaki değerler dikkatlice incelendiğinde ıspanağın insanlar için ne denli önemli ve mükemmel bir besin kaynağı olduğu ortaya çıkar. Bunun yanı sıra;

  o Ispanak bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır: Yapılan araştırmalar ıspanağı bolca tüketen kişilerde deri akciğer prostat ve idrar torbası (mesane) kanserlerine yakalanma oranlarının çok düşük olduğunu göstermiştir.

  o Ispanak yüksek oranda A C ve E vitamini gibi antioksidan maddeleri içerdiğinden kişilerin kalp krizi geçirme felç olma ve katarakt illetine yakalanma tehlikesini de azaltmaktadır.

  o Ispanak ‘Yaşlılık Körlüğü’ de denilen Makula dejeneresansına iyi gelmektedir: Ispanağı bolca tüketen kişilerde sonu körlükle noktalanan bu tür görme bozukluğu hastalığının en aza indirgendiği saptanmıştır. Son zamanlarda ıspanağın proteiniyle l voltluk bir elektrik akımı üretilmekte ve bununla gözlere canlılık kazandırılmaktadır. Bu konuda fareler üzerinde deneylere başlanmıştır. Olumlu sonuçların insanlar için de bir umut kaynağı oluşturması en büyük dileğimizdir.

  o Potasyum yönünden çok zengin olan ıspanak yüksek tansiyonu düşürmektedir.

  o Demir yönünden de zengin olan ıspanağın yüksek oranda oksalat içermesi demir alımını engeller gibi görünürse de yapılan araştırmalar iki günde bir ıspanak yiyenlerde demir oranının başlangıçta biraz düştüğünü ancak altı haftadan sonra yükselen düzeylere ulaştığını göstermiştir.


  o Yüksek oranda folik asit içeren ıspanak gebe kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığıyla sakat çocuklar doğurma rizikosunu en aza indirir.

  o Ispanak zengin oranlı lifiyle peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelmektedir.

  o Ayrıca ıspanağın idrarı artırıcı müshil tonik (bedeni güçlendirici) ve yatıştırıcı etkileri de bulunmaktadır.

  Bu denli çok dirimsel önemi bulunduğu halde yüksek oranda oksalat içermesi nedeniyle ıspanağın her gün değil haftada iki kez yenilmesi yararlı olur. Taze olmayan ıspanakları yemektense dondurulmuş ıspanakların tüketilmesi daha iyidir. Ancak teneke kutularda saklanan ıspanak folik asidini yitirmektedir.

  Dikkat: Gut hastalığı safra ve böbrek taşı rahatsızlıkları çekenler yüksek oranda oksalat içeren ıspanağı yememelidir.


  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet