Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1
  нαчαʟʟєяıп καdαя ɢüzєʟsıп

  Üyelik tarihi
  May 2008
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  14,143

  Standart iş hayatında insan ilişkileri

  iş hayatında insan ilişkileri

  iş hayatında insan ilişkileri
  iş hayatında insan ilişkileri nelerdir
  iş hayatında insan ilişkileri kuralları


  İNSAN
  Biyolojik toplumsal kültürel ve ruhsal özelliklere sahip canlı bir varlıktır. Diğer canlıların en önemli farkı akıl ve dil (lisan ) sahibi olmasıdır.
  Akıl özelliği ile insan diğer canlı varlıklardan ayrılır ve bulunduğu çevreyi etkileme ve çevreden etkilenme özelliğini ortaya çıkarır. Yine akılla yaşama şartlarını sürekli değiştirmeye ve geliştirmeye çalışır bu özellik canlı varlıklardan sadece insanda vardır.Akılın sağladığı bu üstünlükleri de lisan (dil) aracılığı ile sembol işaret olarak anlaşma aracına dönüştürür. Bu da insanın toplumsal bir varlık olma özelliğini öne çıkarır.

  TOPLUM
  Toplu yaşamak iç güdüsü ve yardımlaşma arzusu ile bilinçli olarak bir arada yaşayan insan topluluklarına TOPLUM denir. İnsan diğer insanlarla toplum halinde yaşarken çeşitli ilişkilerde bulunur.

  İNSAN İLİŞKİLERİ
  Birbirinden haberi olan en az iki insan arasında bir süre devam eden anlamlı belirli amaçları bulunan bir bağdır.

  İnsan ilişkileri oldukça karmaşıktır. Konuları içerikleri amaçları çeşitlidir. Bu nedenle iki usta arasında iki sporcu arasında iki öğretmen arasındaki insan ilişkileri içerikleri bakımından farklıdır. İlişkilerin meydana gelişi gelişmesi zaman içinde değişmesi ilişkiden ilişkiye değişir.  İŞ: İnsanların toplumsal ilişkiler içinde amaçlı olarak yaptıkları uğraşların hepsine iş denir.

  Genel olarak bu şekilde yapılan işin tanımı ilgili olduğu alanlara göre değişir.

  EKONOMİK ANLAMDA İŞ: Mal ve hizmetlerin üretilmesine araştırılıp bulunmasına değiştirilmesine dağıtılmasına ve kullanılmasına yarayan devamlılık ve düzenlilik gösteren her türlü çabaya ekonomik anlamda iş denir.

  ÜRETİM MESLEKLERİ ANLAMINDA İŞ: En az iki hareketle yapılabilen bir mamul eşyayı tanımlar

  HİZMET MESLEKLERİNDE İŞ; Tamamlanmış bir bakım onarım. Muayene kontrol ve montaj faaliyetidir.

  Toplumu tanımlarken toplu yaşama iç güdüsünden ve yardımlaşma arzusundan söz etmiştik bu iki duygu veya amaçla bir araya gelen insanlar bir takım ihtiyaçlarını gidermek amacı ile bir iş yaparlar yani çalışırlar.

  Sözün burasında insan neden çalışır? Sorusunu ve ihtiyaç konusunu açmak gerekir.İnsan neden çalışır sorusunun cevabını genişletmede önce; ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışır demiştik. O halde önce İhtiyaç nedir önce onu cevaplayalım.

  İHTİYAÇ: İnsanın eksikliğini his ettiği her şey ihtiyaçtır.

  Hemen bir ihtiyaç listesi yapalım. her birimizin pek çok ihtiyacı var. Her birimiz sadece bir ihtiyaç adı söylersek sınıf mevcudu kadar bir ihtiyaç listesi çıkarmış oluruz.

  Şimdi de hemen ilk sorumuza dönelim;

  İnsan neden çalışır? Sorusuna ilk ve basit verdiğimiz cevap insan ihtiyaçlarını karşılamak için çalışırolmuştur.O halde insan ihtiyaçları nelerdir?

  İnsan ihtiyaçları 2 ana grupta toplanabilir bunları;

  1- TEMEL İHTİYAÇLAR: Yaşayabilmek için karşılanması gereken ihtiyaçlardır. Yemeiçme barınma ısınma soluma temel ihtiyaçlardır. Doğuştan gelen ve karşılanmadığı zaman insanın hayatını devam ettiremeyeceği türdendirler.


  2- DİĞER İHTİYAÇLAR: Doğuştan sonra ortaya çıkan ya da kazanılan kişiden kişiye toplumdan topluma değişebilen ikincil özellikte olan Arkadaşlık yakınlık sevme türündedirler. Bunlar ikincil ihtiyaçlardır.

  İki ana grupta sınıflandırdığımız ihtiyaçlar sıralı bir görüntüde ortaya çıkarlar. Moslov’un ihtiyaçlar Hiyerarşisi sıralamasına göre ;

  A ) Fizyolojik ihtiyaçlar ; Açlık susuzluk gibi temel ihtiyaçlardır. Aç olan bir insanın sevgi özgürlük gibi ihtiyaçlarını düşünmesi söz konusu değildir.

  B ) Güvenlik ihtiyaçları ; Can ve mal güvenliğini sağlığı iş sahibi olmayı ev sahibi olmayı anlatır.

  C ) Ait olma ve sevgi ihtiyacı ; İnsan ihtiyaçlarının sosyal yönünü oluşturur.İnsan bir dine bir millete bir kuruluşa ( parti dernek kulüp ) ait olmak ister. Aynı zamanda sevilme arkadaş edinme ihtiyacı içindedir.

  D ) Saygı görme ihtiyacı ; İnsanlar önemliden önemsize ya da temelden diğere ihtiyaçları karşılandıkça yeni itici güçlerin etkisiyle yeni ihtiyaçlar edinirler davranış değişiklikleri giyim kuşam ile ilgili tercihler iyi görünme saygı görme arzuları insanları farklı eylemlere sevk eder bunu başka bir deyişle “ Kişinin toplumsal statüsünü geliştirmesi olarak da tanımlayabiliriz.

  E ) Kendini gerçekleştirme ihtiyacı ; Alt düzeydeki ihtiyaçların karşılanmasından sonra ortaya çıkan ihtiyaçlardır. Bu aşamada kişi topluma hizmet etmek açısından eylemlerini yönlendirir. Örnek; Gönüllü ( hayır )kuruluşlarına katılma sportif faaliyetlerde yönlendirici olmak gibi.

  Şimdiye kadar gördüğümüz ihtiyaçların birbiri ile yakın ilişkide oldukları hatta zincir halkaları gibi iç içe ve sürekli oldukları ortada şöyle ki;

  İnsan > Toplum içinde yaşıyor > Toplumda insanlar ilişki içindedir > Bu ilişkilerde öncelik insan ihtiyaçlarını karşılamaya dayanıyor > İnsan ihtiyaçları herkesin bir iş yapması ile karşılanıyor gibi bir zincir


  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet