Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  7,083

  Thumbs up Güzel sanatlar dalları nelerdir ?

  Güzel sanatlar dalları nelerdir ?

  Güzel sanatlar deyince eski alimler/ bilginler tarafından 10 sanat anlaşılmıştır. Bunlar; sarf (dilbilgisi) nahiv (sözdizimi) ilmi beyan (güzel konuşma bilimi) belagat (güzel konuşma bilimi) hesap felsefe musiki hendese geometri) ilmi heyet (astronomi)dir. Ancak bazılar bilimler arasına girmiş ve güzel sanat olmaktan çıkmıştır.

  Güzel sanatların çeşitleri:

  1 - Edebiyat: Kelimelerle yapılan bir güzel sanattır. Nazım ve nesir yolundaki bütün eserler bu kola girer.
  2 - Resim: Yağlı sulu ya da kuru boyalarla bir zemin üzerine çizgiler çizme ve boyama suretiyle yapılan güzel sanattır. Resim yapan sanatçıya ressam adı verilir.
  3 - Heykel: Ya tabiatta var olan ya da hayalde canlandırılan varlıkları taş çamur tahta maden gibi maddeler kullanmak suretiyle üç boyutlu olarak yapma işidir. Heykel yapanlara heykeltıraş adı verilir.
  4 - Mimarlık: insanların estetik zevklerine hitap edecek şekilde yapılar yapmaktır. Tarihî olmak özelliğini kazanmış yapıtlar tapınaklar camiler saraylar bir medeniyetin en güzel eserlerini meydana getirirler. Sanatçılarına mimar adı verilir.
  5 - Musiki: Sesleri melodi haline getirme sanatıdır. Musiki pek çok bölümlere ayrılır. Musiki bestecilerine musikişinas denir.
  6 - Tiyatro: Bir hikâyenin sahnede oyuncular tarafından canlandırılarak temsil edilmesi sanatıdır. Bugün tiyatro eserleri sinemalarda radyolarda televizyonlarda yer almaktadır. Eseri oynayan sanatçılara aktör aktris adı verilir.
  7 - Dans: Musikiye uyularak yapılan ritmik hareketlerdir. Pek çok çeşitleri vardır.
  Bunların dışında olarak bugün sinema ve fotoğrafçılığı da güzel sanatlar arasında sayanlar vardır.

  Bazı uzmanlarca güzel sanatları geleneksel ve çağdaş olmak üzere iki şekilde sınıflamak bize bazı kolaylıklar getirebilir. Geleneksel sınıflama güzel sanatları hitap ettiği duyu organlarına göre sınıflar. Sözgelimi `görsel sanatlar` (plâstik sanatlar) göze ve görmeye dayanan sanatları resim heykel mimari gibi dalları bir grupta topluyor. Fonetik sanatlar müzik ve türleri ile edebiyatı; ritmik sanatlar ise hem görme ve hem de hareketle ilgili olan sinema opera gibi sanatları kapsamaktadır.

  Bu yazımızda Üniversiteler GSF Üniversiteler GSE Bölümü Kültür ve Turizm Bakanlığı GSGM Anadolu GS Liseleri` n de ki uygulamalar üzerinde durulacaktır.
  YÖK`e bağlı Üniversitelerimiz Güzel Sanatlar Fakültelerinde durum nasıldır bir göz atalım bakalım dil/bölüm/eğitim ve amaç birliği var mı?

  MSGÜ GSF de bölümler; Fotoğraf grafik tasarım geleneksel Türk sanatları heykel sahne dekorları ve kostümü tekstil ve moda tasarımı seramik ve cam tasarımı resim sinema televizyon temel eğitim
  Kocaeli Ün. GSF de bölümler; Fotoğraf grafik sanatları bölümü heykel bölümü müzik bölümü resim bölümü sahne sanatları bölümü seramik bölümü temel eğitim bölümü
  Akdeniz Ün. GSF de bölümler; Resim heykel grafik seramik ve cam iç mimari ve çevre tasarımı fotoğraf sinema TV müzik geleneksel el sanatları moda ve tekstil tasarımı mimarlık temel eğitim
  Çanakkale 18 Mart Ün. GSF de bölümler; geleneksel grafik resim seramik sahne ve görüntü sinema ve tv tekstil temel eğitim
  Marmara Ün. GSF de bölümler; Resim müzik grafik sanatları bölümü tekstil sanatları bölümü iç mimarlık geleneksel Türk el sanatları bölümü heykel bölümü seramik cam bölümü endüstri ürünleri tasarımı bölümü fotoğraf bölümü sinema ve tv bölümü temel eğitim bölümü canlandırma film bölümü
  9 Eylül Ün. GSF de bölümler; Resim bölümü heykel bölümü grafik bölümü tekstil ve moda tasarımı bölümü seramik cam tasarımı bölümü geleneksel Türk el sanatları bölümü fotoğraf bölümü sahne sanatları bölümü sinema tv bölümü müzik bilimleri bölümü temel eğitim bölümü
  Gazi Ün. GSF de bölümler; Resim heykel fotoğraf endüstri ürünleri tasarımı görsel iletişim tasarımı
  (İlginç olan; iç mimarlık ve çevre tasarımı moda ve tekstil tasarımı v.b. bölümlerin Mühendislik ve Tasarım Fakültelerin de bölüm olarak yada üniversitelerde Fakülte olarak ta mevcut olmasıdır.)
  YÖK`e bağlı Üniversitelerimiz Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümlerinde ise resim ve müzik dışında eğitim verilmiyor onlarda anabilim dalına dönüştürülmüş durumda. Verilen dersleri YÖK web sayfalarında bulmak mümkün olduğu için burada yer vermiyoruz.
  Şimdi de Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğündeki duruma bir göz atalım;

  Genel Müdürlüğün Görevleri;

  a) Klasik çağdaş ve geleneksel sanat akımlarını takip ederek yurt içindeki sanat faaliyetlerinin millî kültür ve çağdaş anlayışa uygun olarak yürütülmesi ve yayılmasını milletin bu yönden bilgi sahibi olmasını sağlamak
  b) Ulusal resim ve heykel sanatları ile geleneksel Türk süsleme ve el sanatları koleksiyonlarını geliştirmek
  c) Güzel sanatlara ilişkin çalışmaların sosyal ve kültürel gelişme bakımından verimli olması için tedbirler almak
  d) Güzel sanatlar galerileri ile orkestralar korolar çalgı ses ve halk oyunları toplulukları resim ve heykel müzeleri kurulmasını teklif etmek ve bunlara ilişkin hizmetleri yürütmek
  e) Diğer ülke sanatlarının yurt içinde tanıtılması amacıyla tedbirler almak

  f) Bakanlık makamınca verilecek benzeri görevleri yapmak olarak belirlenmiş.
  Kısaca başlıklar şöyle belirlenmiş; resim heykel Türk süsleme ve el sanatları müzik/oyun toplulukları.
  Bağlı kuruluşlar; Orkestralar Türk Halk Müziği Koroları Klasik Türk Müziği Koroları Topluluklar Yöresel Müzik ve Oyun Toplulukları Resim Heykel Müzeleri
  Güzel Sanatlar Galerileri (Yani müzik oyun resim heykel)
  Müzik güzel sanatlar içinde ise; opera ve bale ayrılarak neden Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü kurulmuş? Genel olarak yazılan Klasik çağdaş ve geleneksel sanat akımları neleri kapsıyor?.
  Ayrıca GSF ler de eğitimi yapılan bölümler neden Genel Müdürlük alanına girmemiş? Girmesi gerekir mi? Doğrusu/yanlışı hangisi? Güzel sanatlardan ne anlıyoruz? Tanımını günün şartlarına göre değiştirmeli miyiz? Güzel sanatlar alanına giren her dal GSF de yer almalı mı? Üniversite içindeki yapılanma mı önem kazanmalı?
  Bakınız üniversiteler GSF lerinde ki bölüm adları bile bir değil acaba içerikleri nasıl? Mezunlar nerelerde görev almaktalar? Biz önceki yazılarımızda yeni kurulan üniversitelerde GSF lerin çok hızlı bir şekilde kurulduğunu moda haline geldiğini henüz bu kadar sanatçı akademisyenin yetişmediğini (yetenek/ales/üds yüzünden) GSF nin dekan olmak isteyen ünvanlı akademisyenlere yarış kapısı açtığını bu gidişin kırılmayı/yozlaşmayı da beraber getirdiğini belirtmiştik.
  Aynı şekilde üniversitelerde konservatuar ve müzik bölümleri varken mezunların istihdamları tartışılırken GSF ler de müzik bölümü açılmasının da çok yanlış olduğunu bir kez daha belirtmek istiyoruz.Bir dalı ne kadar çok başlı hale getirirseniz sorunlar içinde boğulursunuz.Henüz konservatuarlar ve müzik bölümlerinin sorunları ortadan kaldırılmamışken öğrenci alacağız diye yeni bölümler açılmasının derhal önüne geçilmelidir diye düşünüyoruz. Nasıl ki konservatuar müdürlerinin branşına göre yapılanmaya karşıysak dekanların mesleklerine göre yapılanmaya da karşıyız
  Milli Eğitim Temel Kanunu Güzel Sanatlar alanında özel ilgi ve yetenekleri belirlenen çocukları yetiştirmek üzere temel eğitim ve ortaöğretim seviyesinde okullar açılabileceğini hükme bağlamış ve belirlenen amaçları gerçekleştirme yönünde `Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri` kurulmuştur. Amaç; Güzel Sanatlar dallarında yetenekli öğrencilerin yaratıcı yapıcı ve yorumcu yeteneklerini geliştirmek öğrencileri araştırıcı ve geliştirici çalışmalara yöneltmek yetenekleri doğrultusunda bağımsız doğru ve seçenekli yorumlar ve uygulamalar yapabilecek yaratıcı kişiler olarak yetiştirmek öğrencilerin ulusal ve evrensel tarihi yeni sanat eserlerini tanımaları ve anlamalarına yardımcı olmaktır.

  Bu liselerde 2 ana dal; müzik ve resim bölümleri bulunmakta Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri ile uyuşmaktadırlar
  Resim bölümünden mezun olanların üniversitelerin; iç mimarlık resim heykel seramik grafik tasarım tekstil tasarım sahne dekorları ve kostüm tasarımı bölümlerine görsel iletişim tasarımı fotoğraf endüstri ürünleri tasarımı sinema ve televizyon bölümlerine
  Müzik bölümünden mezun olanların üniversitelerin; orkestra şefliği piyano nefesli çalgılar vurmalı çalgılar müzikoloji sahne sanatları bölümlerine başvurabileceği belirtilmektedir.  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Bulunduğu yer
  şehrizâr
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  2,756

  Standart Cevap: Güzel sanatlar dalları nelerdir ?

  Cocukluktan severdim bu "guzel sanatlar" toplulugunu hep ilgimi cekmistir .
 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet