Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  6688
  Mesajlar
  7,083

  Thumbs up Afyonun ünlüleri - Afyonlu Ünlülerin Listesi - Afyon Doğumlu Ünlüler

  Afyonun ünlüleri - Afyonlu Ünlülerin Listesi - Afyon Doğumlu Ünlüler

  Afyonun ünlüleri  Ahmet Necdet SEZER ;

  13.09.1941 Tarihinde Afyonda doğdu. 1958 yılında Afyon Lisesinden 1962’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Mezun oldu.Aynı yıl Ankara Hakim adayı olarak göreve başladı. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet SEZER Semra KÜRÜMOĞLU ile evlendi. Askerliğini Kara Harp Okulunda Yedek Subay olarak yaptı. Sırası ile; Dicle Yerköy Hakimlikleri ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulundu. Medeni Hukuk alanında 1977-1978 de Ankara Hukuk Fakültesinde Yüksek Lisans (Master) öğrenimini yaptı. 07.03.1983 Tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi üyesi iken Yargıtay Genel Kurulunca belirlenen 3 aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 27.09.1988 Tarihinde Anayasa Mahkemesi asil üyeliğine atandı. 6 Ocak 1998 de Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

  Ahmet Necdet SEZER Nisan 2000 TBMM sinde gurubu bulunan 5 partinin Genel Başkanı tarafından Cumhurbaşkanlığı için aday gösterildi. Ahmet Necdet SEZER TBMM sinde yapılan 3. Tur oylama sırasında toplam 330 oy alarak 5 Mayıs 2000 Tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin 10. Cumhurbaşkanlığına seçildi. Ahmet Necdet SEZER’in Cumhurbaşkanlığına seçilmesinden sonra Afyon Şehir Merkezinde büyük bir coşku yaşandı. Afyon Belediyesince düzenlenen kutlamalar 1 gün boyunca sürdü. Ahmet Necdet SEZER’in Cumhurbaşkanlığı dünyada da büyük yankı buldu. İlk Hukuk Cumhurbaşkanımız olan 10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet SEZER; çocukluk ve okul arkadaşları başta olmak üzere toplumun tüm kesimleri tarafından çalışkan dürüst ailesine bağlı haksızlığa dayanamayan Cumhurbaşkanlığı koltuğuna layık değerli bir Hukuk ve Devlet Adamı olarak tanındı. 16 Mayıs 2000 Tarihinde TBMM sinde yemin ederek görevine başlayan 10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet SEZER TBMM sinde yaptığı ilk konuşmasında Meclis’in saygınlığının korunacağını Laiklik ilkesinden asla ödün verilmeyeceğini polis devleti çağrışımlarının terk edileceğini hiç kimsenin inanç ve emeğinin sömürtülmeyeceğini demokratik kuralların ödünsüz uygulanacağını hiç kimsenin hukukun üstünde olamayacağını ve hedefinin toplumsal barışı sağlamak olduğunu vurguladı.

  Cumhurbaşkanlığı sırasında bile şatafat istemeyen A. Necdet SEZER’in Cumhurbaşkanlığı sırasında almış olduğu kararlar ve uygulamaları büyük takdirde karşılanıyor.  Ali ÇETİNKAYA ;

  Afyonkarahisarlı Şerşifoğlu Ahmet Ağa’nın oğlu olan Ali Bey 1878 yılında Afyonkarahisar’da doğdu.İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Bu günlerdeki lider davranışları yüzünden arkadaşları o’na “Vezir Ali” demeye başladılar. Babasını küçük yaşta kaybetti. Anası Fatma Hamın çabası ile Bursa Askeri Lisesi’ne gönderildi. Oradan Harp Okulu’na geçti ve tam 20 yaşında iken 1898 yılında teğmen rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri safına katıldı. Yüzbaşı oluncaya kadar geçen süre içerisinde Makedonya ve Arnavutluk dağlarında çetecilere karşı Osmanlı varlığını savundu. 1907 yılında Manastır’da örgütlenen “İttihat Terakki” içinde yer aldı.Hareket Ordusu ile İstanbul’a girdi. 1919’da Trablusgarp Cephesi’ne gönderildi. Burada Mustafa Kemal’in yanında bulundu. O sırada Enver Paşa da Bingazi’de idi. Balkan ve 1. Dünya Savaşlarında cephelerde savaştı. Mondros Mütarekesinin yüz kızartan sonuçları gelmeye başladığı günlerde Ayvalık’ta 172. Alayın Kumandanlığını yapıyordu. 15 Mayıs 1919’da İzmir’e asker çıkaran Yunanlılar 28 Mayıs’ta Ayvalık’a çıkmak istediler. İstanbul’dan gelen emir “bırakın çıksınlar!” biçiminde olmasına rağmen Ali Bey Yunan’a ilk kurşunu atarak mukavemeti ve böylece Milli Mücadeleyi resmen başlatıyordu. Ali Bey 1919 yılında yapılan seçim sonunda Afyonkarahisar Mebusu olarak Osmanlı Mebusan Meclisi’ne girdi. Ancak kısa bir süre sonra İngilizler tarafından tutuklanarak birçok vatansever aydın gibi Malta’ya sürüldü. Malta’dan kurtulup yurda döndüğünde TBMM açılmıştı ve Atatürk O’nu ve bazı arkadaşlarını bekliyordu. Doğal olarak Ali Bey’de birinci mecliste Afyonkarahisar Milletvekili olarak yerini aldı.

  Ali Bey fikir ayrılıkları dolu olan bu birinci mecliste 1. gurupta yer aldı. 2. Mecliste Atatürk’ten yana olanların büyük çoğunluk sağlamalarında Ali Bey’in büyük payı oldu. 2. Mecliste Cumhuriyet Halk Partisi Programı ile Anayasa taslağının hazırlanmasında Kazım Karabekir Ziya Gökalp İsmail Canbolat Yusuf Akçura Ahmet Ağaoğlu ve Celal Bayar ile birlikte görev aldı. Uzun yıllar Halk Partisinin Gurup Başkanlığı görevini sürdürdü. Doğudaki kürt isyanlardan sonra kurulan Ankara İstiklal Mahkemesi Başkanlığına getirildi.

  16 Şubat 1934 Tarihinde Bayındırlık Bakanlığına seçildi. Ulaştırma İşlerinin Bayındırlıktan ayrılması üzerine oluşturulan Ulaştırma Bakanlığının 3 Nisan 1939 Tarihinde İlk Bakanı oldu. Her iki Bakanlıkta da büyük işler başardı. Bir çok yabancı kuruluşun millileştirilmesini sağladı.

  Memleketin demir ağlarla örülmesinde onun payı büyük oldu. Soyadı Kanunu çıkınca Atatürk ona ‘ÇETİNKAYA’ soyadını verdi. Zira Ayvalıkta düşman karşısında gerçekten Çetin bir kaya olmuştu. Sonraları adıyla soyadıyla Ali Bey yurdun çeşitli yerlerinde yaşatıldı.

  Ali Bey zaman zaman halkevi tarafından Afyonkarahisarda yayımlanan Taşpınar dergisine mukaleler yazdı. O arada Hans kohn tarafından yazılan ‘Türk Milliyetçiliği’ adlı eseri Türkçe’ye çevirerek kitap bütünlüğünde yayımlanmasını sağladı. Aralıksız 1946 yılına kadar Afyonkarahisar Milletvekilliği yapan Ali Çetinkaya çok partili sisteme geçilip Demokrat Partinin seçimleri kazanması üzerine o yıl seçilemedi ve Milletvekilliği sona erdi. 21 Şubat 1949 Tarihinde İstanbul’da vefat etti. Aziz naşı Afyonkarahisar’a getirildi ve Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Asri Mezarlık içersinde inşaa edilen Anıt Mezar’a defnedildi. Her yıl Afyonkarahisar Valiliği tarafından düzenenlenen törenle ölüm yıldönümlerinde anılmaktadır.


  Abdurrahhim MISRİ ( Karahisari )

  15 Yüzyıl ünlü mutasavvıflarındandır. Afyonkarahisar’da doğmuştur. Akim bir kişi olan Mevlana Alaaddin’in oğludur. Zengin bir ailenin oğlu oluşu nedeniyle iyi bir tahsil görmüş maddi bir sorunu olmadığından durmadan gezmiş ve yazmıştır. Doğum ve ölüm tarihleri kesinlikle bilinmemekle beraber 15. yüzyılın ilk yıllarında doğmuş ve vakfiyesini yazdırmış olduğu 1483 yılından kısa bir süre sonra öldüğü sanılmaktadır. Abdürrahim Karahisari 1437 yılında Beypazarında Fatih’in hocası Akşemsettin’le buluşmuş bundan sonra her yerde ve her zaman birlikte görülmüşlerdir. Giderek Akşemsettin halife olarak kendisine Abdurrahim’i tayin etmiştir. Bu iki dost İstanbul’un fethinde Fatih Sultan Mehmet’in yanında bulunmuşlardır. Tüm tarihçiler birinden söz ederken ötekinide anmışlardır. Beraberlikleri Akşemsettin’in Fatih’e küsüp İstanbul’u terkedişine değin sürmüştür. 1453 yılında İstanbul’un alınışından 1 ay sonra Abdurrahim Afyon’a dönmüş ve en ünlü eseri olan ‘Vahdetname’ yi yazmaya başlamıştır.

  Abdürrahim birkaç kez evlenmiştir. Birçok da çocuğu olduğu muhakkak. Ancak bunlardan sadece Niyaz adlı kızı bilinmektedir. Niyaz babasının yakın dostu olan Kasım Paşa’nın oğlu olan Sofi Çelebi ile evlenmiştir. Mısri Sultan Afyonkarahisar halkının herşeyi idi. Kent halkının tüm sorunlarını çözümlerdi. Kendi adını verdiği bir camii yaptırmış Gedik Ahmet Paşa Medresesinde Müderrislik yapmıştı. Ölümünden sonra tüm vakviyesine kızı Niyaz mütevelli olmuştur. Bugün halk ağzında ‘Mısri Sultan Camii’ adını alan Kasım Paşa Camiinde damadı Sofi Çelebi ile yanyana yatmaktadır.

  Abdürrahim’in en önemli eseri ‘Vahdetname’ dir. Aşık Paşa’nın ‘Garipname’ si tarzında ahlaki ve tasavvufi mahiyette yazılan bu mesnevi ‘Failatün Failatün Failün’ vezninde tertip edilmiştir. 3030 beyitten ibaret olan ‘Vahdetname’nin bir nüshası Afyonkarahisar Gedik Ahmet Paşa Kütüphanesinde bir nüshasıda İstanbul’da Üniversite kütüphanesindedir. (Tasavvuf No) kimi nüshalarıda kişilerde olduğu sanılmaktadır. Dinle Zat-ı Can-ı Pakdn Kadem-i Peyda Kılubdur Hakden Hamd İden Ol Zate Canı Pak Olan Kim Hilafet Buldı Anda Hak Olan dizeleri ile başlayan ‘Vahdetname’ nin 1460 yılında yazıldığı şu dizelerden anlaşılmaktadır.

  Çün Muin oldı vü yarı kıldı Rab

  Ahır oldı bu mübarek name heb

  Hicret idelden o Sultan-ı harem

  Mefhar-i kevneyn me’mul-i ümem

  Bil sekiz yüz dahi altmış beş idi.

  Abdürrahim Karahisari’nin Vahdetname’den başka bilinen büyük eserleri şunlardır. ‘Münyetül Ebrar ve Günyetül Ahyar’ ve ‘Tercümei Kasidei Bürde (manzum) ‘dir.

  Eserlerin tümü Türkçe’dir. ‘Münyetül Ebrar ve Günyetül Ahyar’ ın yazma bir nüshası İstanbul’da Molla Murat Kütüphanesinde ‘Düğümlü baba’ kitapları arasında 376 numarada kayıtlıdır. Bir nüshası da Ali Emiri Kütüphanesinde Reşit Efendi kitapları arasında 485 numarada kayıtlıdır. Ayrıca bir nüsha da Afyonkarahisar Gedik Ahmet Paşa Kütüphanesinde bulunmaktadır. Mısri Sultan’ın öteki eseri ‘Kasidei Bürde’ nin bir nüshası İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanesinde bir nüshası da merhum Edip Ali Bakı Hoca’nın özel Kütüphanesindedir.  Sarhoşoğlu Ömer Vehbi PAŞA ;

  Vehbi Paşa Ömer Vehpi Paşa Afyonkarahisar Ulu Camii (Bedrik) Mahallesi’nden Sarhoşoğulları’ndan Tabak Ağa’nın oğludur. İlk ve (medrese) öğrenimini memleketinde yaptıktan sonra askerliği heves ederek Harbiye’ye girdi. Harbiye okulunu birinci derecede bitirdi. Harbiye’yi 1-10. olarak bitirenlerin Kurmay Okulu’na alınması sebebiyle Kurmay Okulunu da Birincilikle bitirerek subay oldu.

  Ömer Vehpi Paşa Sivastopal savaşlarında Kurmay olarak bulundu. Sonra 1861 yıllarında Bosna-Hersekte Karadağ ayaklanmalarında görev aldı ve Bosnada evlendi. R.1312-1314 (M.1894-1896) yıllarında Tesalya Kıtası komutanı Müşhir Ethem Paşanın Lavazım Amiri (Ordonat) olarak Yunan savaşlarına katıldı. 2 yıl sonra Yani 1898-1899 yıllarında şark vilayetlerindeki ayaklanmaya karşı Serdar olarak atandı. Burada güvenliği sağlayarak başarılar kazandı. Bunun üzerinde bir üst derece ile İstanbul da Saray-ı Hümayum muhafızlığına getirildi. Genel Kurmay Başkanı oldu. 2. Abdülhamitin güvenini kazanarak bu görevinde uzun süre çalıştı. Hürriyet Devrimi (23 Temmuz 1908) olmadan az önce vefat etti. Padişah 2. Abdülhamit Han tarafından verilen bir irade ile Fatih Sultan Mehmet Han Türbesi mezarlığında Pilevne kahramanı Gazi Osman Paşa mezarı yanına gömüldü. Ömer Vehbi Paşanın Asım Kazım Kamil ve Tahsin adında 4 oğlu ve 1 Kızı olmuştur. Oğullarından 3’ü babaları mesleğinde asker Tahsin Bey ise Hariciyeyi oldu. Ömer Vehbi Paşa ölümünden 6 yıl önce Karahisardaki Baba mirası evlerini 3 kardeşi Mehmet Ali Hüseyin ve Abdullah ile Kız kardeşinin yetimlerine bağışladı. Bu sırada Karaman mahallesinde Çeşme bitişiğindeki ev kız kardeşinin yetimlerine verildi.

  Ömer Vehbi Paşanın Karahisardaki Sarhoşoğlulları ailesi ‘Mayatepek’ soyadını aldılar.  Prof.Kamil MİRAS ;

  Büyük Kamil Miras 1874 tarihinde Afyonkarahisar’da doğmuştur. Ahmet Efendi’nin oğlu olup Mirasoğlu sülalesindendir. İlk ve orta öğrenimini Afyonkarahisar’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi’ne girmiş ve Ulum-i Aliye-i Diniyye Bölümünden mezun olmuştur. Bayezid Camiinde ders okutuyor iken II. Meşrutiyetin ilanının müteakip yapılan şeçimlerde Afyonkarahisar Mesubu olmuş ve Osmanlı Mebusan Meclisi’nde ilimizi temsil etmiştir.

  Bir din bilgini olarak bu alanda hizmetler yapmakta iken 1923 yılında Aftonkarahisar Mebusu seçilmiş ve TBMM’ne girmiştir. İkinci TBMM’nin açılışında Kur’an’dan Ayet okuyup dua eden Kamil Miras Ankara’nın başkent oluşu ile ilgili kanun teklifine de ilk imzayı koyanlardandır. Prof. Miras bir dönem Mebusluk yaptıktan sonra bir daha aday olmayıp dini ve ilmi çalışmalara yönelmiştir.

  Prof. Miras 26 Haziran 1940 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı müşavirliğine atanmış bu görevde üç yıl bulunduktan sonra 24 Nisan 1943 tarihinde emekliye ayrılmıştır.

  Miras 30 Nisan 1957 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. Kur’an’ı Kerim’in Türkçe’ye tercüme ve tefsir edilmesi fikrini ilk kez ortaya koyan Prof. Miras’tır.Nitekim Mebusluğu döneminde Meclise verdiği bir kanun teklifi kabul edilmiş ve oybirliğiyle alınan bu karar gereğince Elmalılı Hamdi Yazır tarafından “ Halk Dini Kur’an Dili” adıyla hazırlanan dokuz ciltlik tefsir Diyanet İşleri Başkanlığı tarafıdan yayımlanmıştır. Bunun yanısıra Buhari Tercümesi de TBMM tarafından kabul edilmiş bu muhteşem eserin ilk üç cildi Ahmet Naim dokuz cildi ise Kamil Miras tarafından tercüme edilerek basılmıştır.

  Arapça ve Farsçayı çok iyi bilen Miras ülkemizin yetiştirdiği en büyük muhaddislerden biridir. Beyzavı Hazin Medarik İbn-i Abbas gibi ünlü eserlerle Ahkamul’l-Kur’an-ı yayına hazırlamıştır. Anılan eserlerden başka şu eserlere de imzasını koymuştur:

  1- Din-i İslam Tarihi’nin Emevi ve Abbas devirlerine ait kısmı

  2- Tarih-i İlm-i Fıkıh

  3- Kur’an ve Tefsir Tarihi

  4- Ahlak-ı Ser’iyye

  5- Kur’an’ın Cem’i

  6- İlm-i Kelam Tarihine Ait Tetkikler

  7- Ramazan Musahabeleri

  Kamil Miras’ın Talat Emin ve Sedat adında üç erkek çocuğu dünyaya geldi. Bunlardan Talat Miras uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Büyükelçilik görevlerinde bulundu. Merhum aynı zamanda şairdi. Bursa’daki Yeşil Camiin içindeki şadırvanda olan şu mısralar O’nundur:

  “Ey Müslüman! Şu şadırvan sanma sade bir çağlayan Tanrı’mızın rahmeti bu su değildir ondan coşan Köyelerinden fışkıran hüzme bir nurdan direk Gönülleri hoş etmede dökülürken süzülerek.”  Ömer Faruk ATABERK ;


  1933 Yılında Afyonkarahisar’da doğdu. İlk ve Lise öğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 1957 yılında da “İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünden” mezun oldu. Akademi öğrenim yıllarında ‘Şark Süsleme Atölyesine’ devam ederek hüsn-i hattı Mustafa Halim ÖZYAZICI’dan Tezhip minyatürü Muhsin DEMİRONAT ve Rikkat KUNT’tan öğrendi. ayrıca Topkapı’da Prof. Dr. A. Süheyl ÜNVER’İN atölyesinde devam etti; Ressam Şeref AKDİK Nezihe BİLGÜTAY ve Hüseyin Tahirzade BİHZAD’dan yararlandı. Necmettin OKYAY ve oğlu Sacit OKYAY’dan ebrü cilt ve kat’ı sanatlarını öğrendi vatani görevini Askeri Müze’de yaptı; kurulmasında emek verdi Ankara’da Tabiat Tarihi Müzesi ve Manyas Kuş Cenneti müzelerinin kurulmasında hizmet verdi. 1991 yılında Konya Selçuk Üniversitesinden hüsn-i hat dalında sanatta yeterlik aldı. 1947 yılında almış olduğu ilk ödül sanat hayatının başlangıcı oldu. Üç kez ‘Devlet Türk Süsleme Sanatları yarışmasında birincilik ödülü alan ATABEK kuruluş dernek ve kurumlardan almış olduğu başarı ödüllerine sahiptir. Afyon’da Mısri Hacı Nuh Yeşil Camii Yarenler Camii Ankara’da Çiğdemtepe Camii kubbe kuşak mihrap ve kapı üzerinde hat sanatına ait Antalya Hotel Arinnada da kalemişi Kubbe tezyinatı mimari yapılarda yer alan eserleridir. Hüsn-i hat tezhip ve minyatür dalında çok sayıda kişisel sergi açmış (Yurt içi ve yurt dışında) kırktan fazla karma sergilere katılmıştır. Fakültede öğrenim görevlisi iken Kültür Bakanlığı’nın isteği üzerine usta sanatçı yetiştirme görevini üstlenmiş Turkuaz Sanat Merkezinde de minyatür hocalığı yapmıştır. Atabek’in en önemli sanat özelliği aynen tekrar ve taklit etmekten kaçınmasıdır.


  Geleneksel sanatımızın asaletini koruyarak onlara yeni boyutlar getirmiştir yeni ufuklar açmış bu konuda çok başarılı olmuştur.

  Yetiştirmiş olduğu usta sanatçılar Atabek’in açmış olduğu bu yolu benimseyerek severek ve ilhamlarını ondan alarak yapmış oldukları özgün çalışmalarıyla Atabek tarzı bir ekol haline gelmiştir.

  Ömer Faruk Atabek 20.12.1999 yılında Ankara’da vefat etmiştir. Arzusu üzerine Afyon’daki Aile Kabristanı’na defnedilmiştir .  Prof. Dr.Mazhar Paşa ;

  Doktor olarak memleketimizin de ve Avrupa’da ün salmış seçkin insanlarımızdan biridir. H.1261 (M.1845) yılında Afyonkarahisar’da doğmuştur.Babası Refik Binbaşı emeklisi Süleyman Efendi’dir. Süleyman Efendi oğlunun doğumundan 5 yıl önce (1840) Harbiyede öğrenci iken Babası Bayatlı Hamza oğlu Hacı Ali ölmüş ve mirası bir yedd-i emine teslim edilmiş olması nedeni ile Mazhar Paşa soyunun Bayat bucağın’dan olduğu anlaşılmaktadır. Süleyman Efendi Karahisarda ölmüştür. Mazhar Paşa İlk ve Orta Öğrenimini Memleketimizde yaptıktan sonra Tıbbıye’ye gitmiş ve H.1285 (M.1869) ‘de Yüzbaşı olarak Tıbbıyeyi bitirmiş H.1287 (M.1871)’de fen-cerrahi öğrenimi için Fransa’ya gönderildiğinde memleketimizde teşrih (anatomi) ilimin yetersiz olduğunu bildiği için teşrih (anatomi) profesörü Sappely ‘den ders almaya başlamış ve kısa bir sürede sınıf 2. si olarak diploma almayı başarmıştır.

  Paristen döndükten sonra Karadağ ve Sırp Muharebelerinde doktor olarak Semiceye gönderilmiş savaş sonunda ise İstanbul’a dönmüştür.

  İstanbulda Tıp okulunda teşrih (anatomi) ilmi üzerine Yardımcı Muallim biraz sonrada Muallim olmuştur. ( H.1295 M.1879)

  Doktor Mazhar Paşa gece gündüz durmadan çalışarak ‘Külliyat-ı Teşrih (Anatomi) adıyla iki cilt olarak A.Jamin den çevrilen daha sonra ‘Renkli Teşrih Atlası’ (Anatomi Atlası) 7 cilt olarak ‘Teşrih-i Topografı (Anatomi Topograf Yazısı’ ile son olarak ‘Mebhas-ul Asab (Asab-Sinir İlmi) adlı eserlerini bizlere kazandırmıştır. Yarım yüzyıla yakın hocalığı sırasında büyük hizmetlerde bulunmuş ve ‘Lugat-ı Tab (Tıp Sözlüğü) hazırlanmasına yardımcı olmuş ve yol göstermiştir.

  Bir ara ‘Mekatibi Askeriye Nezareti’ Nazır Vekilliğine atanan Ord. Prof. Dr. Hasan Mazhar Paşa ilk tıp akademisinin kurucusu olarak da tıp tarihine adına yazdırmıştır. Modern Anatomi Tedrisatını yerleşmesini sağlayan da O dur.

  İyi huylu güleryüzlü şen ve musıki hayranıdır. Çok güzel kanun çalıp kemandan hoşlanan biridir. Ferikliye (Korgenaralliğe) kadar yükselmiş ve emekli olmuştur. Emeklilikte de yine ders vermeyi sürdürmüş olup 30 Aralık 1920’de yılı sonunda hayata gözlerini yummuştur. Karacaahmet mezarlığına gömülmüştür.  İsmail Şükrü Hoca ;

  Afyonkarahisar’ın ünlü müderrislerinden İzzet Efendi’nin oğlu olan İsmail Şükrü 1874 yılında Afyonkarahisar’da dünyaya geldi. Türk Kurtuluş Savaşı’nın en kahraman simalardan biridir. Oluşturduğu Alay’a kumandanlık etmiş ve Dumlupınar’da Yunan harekatını dokuz ay durdurarak ordumuzun hazırlanmasına imkan sağlamıştır. Bu büyük kahramanlıklardan dolayı Alayına “ Çelikalay” adı verilmiş ve bu ad Soyadı Kanunun’nun çıkmasından sonra O’nun soyadı olmuştur. Ayrıca kırmızı-yeşil kurdelalı İstiklal Madalyası ile taltif edilmiştir. Bilindiği üzere Kurtuluş Savaşı’nda cephede kahramanlık gösterenlere kırmızı cephe gerisinde yararlı olanlara yeşil kurdelalı madalya veriliyordu. Hem cephede hem de cephe gerisinde yararlı olanlara ise kırmızı-yeşil kurdelalı verilmiştir ki böyle madalya alanların başında İsmail Şükrü Hoca gelmektedir.

  Şükrü Hoca Afyonkarahisar’da vaizlık ederken birinci TBMM’ne Afyonkarahisar Milletvekili olarak katıldı. Mecliste büyük bir rekorun sahibi olan Hoca birinci meclisin üç yıl dört aylık döneminde tam 103 soru önergesi vermiştir. Çok güçlü bir hatip gerçek bir alim olan Şükrü Hoca inandığı prensiplere hayatı boyunca bağlı kalmıştır. “Hilafetin Kaldırılması’na” karşı çıkmış bu husustaki önergenin görüşülmesinden 8 gün önce “Hilafet-i İslamiye ve Büyük Millet Meclisi” adıyla bir broşür yayımlamıştır. Bu broşür Mecliste büyük gürültülere sebep olmuş karşı görüşte olanlardan Siir Mebusu Hoca Halil Hulki Muş mebusu Hoca Elhac İlyas Sami ve Antalya Mebusu Hoca Rasih (Kaplan) Şükrü Hoca aleyhinde “Hakimiyet-i Milliye ve Hilafet-i İslamiyye” adıyla cevabi bir broşür neşretmişlerdir. Doğal olarak Şükrü Hoca ikinci meclise giremedi. Çeşitli cemiyetlerde bu arada “Büyük Doğu”da inandıklarını yazmaktan ve söylemekten sakınmadı.

  Yeni bir Hac dönüşü 25 Aralık 1950 tarihinde vefat etti.

  Bayatlı Yrb. Arif Bey ;

  Afyon çevresinde Milli Direnişin öncülerinden olan ve milli mücadelenin en buhranlı günlerinde iç isyanların bastırılmasında büyük emeği geçen Arif Bey 1875’de Harput’ta doğdu. Binbaşı Osman Bey’in oğludur. 1883’te Harp Okuluna girerek 1895’te subay çıktı. Sicil numarası 1311-C piyade 27’dir. Balkan Harbinde 32. Alayın 1. Tabur Komutanı olarak görev yaptı. 1. Dünya Savaşında 12 Alay Komutanı olarak Çanakkale’de Arıburnu’nun sol cenabında görev yaptı. Daha sonra 12. Alayla Diyarbakır ve Bitlis’te bulundu. Yarbay rütbesi ile İzmir Merkez Komutanlığına atandı. Yunanlıların İzmir’e çıkışında düşmana karşı il direnişi başlatan odur. İzmir’in işgali üzerine yalnız olarak Bursa’ya kaçtı. Yanına birkaç subay ve er alarak kıyafetini de değiştirerek Seyit Gaziye geldi. Arif Bey bu yörede bir taraftan da asker toplamaya başladı. İstanbul Hükümeti Arif Bey’in yok edilmesi için harekete geçti. Yrb. Arif Bey komutasında oluşturulan askeri güce ‘Karakeçili Milli Alayı denmektedir. ‘1. ve 2. Bozkır ayaklanmalarının bastırılmasında büyük rol oynayan Karakeçili Milli Alayı daha sonra Bolu Düzce ayaklanmalarının bastırılmasında da fevkalede yararlıklar gösterdi. Fakat Alayın kahraman komutanı Arif Bey 11-12 Mayıs 1920 gecesi Kızılcahamam’da çadırında uyurken bir mevzer kurşunu ile öldürüldü. Arif Bey’in Bayat’taki aile lakabı Hacı Mustafa oğullarıdır. 2 defa evlenmiştir.

  1. Eşi Ferik (Ömer Lütfi Paşanın) kızıdır. Bu evlilikten kızı Kaderiye Hanım (Alpsan) ve oğlu Lütfe Bey (Emekli Albay Lütfe Güngör) dünyaya gelmişlerdir. Kaderiye Hanım İstanbul da Lütfe Bey İzmir’de oturmaktadırlar. 2. Hanımı Diyarbakır’ladır. Çok yakın bir süre önce yüz yaşında öldü. Bundan da Zekiye Cahide isimli iki kızı vardı.


  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Tecrübe Puanı
  6
  Mesajlar
  54

  Standart Cevap: Afyonun ünlüleri - Afyonlu Ünlülerin Listesi - Afyon Doğumlu Ünlüler

  himmm ilginc bir konu
 3. #3
  Ai
  Ai isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  aklıma geldikçe, aklımdan gitmedikçe...

  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Tecrübe Puanı
  161167
  Mesajlar
  10,983

  Standart Cevap: Afyonun ünlüleri - Afyonlu Ünlülerin Listesi - Afyon Doğumlu Ünlüler

  Afyonlu olmak ayri bir olay  Aslında insanı en çok acıtan şey; hayal kırıkları değil.
  Yaşanması mümkünken yaşayamadığı mutluluklardır.

 

 

LinkBacks (?)

 1. 19-04-2014, 09:21
 2. 09-09-2011, 21:53

Konu Etiketleri

Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556