Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  6688
  Mesajlar
  7,083

  Standart Basketbol Kuralları, Basketbol Oyun Kurallari, 2010 Basketbol Oyun Kurallari,

  Basketbol Kuralları, Basketbol Oyun Kurallari, 2010 Basketbol Oyun Kurallari,

  Basketbol Kuralları
  Basketbol Oyun Kurallari
  2010 Basketbol Oyun Kurallari
  Basketbol Nasıl Oynanır

  Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.
  * Oyun orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.
  * Oyun 10′ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2′şer dakikalık bir dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.
  * Hücum eden takım kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.
  * Oyuncu topla birlikte top sürme (dribbling) pas atma (passing) şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken topu eline alarak durdurursa tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.
  * Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post) ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.
  * Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.
  * Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.

  * Hakem tarafından durdurulmadıkça top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.
  * Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre hakemin gösterdiği yerlerden top oyuna sokulur.
  * Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.
  * Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme topun çizgi dışına çıkması hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme çekme vurma tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak rakip topu yandan oyuna sokar ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.
  * Serbest atış hakkı adedi faulun yapıldığı zaman yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım bir devredeki “takım faul” sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural ilk atış sayı olursa ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir’de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz top potadan oyun alanına dönerse oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme sportmenlik dışı davranışlar hakeme itiraz izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.


  Hemen Paylaş!


 2. #2
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Bulunduğu yer
  İstabnuL
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  641
  Ruh Halim
  Utangac

  Standart Basketbol Kuralları

  Oyun 10'ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2'şer dakikalık bir dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.

  Hücum eden takım kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.

  Oyuncu topla birlikte top sürme (dribbling) pas atma (passing) şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken topu eline alarak durdurursa tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.
  Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post) ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.

  Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.

  Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı takım faullerini de belirler.

  Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.

  Hakem tarafından durdurulmadıkça top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.

  Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre hakemin gösterdiği yerlerden top oyuna sokulur.

  Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.

  Oyuncular iki durumda cezalandırılır:

  1- Bireysel kural ihlalleri

  2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme topun çizgi dışına çıkması hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme çekme vurma tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak rakip topu yandan oyuna sokar ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.

  Serbest atış hakkı adedi faulun yapıldığı zaman yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural ilk atış sayı olursa ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz top potadan oyun alanına dönerse oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme sportmenlik dışı davranışlar hakeme itiraz izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.
 3. #3
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Bulunduğu yer
  İstabnuL
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  641
  Ruh Halim
  Utangac

  Standart Cevap: Basketbol Kuralları

  Boyutlar :

  Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota kenar çizgisinden 12 metre içeridedir ve 18 m x 12 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde yerden 305 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı alt kısmı açık beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm ağırlığı 600-650 gram kadardır.
 4. #4
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Bulunduğu yer
  İstabnuL
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  641
  Ruh Halim
  Utangac

  Standart Cevap: Basketbol Kuralları

  İLK BASKETBOL OYUN KURALLARI

  1. Tek veya iki el kullanılarak top istenilen yöne fırlatılabilir.
  2. Top tek veya iki elle yumruk atmamak kaydıyla istenilen istikamete doğru iteklenebilir tokatlanabilir.
  3. Oyuncu topla birlikte koşamaz. Eleman topu mutlaka yakaladığı noktadan savurmalıdır. Topu tutma anında tatminkar bir süratte koşan oyuncuya sabit kalma konusunda azıcık iltimas geçilebilir.
  4. Top avuç içinde veya ellerin arasında tutulmalıdır. Topu kavramak için kollar veya gövde kullanılamaz.
  5. Rakibi tutmak itmek veya çelme takmak omuz atmak kasıtlı çarpmak kesinlikle yasaktır. Bu kuralın ihlali durumunda eylemi yapan hoyrat oyuncuya faul verilir. Sporcu aynı maçta ikinci kez faul yaparsa yeni sayı atılana kadar oyundan diskalifiye edilir. Eğer suç kasıtlı işlenmişse eleman kırmızı kart muamelesi görerek oyundan atılır ve oyuncu değişikliğine izin verilmez.
  6. Topa yumruk çakıldığı anda oyuncu faul yapmış sayılır ve cezasını çeker.
  7. Aynı takım arka arkaya üç kez faul yaparsa fena olur ve rakip tarafın hanesine bir sayı yazılır.
  8. Sayı yapabilmek için topun kaktırılarak veya fırlatılarak sepetin içine atılması ve orada kalması gereklidir. Savunma yapan oyuncuların sepete temas etmeleri veya kımıldatmaları yasaktır. Eğer top sepetin kenarında köşesinde seğirtirken savunma elemanı küfeyi sarsarsa karşı taraf sayı kazanır.
  9. Top oyun alanı dışına kaçtığında ona dokunan ilk oyuncu tarafından tekrar oyuna sokulur. Tartışmalı pozisyonlarda ise hakem devreye girerek topu sahaya şahsen gönderir. Top oyuna beş saniye içinde sokulmalıdır. Bu süre aşıldığı takdirde top rakip takıma geçer. Topu oyuna gecikmeli sokmayı adet edinmiş muzır oyuncular hakem tarafından faul verilerek cezalandırılır.
  10. Başhakemin görevi oyuncuların hareketlerini yargılayarak faulleri tutmak ve ardı sıra üç faul yapan takımı yardımcı hakeme gammazlamaktır. Ayrıca beşinci madde uyarınca sporcuları diskalifiye etme yetkisine de sahiptir.
  11. Yardımcı hakem ise topu izler oyun sahası içinde topla ilgili eylemler üzerine ahkam keser ve zamanı tutar. Takımların attıkları sayıların geçerliliğine karar vererek bunları çetelesine kaydeder.
  12. On beşer dakikalık iki periyottan oluşan mücadelede beş dakikalık devre arası verilir.
  13. İkici periyot sonunda sayıca üstün bulunan taraf maçın galibi olarak ilan edilir.
  İlk karşılaşmanın yapıldığı tarihi günde oyuncuların üzerlerinde gri pantolonlar kısa kollu mintanlar ve ayaklarında birer çift spor pabucu varmış. Her takım dokuz oyuncudan mütevellitmiş ve bir kaleci iki defans üç orta saha oyuncusu ile üç hücum elemanı düzeninde sahaya yayılıyorlarmış.
  Sepetlerin tabanları delik olmadığı için her sayının ardından top toplayıcılar pota yanında konuşlanmış merdivene tırmanıp meşin yuvarlağı hakemlere teslim ediyorlarmış
 5. #5

  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Yaş
  24
  Tecrübe Puanı
  261260
  Mesajlar
  6,074

  Standart Cevap: Basketbol Kuralları

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
 6. #6
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Bulunduğu yer
  İstabnuL
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  641
  Ruh Halim
  Utangac

  Standart Cevap: Basketbol Kuralları

  TURNİKE ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN AŞAMALARI

  Basketbol oyununun en önemli fundamentallerinden biri olan turnike atışlarının doğru öğretilmesinde yukarıdaki temel öğretim ilkeleri çerçevesinde kolay ir öğretim süreci yaşanması için aşağıdaki kademeli öğretim metodunu kullanıyoruz

  1- Topsuz hayali topla turnike:
  Bu ilk aşamada gerçek topu işin içine sokmadan dikkati dağıtmadan çocuklar hayali bir topla turnike atarlar. Topla yapılan çalışmalarda çocuklar başlangıç aşamasında olacakları için topun ağırlığı topu yere vurma isteği topla ayakların koordinasyonunda meydana gelecek dağınıklıklar nedeniyle hareketin öğretiminde top kullanılması uygun görülmemektedir.
  Bu aşamada çocuklar antrenörlerin gözetiminde potanın önünde dururlar ve sağ-sol (sol-sağ) adımla hayali topu potaya atarlar. Adımlama çalışmasının daha kolay yapılabilmesi için çocukların turnike adımlarını basacakları yerlere salon zemini üzerine adım şeklinde yapıştırmalar ya da bantlar yapıştırarak işaret koymak sağ adıma bir renk sol adıma başka bir renk kuka koyarak çocukların adımlarını basacakları yerleri işaretlemek kolaylık sağlayacaktır.

  2 – Topla Durarak turnike:
  İkinci aşamada işin içine top dahil olur. Çocuklar potanın karşısında turnike atacakları yerde ellerinde topla dururlar ve antrenörün işareti ile topu yere vurmadan zeminde önceden işaretlenen yerlere adımlarını basarak turnikeye girer ve mutlaka potalı olarak atışlarını yaparlar.

  Burada antrenörlerin dikkat edeceği noktalar;
  a- Oyuncular potaya uygun bir uzaklıkta ve uygun bir açıda yerleştirilerek çalışma başlamalıdır.
  b- Topun ele düzgün yerleştirilmesi yani eğer sağ turnike atılacaksa sağ elin sol turnike atılacaksa sol elin topun altına avuç içleri topa değmeyecek şekilde yerleştirilmesi diğer elinde yanda dengeyi sağlayıp kaldırmaya yardım edecek şekilde topun yanına yerleştirilmesine dikkat edilmelidir.
  c- Top çembere atılırken sağ turnikede sağ sol turnikede sol dizin karna çekilmesi için sürekli vurgulama yapılmalıdır.
  d- Atışlarda mutlaka çarpma levhasının kullanılması sağlanmalıdır yani oyunculara topu “kareye” atmaları böyle yaparlarsa daha atışlarının daha isabetli olacağı o karenin amacının da hizalamayı sağlamak ve oyuncuların daha isabetli atış yapmalarını sağlamak olduğu anlatılmalıdır.
  e- Topun potaya alttan (under hand) değil yukarıdan atılması gerektiği bu atışta ilerledikçe ve atışlarını geliştirdikçe diğer atışı da yapabilecekleri anatılmalıdır.
  f- Olabildiğince sıçrayarak bacaklardan kuvvet almaya ve çembere yaklaşmaya gayret edilmesi gerektiği ve atarken dizlerin karına çekilmesi gerektiği vurgulanmalıdır.
  g- Çok sabırlı ve anlayışlı olarak hareketler tekrar tekrar yapılmalıdır

  3 – Topu Bir Defa Yere Vurarak Turnike:
  Önceki aşamalarda adım alışkanlığı ve topu kavrayarak doğru şekilde potaya atmayı öğrenen minikler bu aşamada artık işin içine top sürmeyi de katarak çalışmayı biraz daha geliştirirler. Potadan doğru adım uzaklığında ve açısında durarak topu bir kez yere vurarak turnikeye girerler.
  Burada dikkat edilmesi gereken nokta topun hangi taraftan turnikeye girilecekse o tarafta vücuda yakın tutulması ve eğer sağ turnike atılacaksa sağ elle sağ öne sol turnike atılacaksa sol elle sol öne doğru bir defa vurularak bir önceki aşamada olduğu gibi doğru adım üzerine düşerek daha sonra da ikinci adım atılarak turnikenin yapılmasıdır. Adımlama ve topu yere vurma çalışmaları önce yavaş yürüyüş hızında daha sonra daha hızlı olarak yapılır.

  Antrenörlerin dikkat edecekleri noktalar:
  a- Oyuncular potaya uygun açıda ve uygun uzaklıkta yerleştirilerek başlamalıdırlar
  b- Oyuncuların harekete başlamadan önce doğru duruşta olmalarına dikkat edilmelidir. Yani oyuncular harekete başlamadan önce dizleri bükük ve iki elleri topun üzerinde ve eğer sağ turnike atacaklarsa sağ elleri sol turnike atacaklarsa sol elleri topun altına yerleşmiş bir şekilde üçlü tehdit pozisyonunda olmalıdırlar.
  c- Oyuncuların topu sağ turnike atacaklarsa sağ elle sol elle atacaklarsa sol elle topu yere vurmaları için topu vücutlarının sağ veya sol tarafında tutmalarına dikkat edilmelidir.
  d- Topu yere vurduktan sonra tekrar yerden geri alırken oyuncuların ellerini topun altına yerleştirecek şekilde kavramalarına yani doğru catching’i yapmalarına dikkat edilmelidir.
  e- Adımlama sırasında ayaklarını karıştırmamaları için ilk adımı normalden daha uzun atmalarını istemek gerekir böylece adımlarını şaşırmaları önlenmiş olur.
  f- Adımlama sırasında hep şu vurgulanmalıdır; “önce uzun adım at sonra topu tut” Böylece yanlış adım atılarak adımlarının karışması önlenmiş olur.
  g- Top çembere atılırken top büyük oyuncuların yaptığı gibi alttan (under-hand) değil şut atar gibi topun altına yerleştirilerek atılmalıdır
  h- Top çembere atılırken sağ yada sol dizin yukarı çekilmesine dikkat edilmelidir. “Sağ sol at!” yada “sol sağ at!” gibi bir tekerleme çocukların kolay öğrenmesinde faydalı olur.
  i- Bütün çalışmalarda olduğu gibi bu aşamada da yavaştan hızlıya-yürüyüşten koşmaya doğru bir hızlandırma sırası uygulanmalıdır.


  4 – Koşup Antrenörün Elinden Alarak Turnike:
  Adım çalışmalarını yaparak alışkanlık kazanan küçükler doğru açıdan potaya doğru koşarak antrenörün elinde tutarak uzattığı topu alır ve turnike atarlar.
  Burada dikkat edilmesi gereken nokta çocukların koşup topu aldıktan sağ turnike atacaklarsa sağ sol turnike atacaklarsa sol adımlarının üzerine düşüp sonra ikinci adımlarını atarak turnike atışını tamamlamalarıdır.

  Antrenörlerin dikkat edecekleri noktalar:
  a- Antrenörler potaya uygun açıda ve uzaklıkta yerleşmelidirler. Çok yakın yada uzakta topu vermek çocukların adımlarını karıştırmalarına neden olur.
  b- Topu oyunculara doğru uzatırken onların yaş ve boylarına uygun bir yükseklikte yani rahat top alabilecekleri bir şekilde topu uzatmalıdırlar.
  c- Oyuncuların topu alırken önce uzun bir adım atmaları istenmelidir.
  d- Bütün çalışmalarda olduğu gibi oyuncuların önce yavaş sonra daha hızlı koşarak top almalarını istemelidir.  5 – Top Sürerek Turnike:
  Bu aşamada artık minik sporcular önceki aşamaları geçerek hem adımlama hem de topu potaya doğru şekilde atış alışkanlığı kazandıkları için normal turnike atmaya hazır olacaklardır. Küçük basketbolcular artık tam bir turnike atışı yapmak üzere saha yerleştirilirler.
  Yaklaşık alarak 3 sayı çizgisinin gerisinde ve ellerinde birer top olarak sıraya geçerler. Önce yavaş tempoda doğru yapıldıkça gittikçe hızlanarak top sürerler ve adımlayarak turnikeyi tamamlarlar.

  Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalar
  a- Oyuncular potaya doğru açıda gelecekleri şekilde sahaya yerleştirilmelidir.
  b- Çocuklar top sürerken yere bakmamalı gözleri potada olmalıdır.
  c- Topu sağ turnikeye girilecekse sağ elle sol turnikeye girilecekse sol elle top sürmeleri gerektiği yoksa adımlarının karışacağı vurgulanmalıdır (özellikle sol turnike öğretilirken).
  d- Top dribling yapıldıktan sonra tutulup çembere atılıncaya kadar vücudun bir yanında yani sağ turnikede sağ sol turnikede sol yanında olmalısına dikkat edilmelidir top sağa sola sallanarak turnike atılamamalı top hep vücudun bir tarafında tutulmalıdır.
  e- Top sürme sırasında çocukların dikkatleri hareketin bütününü hatasız yapmaya yöneleceği için adımlarda karışma yani yanlış adımla turnikeye başlamalar olabilir (özellikle sol turnike sırasında). Bunun önüne geçebilmek için uzun adımlarla ve yavaş olarak adımlamaya başlamak işleri kolaylaştırabilir.
  f- Top sürerek turnike iyice öğrenilinceye kadar atışların under-hand yapılmaması istenmelidir.

  6 – Pas Alarak Turnike:
  Bu artık tam bir basketbolcu formasyonunda atılan turnikedir. Top sürerek de çok rahat ve doğru bir şekilde turnike atan minikler önce antrenörlerinden (güzel pas alıp kolay atmaları için) daha sonra da kendi arkadaşlarından pas alarak turnike atışı yaparlar.

  Bu aşamada şu noktalara dikkat etmek gerekir;
  a- Minikler koşarak çembere yaklaşırken pas alacakları yere bakarak koşmalıdır.
  b- Koşarken eller top alamaya hazır şekilde avuç içleri topu gösterecek şekilde hazır olmalıdır.
  c- Topu alırken doğru adımları üzerlerine düşerek adımlamaya başlamalılar.
  Yani sağ turnikede sağ sol turnikede uzun sol adım atılarak adımın üzerine düşülmelidir.
  d- Topu aldıktan sonra çembere olan uzaklıklarına göre adım uzunluklarını ayarlamalı eğer çembere uzakta topu yakalamışlarsa uzun adımlarla yakında yakalarlarsa kısa adımlarla potaya yaklaşmalıdırlar.
  d- Koşarak topu alıp çembere atacakları için vücut dengelerini kaybetmemeleri yani dağılmadan atışlarını tamamlamaları gerekir.

  7- Değişik Turnikeler:
  Daha çok üst düzey oyuncuları ilgilendirmekle birlikte oyuncular sağ ve sol turnikeyi mükemmel olarak atmaya başladıktan sonra onlara maçlarda yada antrenmanlarda ihtiyaç olduğunda adam geçmek ve sayı yapmak için kullanacakları diğer turnikeleri de öğretmek gerekir. Daha için başında bu tür turnikelerin varyete ve hava atmak için değil sadece gerektiği zamanlar kullanılması gereken hücum hareketleri olduğu anlatılmalıdır.
  Oyunculara hem sağ hem de sol elle çalıştırılması gereken diğer uzmanlık turnikeleri şunladır;
  - Ters turnike
  - Tek adım turnike
  - Paytak turnike
  - Belden çevirerek turnike
  - Uzun adım turnike
  - Spin lay-up
  - Yukarıdan turnike (flodder lay-up)
 7. #7
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Bulunduğu yer
  İstabnuL
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  641
  Ruh Halim
  Utangac

  Standart Cevap: Basketbol Kuralları

  Basketbolda Hücum - Baskette Hızlı Hücum - Basketbolda Hızlı Hücum Nasıl Yapılır  Basketbolda en az set hücumu kadar önemli olan bir hücum çeşidi de hızlı hücumlar yani fast breaklerdir

  Hızlı hücumlar sırasında rakibinizi eksik yakaladığınız için devamlı avantajlısınızdır.Hızlı hücum sayesinde kolay sayı bulabilirrakibinizin moralini bozabilir ve rakibinizi hataya zorlayabilirsiniz.Bunlar hızlı hücumun mükemmel olan avantajlarındandır.

  Hızlı hücumun belli başlı temmelleri vardır.Bunlar;savunma ribauntunu alıp topu doğru bir şekilde çizgiye yakın koşan oyunculara aktarmakdoğru ve isabetli pas vermedoğru saha dizilişi ve doğru bitiriş.Bunlardan biri eksik olursa hızlı hücum başarısız olabilir.

  Hızlı hücumun nasıl yapıldığına gelirsekÖncelikle savunma ribauntu mutlaka alınmalı.Savunma ribauntu alındıktan sonra öndeki kısa oyuncular kenarlara doğru açılmalıkoşmaya başlamalı ve elini kaldırarak top istemelidir.Ribauntu alan oyuncuda bu koşan oyunculardan hangisi boşta ise bunlara tam isabet bir pas atmalıdır.Pas koşan oyuncunun ne çok önüne ne de çok arkasına düşmelidir.Tam topu kontrol edebileceği bir yere atılmalıdır.Pas atıldıktan sonra ilerideki koşan oyunculardan topu alan içeriye doğru mümkün olduğunca az dribling ederek boşsa kendi değilse diğer kenardan koşan arkadaşına topu indirmelidir.İşte bu kadar.

  Hızlı hücum kolay birşey değildir.Oyuncuların mutlaka ve mutlaka antrenmanlarda 1e1 2e1 3e1 3e2 gibi varyasyonlarla çalışmalar yapması ve doğru bir şekilde hücum yapmayı öğrenmasi gerekir.
 8. #8
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Bulunduğu yer
  İstabnuL
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  641
  Ruh Halim
  Utangac

  Standart Cevap: Basketbol Kuralları

  Basketbolda Pas Ve Çeşitleri

  Basketbolda Pas - Basketbolda Pas Çeşitleri - Basketbol Pas Çeşitleri Nelerdir
  Tıpkı futboldavoleybolda olduğu gibi basketbolda da çeşitli pas çeşitleri bulunmaktadır.Temel olarak üç çeşit pas tekniği vardır.Bunlar göğüs pasıbounce(sektirerek) pas ve baş üstü pastır.


  1)Göğüs Pası


  Bu pas çeşidi basketbolda en çok kullanılan pas çeşitlerinden birisidir.Çabuk ve kolay yapılabilmesi gibi şut için hazır bekleyen arkadaşınıza eğer doğru bir şekilde atarsanız net sayı yaptırabilecek bir pas çeşididir.


  Göğüs pası yaparken;
  -Pas vereceğiniz arkadaşınıza dönmeniz gerekir
  -Topu parmaklarınızla iyice kavramanız gereklidir
  -Top göğüs hizasında ve dirseklerle desteklenmelidir
  -Topun atılacağı kişiye doğru bir adım atılmalıdır ve topu dirseklerden kuvvet alarak sert bir şekilde arkadaşınıza atmalısınız.Tabi sert bir şekilde derken arkadaşınızı yaralayacak bir biçimde değil


  İşte bir göğüs pası örneği


  2)Bounce (Yerden) Pas  Bu pas türü rakip size yakın savunma yaptığında arkadaşınıza topu iletebilmenize yardımcı olur.Atış tekniği ve dikkat edilmesi gerekenler aynı göğüs pası gibidir.Ancak tek farklılığı arkadaşınızla aranızdaki mesafeyi iyi analiz edebilmeniz ve ona göre belli bi noktaya topu çarptırmanızdır.Bir de avuç içiniz ve parmaklarınızın yere doğru bakması gerekir.Şİmdi vereceğim iki resimle beraber daha iyi anlayabilirsiniz.

  3)Baş Üstü Pas  Bu pas türü özellikle oyun kurucu mevkiindeki oyuncuların takımdaki uzun oyuncuları beslemek için kullandığı bir pas türüdür.Ayrıca bu pas türü takım fast breake yani hızlı hücuma çıkarkende tercih edilir.


  Bu pasın atılma şekli şu şekilde olmalıdır;
  -Top çift elle kavranır.
  -Top başın üzerinde tutulurken dirsekler baş hizasında hafif bükülü konumda olmalıdır.
  -Ardından pas atılacak oyuncuya doğru bir adım atılır ve top dirseklerden destek alınarak iletilir.
 9. #9
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Bulunduğu yer
  İstabnuL
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  641
  Ruh Halim
  Utangac

  Standart Cevap: Basketbol Kuralları

  daha ayrıntılısı :


  ?? Michael Jordan 1988 Slam Dunk Smaç yarışmasında faul çizgisinden zıplayarak yaptığı inanılmaz smaç  Beşer kişilik iki takım halinde topla
  oynanan
  bir
  oyun
  . İlk olarak 1891 senesinde
  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
  ’da
  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
  eğitim üyelerinden Dr. James A. Naismith tarafından tasarlanıp tatbik edilmiştir. Bu
  oyunun
  en önemli
  özelliği
  salonlarda ve açık sahalarda
  oynanabilmesidir
  .
  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
  sepettopu manasına gelen
  basketbol

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın] senesinde resmi kaidelere tabi tutulmuş ve devletlerarası ilk milli maç da 1897’de oynanmıştır. 1904’te Saint-Lovis Olimpiyatlarında gösteri niteliğinde oynanan basketbol 1936 Berlin Olimpiyatlarında resmen yarışma programına alınmıştır.  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]’de ilk defa 1904 yılında

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]nde oynandı. Bilahare 1911’de

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]nde sonra

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]nde bu spor ile uğraşıldı. [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]kulüplerinden

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın] 1915 yılında basketbol takımını kurdu. Bütün bunlara rağmen Türkiye’de basketbol 1924 yılından sonra itibar görmeye başladı. İlk milli maç


  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]’la 24.6.1936 tarihinde İstanbul’da oynandı. Maçı Türkiye 49-12 kazandı.

  Basketbol 28 m uzunluğunda ve 15 m genişliğinde sert zemine sahip (parke beton veya sert toprak zemin olabilir) bir sahada oynanır. Sahanın sınırlarını belirten çizgilere sırasıyla yan ve dip çizgiler denir. Kale basketbol adı verilen bir tahta ve bu tahtaya dik olarak tutturulmuş çemberdir. Tahta dip çizgiden 120 cm içeride 180 cm x 120 cm x 3 cm ebatlarındadır. Alt kenarı yerden 275 cm yüksekliktedir. Çember 45 santimetredir. Çembere topun üstten geçmesine engel teşkil etmeyecek şekilde dibi delik olan bir file takılır. Basketlerin önünde de serbest atış sahası bulunur. Takımlar topu karşı takımın basketine (kalesine) atmaya ve kendi basketine atılmasını engellemeye çalışırlar.

  Basketbol bir sür’at oyunudur. 600-650 g ağırlığında ve 75-78 cm çevre uzunluğuna sahip olan top elle oynanır. Ayak ile vurmak yasaktır. Kasti olmayarak topun ayak ile teması cezayı gerektirmez. Topun ilerlemesi pas vermek veya yerde zıplatmak suretiyle olup ele alınarak ilerlenemez. Oyunun kuralları da oyunu sür’atlendirici özelliklere sahiptir. 3 saniye 5 saniye 10 saniye ve 30 saniye kuralı gibi. Hücum anında hücum eden takımın oyuncusu topsuz olarak rakip takımın serbest atış sahası içerisinde 3 saniyeden fazla kalamaz. Bir oyuncu topu; top sürmeden ve pas vermeden elinde 5 saniyeden fazla bekletemez.

  Topu kendi sahasında ele geçiren takım sahasını 10 saniyede terketmek mecburiyetindedir. Rakip sahada ise en geç 30 saniye zarfında topu baskete atmak için teşebbüste bulunmalıdır. Rakip sahaya geçen takım topla beraber tekrar kendi sahasına dönemez. 30 saniye kuralında son yapılan değişiklikle hücum halindeki takım topu kaybedip tekrar kullanma halinde zaman sıfırlanmadan kaldığı yerden devam eder. Basketbol maçları iki saha bir sayı bir saat ve bir de istatistik hakemi tarafından idare edilir.

  Maç süresince istenildiği kadar oyuncu değiştirme hakkına sahip olan takımlar; sahaya beşer kişi ile çıkarlar. Maç misafir takımın kendi basket seçmesi şayet tarafsız bir saha ise kur’a ile basketlerin seçilmesinden sonra hakemin hava atışı ile başlar. Yirmişer dakikadan iki devre halinde oynanan maçta devre arası 10 dakikadır. Her takım bir devrede 2 mola alma hakkına sahiptir. Oyuncular numaralı fanila şort çorap ve tabanı lastik olan bez bot giyerler. Saha hakemleri masa hakemlerine el-kol işaretleri ile oyundaki durumları izah ederler. Bu sebepten işaretlerde bir karışıklığa meydan vermemek için sporcuların giydikleri formalarda 1 2 3 rakamları bulunmaz.

  Basketbolun önemli bir diğer özelliği de rakib oyuncuların hareketlerine mani teşkil edecek hareketlerde bulunmamaktır. Çünkü oyuncuların yaptıkları her şahsi ve teknik hata karşı takıma avantaj kazandırır. Hücum halinde olan oyuncuya yapılan hareket serbest atışla cezalandırılır. Yaptığı şahsi ve teknik hataları beş olan oyuncu maçtan çıkartılır ve yerine başka oyuncu girer. Atılan oyuncu tekrar oyuna giremez. Bir takımın bir devrede aldığı toplam faul miktarı 7 olursa bundan sonraki yapacakları her faul için rakip takım serbest atış hakkı kazanır.

  Basketbol maçlarında topun oyun dışında olduğu zaman serbest atışlarda molalarda kronometre durdurulur. Çünkü bu gibi durumlar süreye dahil edilmezler. Topun basketten geçmesi atan takıma üç sayı çizgisi adı verilen dairenin dışından yapılmışsa üç içinden yapılmışsa 2 puan serbest atışlarda ise 1 puan kazandırır. En çok sayı yapan takım maçı kazanır. Beraberlik halinde maç 5 dakika uzatılır. Beraberlik yine bozulmazsa maç herhangi bir takımın en az bir sayı öne geçmesine kadar devam eder.

  Fiba kurallarına göre basketbolda diğer ölçüler ve kurallardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  Üç sayı çizgisi 6.25 metredir. Bu çizgiden atılan basketler 3 sayı olarak kaydedilir.

  Beşinci faülünü alan veya diskalifiye edilen oyuncunun değiştirilmesi süresi 1 dakikadır.

  Çember üstünde var sayılan silindir içinde top çembere çarptıktan sonra temas serbesttir.

  Rakibi tarafından veya rakipleri tarafından yakından marke edilen bir oyuncu topu bilerek rakibine çarptırır ve top dışarı çıkarsa topun en son dokunan çizgileri dışından oyuna sokmak üzere aynı oyuncuya verir. Bu durum topu oyuna sokacak takıma yeniden bir 30 saniye hakkı vermez.

  Memleketimizde büyük ilgi gören basketbol yurdumuzda ve dünyanın pekçok ülkelerinde amatör bir spor dalıdır. Amerika’da profesyonel lig halinde oynanan basketbolün dünyadaki en parlak ismi nizami olmayan gösteri sporu olarak maç yapan Harlem takımıdır.

  Basketbolda yeni oyun kuralları değişiklikleri özeti (1991):

  1. Takım sırası sorumluluk alanı:

  Orta çizgiden 5 metre uzaklıktan itibaren yan çizgiye 2 m uzaklığında ve dip çizgiye kadar olan alanı kapsayacaktır. Antrenörler ve yedek oyuncular bu alan içerisinde bulunacaklar ve ancak şu özel şartlarda bu alanın dışına çıkabileceklerdir:

  a) Sakatlanan bir oyuncuya bakmak için hakemden müsaade aldıktan sonra
  b) Bir oyuncu değişikliğini masaya bildirmek için
  c) Antrenör veya antrenör yardımcısının mola istemesi halinde
  d) Masadan zaman sayı levhası faul sayıları hakkında bilgi istenmesi durumunda.

  Takım sırasında oturan herkese bu alanı izinsiz terk ettikleri takdirde Teknik Faul verilecektir.


  2. Formalar:

  Formaların önü ve arkası aynı ve tek renkte olacak. Bu husus şortlar için de aynı şekilde geçerlidir. Oyuncular forma içine tişört giyebilirler. Yalnız bu tişörtlerin forma ile aynı renkte olması gereklidir.

  Şortlar altına giyilecek tayt gibi esnek malzemelerin de şortla aynı olması gerekmektedir. Çizgili formalar uygun değildir.

  Formaların kol yaka ve şortların yan ve alt kenarlarına konacak çizgiler ile takımların amblem ve isimleri tabii olarak bu tariflerin dışındadır.


  3. Üç sayılık atış:

  Üç sayılık bir atış denemesi yapıldığında top çembere değinceye kadar yapılan ihlallerde atış özelliğini korumakta olup top çembere dokunduktan sonra bu niteliğini kaybetmekte ve yapılan ihlallerde iki puan olarak değerlendirilmektedir.


  4. Devre ve oyun sonu ile ilgili kurallar:

  Müsabakayı yöneten hakemler herhangi bir sebeple oyunu bitiren sesli işareti duymamışlar ve bu esnada bir şut atılmış veya faul olmuşsa Başhakem derhal yardımcı hakeme başvuracak ve kısa bir konuşma yapacak gerekiyorsa ve varsa masadaki Teknik Komisere ve diğer masa görevlilerine danışacaktır. Bütün bunlara rağmen nihai kararı Başhakem verecektir.


  5. Mola:

  Nizami bir mola süresi 1 dakika olduğu halde saat hakemi 50. saniyede sesli işaretini verecektir. Mola alındığında oynayan oyuncular kenardaki yedeklerin oturduğu takım sırasına giderek burada oturabilirler ve antrenörlerin talimatını burada dinleyebilirler.


  6. Sakatlanan oyuncular:

  Herhangi bir oyuncu sakatlandığında hakemler bu oyuncunun derhal oyuna dönüp dönmeyeceğine karar vermelidirler. Buradaki derhal kelimesi en fazla 15 saniyelik bir süreyi kapsamaktadır. Oyuncu oyuna devam edebilecek durumda ise oyuna tekrar ve derhal başlanır.

  Ancak sakatlanan oyuncuya bir tedavi gerekiyorsa oyuncu 1 dakika içinde veya tedavisinin izin verdiği en kısa zamanda değiştirilmelidir. Burada tedaviden kasıt yetkili bir kişinin (doktor masör) tedaviyi gerçekleştirmesi ve tedaviye gerek olup olmadığına karar vermesidir. Tedavi sırasında 1 dakikadan fazla süre geçecekse sakat oyuncu değiştirilmelidir.


  7. Topun saha dışına çıkışı:

  Rakibi tarafından veya rakipleri tarafından yakından marke edilen bir oyuncu topu bilerek rakibine çarptırır ve top dışarı çıkarsa topun en son dokunan oyuncu tarafından dışarıya çıkarıldığı kabul edilir ve top sınır çizgileri dışından oyuna sokmak üzere aynı oyuncuya verilir. Bu durum topu oyuna sokacak takıma yeniden bir 30 saniye hakkı vermez.


  8. Topu kenar çizgiden oyuna sokma:

  Herhangi bir sebeple top kenar çizgileri dışından oyuna sokulacaksa top hakem tarafından oyuna sokulacak oyuncuya verilecektir. Topun oyuna sokacak olan oyuncunun eline verilmesi atılmaması gerekmektedir. Bu kural ön ve geri sahada topun oyuna sokulması için geçerlidir.

  Ayrıca bir oyuncu topu eline aldıktan sonra içeriye atmadan evvel verilen noktadan yana en fazla bir adım atabilir. Bir adımdan fazla atılması durumunda kaide ihlali çalınacaktır. Bir adımla birlikte topun oyuna sokulmasında diğer bir durum oyuna sokacak oyuncunun bulunduğu yerde pivot hareketi yapması ve oyuna sokmasıdır. Bu hareket de kurallara uygundur.


  9. Fumble:

  Uzun yıllardır basketbol oyun kurallarının bir parçasıdır. Fumble bir oyuncunun topu kazaen elinden düşürmesi ve onu tekrar yere vurduktan sonra tutmasıdır. Fumbleler sürüş olmayıp top sürmenin başlangıcında veya sonunda yapılabilir. Ayrıca sayı olarak da kısıtlanmamıştır.


  10. Topa blok:

  Şut veya pas amacı ile ve topla birlikte sıçrayan bir oyuncu rakibinin bir veya iki eliyle topu bloke etmesi sonucunda topla beraber yere düşerse kural ihlali yapmış olur.


  11. Atış halindeki oyuncu:

  Sayı için sepete doğru sürüş yapan (drive) oyunculara bu esnada yapılan faullerde atış hali şu şekilde değerlendirilmelidir: Bir oyuncunun topu sepete atmak için adım hareketini bitirdikten sonra kol hareketine başlaması sayı için atış halinde sayılması bakımından geçerlidir. Yani drive yapan bir oyuncu adımlarını tamamlayıp kol hareketine başladığı an atış haline gelmiş sayılır.


  12. Geri pas:

  Geri pas kuralına yeni bir istisna getirilmiştir. Orta dairede yapılan bir hava atışı esnasında ön sahada sıçrayan bir oyuncu havadayken topu kazanır ve arka sahaya düşerse ihlal olmaz.


  13. Serbest atışlar:

  Serbest atışlar esnasında oyuncuların serbest atış bölgesi etrafındaki kulvarlara dizilmesi şu şekilde olacaktır:

  - Dip çizgisine en yakın olan ilk boşluklar savunma oyuncularından ikisine
  - Bundan sonrakiler hücum oyuncularından ikisine
  - Üçüncüsü de yine savunma oyuncularından ikisine aittir.
  - Bu yerlerde bu oyunculardan başka kimse yer alamaz. Ayrıca oyuncular kendilerine ayrılan yerleri kullanmazlarsa diğer takım oyuncuları kullanamazlar.

  Serbest atışın dışında kalan diğer bütün oyuncular serbest atış çizgileri ve yarım dairesinden en az 1 metre uzakta olmalıdırlar. Serbest atış atılırken dizilen oyuncuların ve atış yapan oyuncunun dikkat etmesi gereken hususlar şöyledir:

  - Atış yapan oyuncu top çembere vurmadan önce bulunduğu yeri terkedemez
  - Serbest atış bölgesindeki kulvarlara dizilen oyuncular top atış yapan oyuncunun elini terk ettikten sonra tahditli bölge içine girebilirler
  - Serbest atış bölgesinin dışında kalan ve dizilmeyen bütün oyuncular top çembere değdikten sonra bu bölgeye girebilirler.

  Serbest atışı atan oyuncu atış yaparken aldatıcı bir hareket (feyk) yaparsa bu kaide ihlalidir. Böyle bir durumda top atış yapan oyuncunun rakibine ve kenardan verilir.


  14. Hataların düzeltilmesi:

  Yeni kurallara göre bazı hatalar hakemler tarafından düzeltilebilir. Bunlar:

  - Geçerli bir serbest atış veya atışların muteber sayılmaması
  - Geçersiz serbest atış veya atışların muteber sayılması
  - Yanlış bir oyuncuya serbest atış veya atışların yaptırılması
  - Yanlış sepete serbest atış yaptırılması
  - Yanlışlıkla bir sayı verilmesi veya iptal edilmesidir.

  Bu gibi durumlarda top oyundayken öldükten sonra tekrar canlanıncaya kadar geçecek süre içinde hataların düzeltilmesi gerekmektedir.


  15. Kasdi fauller:

  Kasdi faullerin bu yeni değişikliklerle daha iyi tanımlanmasına çalışılmıştır. Kasdi faul toplu veya topsuz bir oyuncuya hakemin takdirine göre bilerek ve isteyerek yapılmış şahsi bir fauldür. Yapılan hatanın şiddetle ilgisi yoktur.


  16. Elle dokunma:

  Yeni oyun kural değişikliklerinin en önemlilerinden biri savunma oyuncularının uyguladığı elle kontrolün kaldırılmasıdır. Elle kontrol bir savunma oyuncusunun el veya ellerini kullanarak rakibinin ilerlemesini engellemesi veya başka bir savunma oyuncusuna yardımcı olmadır. Bu temas savunma oyuncularına haksız bir avantaj sağladığından yasaklanmıştır.


  17. Kavga:

  Basketbol oyununda oyunun gereksiz yere sertleşmesini önlemek ve aşırı derecede yapılan faullerin önüne geçmek için bazı yeni kararlar alınmıştır. Bir oyuncunun döğüşmesi kavga etmesi diskalifiye edici bir hatadır. Keza yedek oyuncu olarak takım sırasında oturan ve kavga için sahaya giren bir oyuncu derhal sahadan uzaklaştırılmalı ve bu durumda antrenöre teknik faul verilmelidir.


  18. Faullerin uygulanması:

  Faullerin uygulanmasında büyük çapta değişiklikler yapılmış ve oyun fazı seçme hakkı müteaddit hata aynı anda yapılan fauller gibi uygulamalar yürürlükten kaldırılmıştır.

  Eğer sahadan bir sayı yapılmışsa top oyuna dipten sokulacaktır. Birbirini götürmeyen bütün hataların cezaları meydana geldikleri sıraya göre uygulanacaktır. Cezaların aynı ağırlıkta olması durumunda hava atışı yapılacaktır. 1-1 hata ile iki atışlı hata aynı ağırlıktadır.


  Oyunun Kuralları

  İlk gün (12 Ocak 1882) spor salonunun kapısına asılan ve 1937 yılına kadar değişmeyen oyunun 13 kuralı şöyledir.

  1. Top herhangi bir yöne bir elle yada iki elle atılır.
  2. Top yere bir yada iki elle (yumrukla değil) vurulabilir.
  3. Oyuncu topla koşamaz Topu yakaladığı noktadan atmak zorundadır. Koşarken topu yakalarsa buna izin verilir.

  13 Maddelik kurala göre bu oyun yedi kişilik iki takım arasında oynanıyordu. Buna karşılık en az beş ve en fazla dokuzar kişilik takımlara da izin veriliyordu. Oyun sırasında yapılan sayılar 3 puan faul atışından yapılanlarsa 2 puan sayılıyordu. Ve oyunun başlıca hedefini duvarlara asılı sepetler oluşturduğundan Dr. Naismith ortaya koyduğu bu yeni sportif oyuna "sepet topun" anlamına gelen Basketbol adını vermişti.

  Basketbolun Yayılışı 1892 yılında Amerika'nın Springfield eyaletindeki YMCA spor salonunda doğan Basketbol sporu kısa bir zamanda YMCA kurumu arasındaki sıkı işbirliğinin sonucu olarak bütün Amerika'ya yayılmış ve aradan iki yıl geçmeden Amerika'daki bütün YMCA okullarının en belli başlı sporu halini almıştır. Oyunun taşıdığı heyecan ve cazibe sayesinde basketbol kısa bir zaman içerisinde okullara üniversitelere hatta Amerika'daki semt jimnastik salonlarına kadar yayılmıştır. Böylelikle henüz 202nci yüzyılın başında basketbol Amerika'nın milli ve en popüler sporu olup çıkıvermişti. Gençlerde bu spora karşı büyük bir istek olmuştu. Bu istek kulüpleri de basketbol şubeleri açıp takımları kurmaya zorlamış böylelikle bütün Amerika'ya yayılmıştı. Basketbol henüz bir yaşını doldurmadan Avrupa kıtasına da sıçramış ve 1893 yılında Paris'teki bir jimnastik salonunda deneme niteliğinde bir oyun oynanmıştı. Ne var ki Avrupa kıtasında bu ilk basketbol oyunu bir denemeden öteye gidememiş ve çok kısa bir süre içinde unutuluvermişti.

  1897 yılında Amerika basketbolda ilk milli şampiyonayı düzenlemekle bu dalda önemli bir adım atmış ve bu hareket ülkede basketbol sporunun daha fazla ve daha çabuk yayılmasında önemli bir rol oynamıştı. Amerikalılar milli bir spor dalı olarak benimsedikleri Basketbola 1904 yılında ülkelerinde tertipledikleri St.Louis Olimpiyat oyunlarında da gayri resmi olarak yer vermişler ve kulüp takımları arasında düzenledikleri maçlarla bu sporu Olimpiyat oyunlarına katılan bütün dünya ülkelerine tanıtmışlardı.
  Bu olimpiyat oyunlarının üzerinden iki yıl geçtikten sonra dünyanın en büyük ve en ünlü spor salonlarından biri olan ve 25 bin kişiyi rahatça alabilen New York'taki Madison Square Garden kapılarını basketbol sporuna açmıştı. Bu da basketbolun artık Amerikanın en popüler spor dallarından biri olduğunun göstergesiydi.

  1913 yılında Uzakdoğu'dan bu spora karşı büyük bir ilgi gösterisi olmuş ve ilk kez düzenlene uluslar arası bir basketbol turnuvasında Filipin birinciliği Çin'da ikinciliği almıştı. Avrupa' ya tam anlamıyla basketbol sporun sokan ve yayanlar Amerikalı askerler olmuştu. Birinci dünya savaşı nedeniyle Avrupa'ya gelen Amerikalı askerlerin boş vakitlerinde kendi aralarında oynadıkları basketbol maçları olağanüstü bir ilgi görmüş e bu spor pek kısa bir zamnda sevilip yayılıvermişti.

  Bunun sonucu olarak 1919 yılında Paris'te İngiltere Fransa İtalya ve Almanya'daki Amerikalı askerlerin katılmasıyla ilk kez uluslar arası askeri bir turnuva düzenlenmişti. Amerikalı askerlerin birinciliği İtalya'nın ikinciliği kazandığı bu turnuvayı üç yıl sonra yine Fransa'daki Joinville şehrinde kadınların arasında düzenlenen ilk uluslar arası basketbol turnuvası izlemişti. Böylece Amerikalı kadınların ilk basketbolu oynayışında tam 22 yıl sonra Avrupa'da da kadınlar arsında ilk ululararası turnuva oynanmış oluyordu. Günden güne yayılmakta olana basketbol kısa bir zaman içinde Avrupa'da en popüler spor dallarında bir haline gelmiş ve buradan da Afrika ve Avustralya'ya gitmiştir. İlk FIBA başkanlığına İsviçreli olan Leon Bouffard getirilmiştir. İlk Avrupa şampiyonası 1935 yılında Cenevre'de düzenlenerek birinciliği Letonya ikinciliği İspanya üçüncülüğü Çekoslovakya almıştır.
  İlgili başlıklar  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]

  Basketbol'un günümüzdeki genel kuralları ve ölçüleri

  Basketbol çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte ideal boyutlar 28 m x 15 m'dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota kenar çizgisinden 12 metre içeridedir ve 18 m x 12 m boyutlarındadır ve çoğunlukla panyalarda cam beyazı plastik kullanılır. Pota üzerinde yerden 305 metre yükseklikte bir sepet bulunur. Sepet
  Basketbol Sahası


  45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı alt kısmı açık beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm ağırlığı 600-650 gramdır.

  Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.


  Oyun orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.


  Oyun 10'ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2'şer dakikalık bir dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.


  Hücum eden takım kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.


  Oyuncu topla birlikte top sürme (dribbling) pas atma (passing) şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken topu eline alarak durdurursa tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.


  Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post) ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.


  Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.


  Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.


  Hakem tarafından durdurulmadıkça top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.


  Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre hakemin gösterdiği yerlerden top oyuna sokulur.


  Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.


  Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme topun çizgi dışına çıkması hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme çekme vurma tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak rakip topu yandan oyuna sokar ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.


  Serbest atış hakkı adedi faulun yapıldığı zaman yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural ilk atış sayı olursa ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz top potadan oyun alanına dönerse oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme sportmenlik dışı davranışlar hakeme itiraz izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.Basketbol şu anda dünyada en iyi oyun olarak gösteriliyor.En iyi ligler ise NBA ve NCAA (kolejler arası profesyonel basketbol) olarak bilinir.

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]

  • [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
   Bir basketbol topu
  • [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
   Çocukların bedensel ve ruhsal gelişimi açısından da önemli olan basketbol takım oyunu olması nedeniyle bireysel ve toplumsal gelişime de etkilidir.
  • [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
   1891 yılındaki Springfield Koleji'ndeki ilk basketbol sahası. Duvara monte edilen pota bir şeftali sepetidir
  • [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
   Mehmet Okur serbest atış kullanırken
  • [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
   James Dallas Mavericks karşısında serbest atış atarken.

 10. #10
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Bulunduğu yer
  İstabnuL
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  641
  Ruh Halim
  Utangac

  Standart Cevap: Basketbol Kuralları

  daha ayrıntılısı :


  ?? Michael Jordan 1988 Slam Dunk Smaç yarışmasında faul çizgisinden zıplayarak yaptığı inanılmaz smaç  Beşer kişilik iki takım halinde topla
  oynanan
  bir
  oyun
  . İlk olarak 1891 senesinde
  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
  ’da
  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
  eğitim üyelerinden Dr. James A. Naismith tarafından tasarlanıp tatbik edilmiştir. Bu
  oyunun
  en önemli
  özelliği
  salonlarda ve açık sahalarda
  oynanabilmesidir
  .
  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
  sepettopu manasına gelen
  basketbol

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın] senesinde resmi kaidelere tabi tutulmuş ve devletlerarası ilk milli maç da 1897’de oynanmıştır. 1904’te Saint-Lovis Olimpiyatlarında gösteri niteliğinde oynanan basketbol 1936 Berlin Olimpiyatlarında resmen yarışma programına alınmıştır.  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]’de ilk defa 1904 yılında

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]nde oynandı. Bilahare 1911’de

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]nde sonra

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]nde bu spor ile uğraşıldı. [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]kulüplerinden

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın] 1915 yılında basketbol takımını kurdu. Bütün bunlara rağmen Türkiye’de basketbol 1924 yılından sonra itibar görmeye başladı. İlk milli maç


  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]’la 24.6.1936 tarihinde İstanbul’da oynandı. Maçı Türkiye 49-12 kazandı.

  Basketbol 28 m uzunluğunda ve 15 m genişliğinde sert zemine sahip (parke beton veya sert toprak zemin olabilir) bir sahada oynanır. Sahanın sınırlarını belirten çizgilere sırasıyla yan ve dip çizgiler denir. Kale basketbol adı verilen bir tahta ve bu tahtaya dik olarak tutturulmuş çemberdir. Tahta dip çizgiden 120 cm içeride 180 cm x 120 cm x 3 cm ebatlarındadır. Alt kenarı yerden 275 cm yüksekliktedir. Çember 45 santimetredir. Çembere topun üstten geçmesine engel teşkil etmeyecek şekilde dibi delik olan bir file takılır. Basketlerin önünde de serbest atış sahası bulunur. Takımlar topu karşı takımın basketine (kalesine) atmaya ve kendi basketine atılmasını engellemeye çalışırlar.

  Basketbol bir sür’at oyunudur. 600-650 g ağırlığında ve 75-78 cm çevre uzunluğuna sahip olan top elle oynanır. Ayak ile vurmak yasaktır. Kasti olmayarak topun ayak ile teması cezayı gerektirmez. Topun ilerlemesi pas vermek veya yerde zıplatmak suretiyle olup ele alınarak ilerlenemez. Oyunun kuralları da oyunu sür’atlendirici özelliklere sahiptir. 3 saniye 5 saniye 10 saniye ve 30 saniye kuralı gibi. Hücum anında hücum eden takımın oyuncusu topsuz olarak rakip takımın serbest atış sahası içerisinde 3 saniyeden fazla kalamaz. Bir oyuncu topu; top sürmeden ve pas vermeden elinde 5 saniyeden fazla bekletemez.

  Topu kendi sahasında ele geçiren takım sahasını 10 saniyede terketmek mecburiyetindedir. Rakip sahada ise en geç 30 saniye zarfında topu baskete atmak için teşebbüste bulunmalıdır. Rakip sahaya geçen takım topla beraber tekrar kendi sahasına dönemez. 30 saniye kuralında son yapılan değişiklikle hücum halindeki takım topu kaybedip tekrar kullanma halinde zaman sıfırlanmadan kaldığı yerden devam eder. Basketbol maçları iki saha bir sayı bir saat ve bir de istatistik hakemi tarafından idare edilir.

  Maç süresince istenildiği kadar oyuncu değiştirme hakkına sahip olan takımlar; sahaya beşer kişi ile çıkarlar. Maç misafir takımın kendi basket seçmesi şayet tarafsız bir saha ise kur’a ile basketlerin seçilmesinden sonra hakemin hava atışı ile başlar. Yirmişer dakikadan iki devre halinde oynanan maçta devre arası 10 dakikadır. Her takım bir devrede 2 mola alma hakkına sahiptir. Oyuncular numaralı fanila şort çorap ve tabanı lastik olan bez bot giyerler. Saha hakemleri masa hakemlerine el-kol işaretleri ile oyundaki durumları izah ederler. Bu sebepten işaretlerde bir karışıklığa meydan vermemek için sporcuların giydikleri formalarda 1 2 3 rakamları bulunmaz.

  Basketbolun önemli bir diğer özelliği de rakib oyuncuların hareketlerine mani teşkil edecek hareketlerde bulunmamaktır. Çünkü oyuncuların yaptıkları her şahsi ve teknik hata karşı takıma avantaj kazandırır. Hücum halinde olan oyuncuya yapılan hareket serbest atışla cezalandırılır. Yaptığı şahsi ve teknik hataları beş olan oyuncu maçtan çıkartılır ve yerine başka oyuncu girer. Atılan oyuncu tekrar oyuna giremez. Bir takımın bir devrede aldığı toplam faul miktarı 7 olursa bundan sonraki yapacakları her faul için rakip takım serbest atış hakkı kazanır.

  Basketbol maçlarında topun oyun dışında olduğu zaman serbest atışlarda molalarda kronometre durdurulur. Çünkü bu gibi durumlar süreye dahil edilmezler. Topun basketten geçmesi atan takıma üç sayı çizgisi adı verilen dairenin dışından yapılmışsa üç içinden yapılmışsa 2 puan serbest atışlarda ise 1 puan kazandırır. En çok sayı yapan takım maçı kazanır. Beraberlik halinde maç 5 dakika uzatılır. Beraberlik yine bozulmazsa maç herhangi bir takımın en az bir sayı öne geçmesine kadar devam eder.

  Fiba kurallarına göre basketbolda diğer ölçüler ve kurallardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  Üç sayı çizgisi 6.25 metredir. Bu çizgiden atılan basketler 3 sayı olarak kaydedilir.

  Beşinci faülünü alan veya diskalifiye edilen oyuncunun değiştirilmesi süresi 1 dakikadır.

  Çember üstünde var sayılan silindir içinde top çembere çarptıktan sonra temas serbesttir.

  Rakibi tarafından veya rakipleri tarafından yakından marke edilen bir oyuncu topu bilerek rakibine çarptırır ve top dışarı çıkarsa topun en son dokunan çizgileri dışından oyuna sokmak üzere aynı oyuncuya verir. Bu durum topu oyuna sokacak takıma yeniden bir 30 saniye hakkı vermez.

  Memleketimizde büyük ilgi gören basketbol yurdumuzda ve dünyanın pekçok ülkelerinde amatör bir spor dalıdır. Amerika’da profesyonel lig halinde oynanan basketbolün dünyadaki en parlak ismi nizami olmayan gösteri sporu olarak maç yapan Harlem takımıdır.

  Basketbolda yeni oyun kuralları değişiklikleri özeti (1991):

  1. Takım sırası sorumluluk alanı:

  Orta çizgiden 5 metre uzaklıktan itibaren yan çizgiye 2 m uzaklığında ve dip çizgiye kadar olan alanı kapsayacaktır. Antrenörler ve yedek oyuncular bu alan içerisinde bulunacaklar ve ancak şu özel şartlarda bu alanın dışına çıkabileceklerdir:

  a) Sakatlanan bir oyuncuya bakmak için hakemden müsaade aldıktan sonra
  b) Bir oyuncu değişikliğini masaya bildirmek için
  c) Antrenör veya antrenör yardımcısının mola istemesi halinde
  d) Masadan zaman sayı levhası faul sayıları hakkında bilgi istenmesi durumunda.

  Takım sırasında oturan herkese bu alanı izinsiz terk ettikleri takdirde Teknik Faul verilecektir.


  2. Formalar:

  Formaların önü ve arkası aynı ve tek renkte olacak. Bu husus şortlar için de aynı şekilde geçerlidir. Oyuncular forma içine tişört giyebilirler. Yalnız bu tişörtlerin forma ile aynı renkte olması gereklidir.

  Şortlar altına giyilecek tayt gibi esnek malzemelerin de şortla aynı olması gerekmektedir. Çizgili formalar uygun değildir.

  Formaların kol yaka ve şortların yan ve alt kenarlarına konacak çizgiler ile takımların amblem ve isimleri tabii olarak bu tariflerin dışındadır.


  3. Üç sayılık atış:

  Üç sayılık bir atış denemesi yapıldığında top çembere değinceye kadar yapılan ihlallerde atış özelliğini korumakta olup top çembere dokunduktan sonra bu niteliğini kaybetmekte ve yapılan ihlallerde iki puan olarak değerlendirilmektedir.


  4. Devre ve oyun sonu ile ilgili kurallar:

  Müsabakayı yöneten hakemler herhangi bir sebeple oyunu bitiren sesli işareti duymamışlar ve bu esnada bir şut atılmış veya faul olmuşsa Başhakem derhal yardımcı hakeme başvuracak ve kısa bir konuşma yapacak gerekiyorsa ve varsa masadaki Teknik Komisere ve diğer masa görevlilerine danışacaktır. Bütün bunlara rağmen nihai kararı Başhakem verecektir.


  5. Mola:

  Nizami bir mola süresi 1 dakika olduğu halde saat hakemi 50. saniyede sesli işaretini verecektir. Mola alındığında oynayan oyuncular kenardaki yedeklerin oturduğu takım sırasına giderek burada oturabilirler ve antrenörlerin talimatını burada dinleyebilirler.


  6. Sakatlanan oyuncular:

  Herhangi bir oyuncu sakatlandığında hakemler bu oyuncunun derhal oyuna dönüp dönmeyeceğine karar vermelidirler. Buradaki derhal kelimesi en fazla 15 saniyelik bir süreyi kapsamaktadır. Oyuncu oyuna devam edebilecek durumda ise oyuna tekrar ve derhal başlanır.

  Ancak sakatlanan oyuncuya bir tedavi gerekiyorsa oyuncu 1 dakika içinde veya tedavisinin izin verdiği en kısa zamanda değiştirilmelidir. Burada tedaviden kasıt yetkili bir kişinin (doktor masör) tedaviyi gerçekleştirmesi ve tedaviye gerek olup olmadığına karar vermesidir. Tedavi sırasında 1 dakikadan fazla süre geçecekse sakat oyuncu değiştirilmelidir.


  7. Topun saha dışına çıkışı:

  Rakibi tarafından veya rakipleri tarafından yakından marke edilen bir oyuncu topu bilerek rakibine çarptırır ve top dışarı çıkarsa topun en son dokunan oyuncu tarafından dışarıya çıkarıldığı kabul edilir ve top sınır çizgileri dışından oyuna sokmak üzere aynı oyuncuya verilir. Bu durum topu oyuna sokacak takıma yeniden bir 30 saniye hakkı vermez.


  8. Topu kenar çizgiden oyuna sokma:

  Herhangi bir sebeple top kenar çizgileri dışından oyuna sokulacaksa top hakem tarafından oyuna sokulacak oyuncuya verilecektir. Topun oyuna sokacak olan oyuncunun eline verilmesi atılmaması gerekmektedir. Bu kural ön ve geri sahada topun oyuna sokulması için geçerlidir.

  Ayrıca bir oyuncu topu eline aldıktan sonra içeriye atmadan evvel verilen noktadan yana en fazla bir adım atabilir. Bir adımdan fazla atılması durumunda kaide ihlali çalınacaktır. Bir adımla birlikte topun oyuna sokulmasında diğer bir durum oyuna sokacak oyuncunun bulunduğu yerde pivot hareketi yapması ve oyuna sokmasıdır. Bu hareket de kurallara uygundur.


  9. Fumble:

  Uzun yıllardır basketbol oyun kurallarının bir parçasıdır. Fumble bir oyuncunun topu kazaen elinden düşürmesi ve onu tekrar yere vurduktan sonra tutmasıdır. Fumbleler sürüş olmayıp top sürmenin başlangıcında veya sonunda yapılabilir. Ayrıca sayı olarak da kısıtlanmamıştır.


  10. Topa blok:

  Şut veya pas amacı ile ve topla birlikte sıçrayan bir oyuncu rakibinin bir veya iki eliyle topu bloke etmesi sonucunda topla beraber yere düşerse kural ihlali yapmış olur.


  11. Atış halindeki oyuncu:

  Sayı için sepete doğru sürüş yapan (drive) oyunculara bu esnada yapılan faullerde atış hali şu şekilde değerlendirilmelidir: Bir oyuncunun topu sepete atmak için adım hareketini bitirdikten sonra kol hareketine başlaması sayı için atış halinde sayılması bakımından geçerlidir. Yani drive yapan bir oyuncu adımlarını tamamlayıp kol hareketine başladığı an atış haline gelmiş sayılır.


  12. Geri pas:

  Geri pas kuralına yeni bir istisna getirilmiştir. Orta dairede yapılan bir hava atışı esnasında ön sahada sıçrayan bir oyuncu havadayken topu kazanır ve arka sahaya düşerse ihlal olmaz.


  13. Serbest atışlar:

  Serbest atışlar esnasında oyuncuların serbest atış bölgesi etrafındaki kulvarlara dizilmesi şu şekilde olacaktır:

  - Dip çizgisine en yakın olan ilk boşluklar savunma oyuncularından ikisine
  - Bundan sonrakiler hücum oyuncularından ikisine
  - Üçüncüsü de yine savunma oyuncularından ikisine aittir.
  - Bu yerlerde bu oyunculardan başka kimse yer alamaz. Ayrıca oyuncular kendilerine ayrılan yerleri kullanmazlarsa diğer takım oyuncuları kullanamazlar.

  Serbest atışın dışında kalan diğer bütün oyuncular serbest atış çizgileri ve yarım dairesinden en az 1 metre uzakta olmalıdırlar. Serbest atış atılırken dizilen oyuncuların ve atış yapan oyuncunun dikkat etmesi gereken hususlar şöyledir:

  - Atış yapan oyuncu top çembere vurmadan önce bulunduğu yeri terkedemez
  - Serbest atış bölgesindeki kulvarlara dizilen oyuncular top atış yapan oyuncunun elini terk ettikten sonra tahditli bölge içine girebilirler
  - Serbest atış bölgesinin dışında kalan ve dizilmeyen bütün oyuncular top çembere değdikten sonra bu bölgeye girebilirler.

  Serbest atışı atan oyuncu atış yaparken aldatıcı bir hareket (feyk) yaparsa bu kaide ihlalidir. Böyle bir durumda top atış yapan oyuncunun rakibine ve kenardan verilir.


  14. Hataların düzeltilmesi:

  Yeni kurallara göre bazı hatalar hakemler tarafından düzeltilebilir. Bunlar:

  - Geçerli bir serbest atış veya atışların muteber sayılmaması
  - Geçersiz serbest atış veya atışların muteber sayılması
  - Yanlış bir oyuncuya serbest atış veya atışların yaptırılması
  - Yanlış sepete serbest atış yaptırılması
  - Yanlışlıkla bir sayı verilmesi veya iptal edilmesidir.

  Bu gibi durumlarda top oyundayken öldükten sonra tekrar canlanıncaya kadar geçecek süre içinde hataların düzeltilmesi gerekmektedir.


  15. Kasdi fauller:

  Kasdi faullerin bu yeni değişikliklerle daha iyi tanımlanmasına çalışılmıştır. Kasdi faul toplu veya topsuz bir oyuncuya hakemin takdirine göre bilerek ve isteyerek yapılmış şahsi bir fauldür. Yapılan hatanın şiddetle ilgisi yoktur.


  16. Elle dokunma:

  Yeni oyun kural değişikliklerinin en önemlilerinden biri savunma oyuncularının uyguladığı elle kontrolün kaldırılmasıdır. Elle kontrol bir savunma oyuncusunun el veya ellerini kullanarak rakibinin ilerlemesini engellemesi veya başka bir savunma oyuncusuna yardımcı olmadır. Bu temas savunma oyuncularına haksız bir avantaj sağladığından yasaklanmıştır.


  17. Kavga:

  Basketbol oyununda oyunun gereksiz yere sertleşmesini önlemek ve aşırı derecede yapılan faullerin önüne geçmek için bazı yeni kararlar alınmıştır. Bir oyuncunun döğüşmesi kavga etmesi diskalifiye edici bir hatadır. Keza yedek oyuncu olarak takım sırasında oturan ve kavga için sahaya giren bir oyuncu derhal sahadan uzaklaştırılmalı ve bu durumda antrenöre teknik faul verilmelidir.


  18. Faullerin uygulanması:

  Faullerin uygulanmasında büyük çapta değişiklikler yapılmış ve oyun fazı seçme hakkı müteaddit hata aynı anda yapılan fauller gibi uygulamalar yürürlükten kaldırılmıştır.

  Eğer sahadan bir sayı yapılmışsa top oyuna dipten sokulacaktır. Birbirini götürmeyen bütün hataların cezaları meydana geldikleri sıraya göre uygulanacaktır. Cezaların aynı ağırlıkta olması durumunda hava atışı yapılacaktır. 1-1 hata ile iki atışlı hata aynı ağırlıktadır.


  Oyunun Kuralları

  İlk gün (12 Ocak 1882) spor salonunun kapısına asılan ve 1937 yılına kadar değişmeyen oyunun 13 kuralı şöyledir.

  1. Top herhangi bir yöne bir elle yada iki elle atılır.
  2. Top yere bir yada iki elle (yumrukla değil) vurulabilir.
  3. Oyuncu topla koşamaz Topu yakaladığı noktadan atmak zorundadır. Koşarken topu yakalarsa buna izin verilir.

  13 Maddelik kurala göre bu oyun yedi kişilik iki takım arasında oynanıyordu. Buna karşılık en az beş ve en fazla dokuzar kişilik takımlara da izin veriliyordu. Oyun sırasında yapılan sayılar 3 puan faul atışından yapılanlarsa 2 puan sayılıyordu. Ve oyunun başlıca hedefini duvarlara asılı sepetler oluşturduğundan Dr. Naismith ortaya koyduğu bu yeni sportif oyuna "sepet topun" anlamına gelen Basketbol adını vermişti.

  Basketbolun Yayılışı 1892 yılında Amerika'nın Springfield eyaletindeki YMCA spor salonunda doğan Basketbol sporu kısa bir zamanda YMCA kurumu arasındaki sıkı işbirliğinin sonucu olarak bütün Amerika'ya yayılmış ve aradan iki yıl geçmeden Amerika'daki bütün YMCA okullarının en belli başlı sporu halini almıştır. Oyunun taşıdığı heyecan ve cazibe sayesinde basketbol kısa bir zaman içerisinde okullara üniversitelere hatta Amerika'daki semt jimnastik salonlarına kadar yayılmıştır. Böylelikle henüz 202nci yüzyılın başında basketbol Amerika'nın milli ve en popüler sporu olup çıkıvermişti. Gençlerde bu spora karşı büyük bir istek olmuştu. Bu istek kulüpleri de basketbol şubeleri açıp takımları kurmaya zorlamış böylelikle bütün Amerika'ya yayılmıştı. Basketbol henüz bir yaşını doldurmadan Avrupa kıtasına da sıçramış ve 1893 yılında Paris'teki bir jimnastik salonunda deneme niteliğinde bir oyun oynanmıştı. Ne var ki Avrupa kıtasında bu ilk basketbol oyunu bir denemeden öteye gidememiş ve çok kısa bir süre içinde unutuluvermişti.

  1897 yılında Amerika basketbolda ilk milli şampiyonayı düzenlemekle bu dalda önemli bir adım atmış ve bu hareket ülkede basketbol sporunun daha fazla ve daha çabuk yayılmasında önemli bir rol oynamıştı. Amerikalılar milli bir spor dalı olarak benimsedikleri Basketbola 1904 yılında ülkelerinde tertipledikleri St.Louis Olimpiyat oyunlarında da gayri resmi olarak yer vermişler ve kulüp takımları arasında düzenledikleri maçlarla bu sporu Olimpiyat oyunlarına katılan bütün dünya ülkelerine tanıtmışlardı.
  Bu olimpiyat oyunlarının üzerinden iki yıl geçtikten sonra dünyanın en büyük ve en ünlü spor salonlarından biri olan ve 25 bin kişiyi rahatça alabilen New York'taki Madison Square Garden kapılarını basketbol sporuna açmıştı. Bu da basketbolun artık Amerikanın en popüler spor dallarından biri olduğunun göstergesiydi.

  1913 yılında Uzakdoğu'dan bu spora karşı büyük bir ilgi gösterisi olmuş ve ilk kez düzenlene uluslar arası bir basketbol turnuvasında Filipin birinciliği Çin'da ikinciliği almıştı. Avrupa' ya tam anlamıyla basketbol sporun sokan ve yayanlar Amerikalı askerler olmuştu. Birinci dünya savaşı nedeniyle Avrupa'ya gelen Amerikalı askerlerin boş vakitlerinde kendi aralarında oynadıkları basketbol maçları olağanüstü bir ilgi görmüş e bu spor pek kısa bir zamnda sevilip yayılıvermişti.

  Bunun sonucu olarak 1919 yılında Paris'te İngiltere Fransa İtalya ve Almanya'daki Amerikalı askerlerin katılmasıyla ilk kez uluslar arası askeri bir turnuva düzenlenmişti. Amerikalı askerlerin birinciliği İtalya'nın ikinciliği kazandığı bu turnuvayı üç yıl sonra yine Fransa'daki Joinville şehrinde kadınların arasında düzenlenen ilk uluslar arası basketbol turnuvası izlemişti. Böylece Amerikalı kadınların ilk basketbolu oynayışında tam 22 yıl sonra Avrupa'da da kadınlar arsında ilk ululararası turnuva oynanmış oluyordu. Günden güne yayılmakta olana basketbol kısa bir zaman içinde Avrupa'da en popüler spor dallarında bir haline gelmiş ve buradan da Afrika ve Avustralya'ya gitmiştir. İlk FIBA başkanlığına İsviçreli olan Leon Bouffard getirilmiştir. İlk Avrupa şampiyonası 1935 yılında Cenevre'de düzenlenerek birinciliği Letonya ikinciliği İspanya üçüncülüğü Çekoslovakya almıştır.
  İlgili başlıklar  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]

  Basketbol'un günümüzdeki genel kuralları ve ölçüleri

  Basketbol çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte ideal boyutlar 28 m x 15 m'dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota kenar çizgisinden 12 metre içeridedir ve 18 m x 12 m boyutlarındadır ve çoğunlukla panyalarda cam beyazı plastik kullanılır. Pota üzerinde yerden 305 metre yükseklikte bir sepet bulunur. Sepet
  Basketbol Sahası


  45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı alt kısmı açık beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm ağırlığı 600-650 gramdır.

  Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.


  Oyun orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.


  Oyun 10'ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2'şer dakikalık bir dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.


  Hücum eden takım kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.


  Oyuncu topla birlikte top sürme (dribbling) pas atma (passing) şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken topu eline alarak durdurursa tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.


  Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post) ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.


  Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.


  Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.


  Hakem tarafından durdurulmadıkça top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.


  Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre hakemin gösterdiği yerlerden top oyuna sokulur.


  Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.


  Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme topun çizgi dışına çıkması hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme çekme vurma tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak rakip topu yandan oyuna sokar ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.


  Serbest atış hakkı adedi faulun yapıldığı zaman yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural ilk atış sayı olursa ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz top potadan oyun alanına dönerse oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme sportmenlik dışı davranışlar hakeme itiraz izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.Basketbol şu anda dünyada en iyi oyun olarak gösteriliyor.En iyi ligler ise NBA ve NCAA (kolejler arası profesyonel basketbol) olarak bilinir.

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]

  • [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
   Bir basketbol topu
  • [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
   Çocukların bedensel ve ruhsal gelişimi açısından da önemli olan basketbol takım oyunu olması nedeniyle bireysel ve toplumsal gelişime de etkilidir.
  • [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
   1891 yılındaki Springfield Koleji'ndeki ilk basketbol sahası. Duvara monte edilen pota bir şeftali sepetidir
  • [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
   Mehmet Okur serbest atış kullanırken
  • [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
   James Dallas Mavericks karşısında serbest atış atarken.

 

 

Konu Etiketleri

Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346 1347