Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  7,083

  Thumbs up Tunceli'nin Coğrafi Yapısı - Tunceli Coğrafyası - Tunceli İklim ve Bitki Örtüsü

  Tunceli'nin Coğrafi Yapısı - Tunceli Coğrafyası - Tunceli İklim ve Bitki Örtüsü

  Tunceli'nin Coğrafi Yapısı
  Tunceli Coğrafyası
  Tunceli İklim ve Bitki Örtüsü

  Tunceli il topraklarının % 70’i dağlarla% 25’i platolarla kaplı olupçok dağlık bir arâzidir. Ovaları ise il topraklarının % 5’ini teşkil eder. Anadolu’nun en yüksek ve dağlık bölgesinde yer alan bu ilin üç bin metreyi aşan dağları çoktur. Ovalar dağların arasındadır.

  Dağları: Doğu Toros Dağlarının uzantıları olan Munzur Dağları ili kuzeybatıdanMercan Dağları kuzeydenBağırpaşa Dağı da kuzeydoğudan bir duvar gibi çevirir. Munzur Dağları 100 km uzunluğunda olupçok az geçit verir. Munzur Dağlarının en yüksek noktaları Eğripınar Dağı (3111 m)Fekrik Dağı (3362 m)Koçgölbaşı Dağı (3339 m)Katırdağı (3129 m)Ziyarettepe (3071 m)Bağırpaşa Dağı (3293 m)dır.

  Bu dağlar arasında Birman GediğiKadir GediğiSefilbaba BoğazıKaragöl Gediği ve Bakire Gediği vardır.

  Pülümür’ün doğusundaki Bakır Dağından (3106 m)Erzurum Ovası ve Palandöken Dağı seyredilir. Bu dağ Tunceli’nin en sarp ve çetin yeridir. Uçurumlar 1000 m’yi bulur.

  Platoları: Munzur ve Bağırpaşa dağlarının sırtlarındaki düzlükler ilin başlıca platolarını meydana getirirler. Merkez ve Kalan yaylaları. OvacıkPülümür ve Pertek yaylalarıilin başlıca platolarıdır.

  Ovaları: Dağlar arasında MunzurPülümürPeriOvacık ovaları ile Ormanyolu Çayı Vâdisi bulunur. Ovacık OvasıMunzur Dağlarının güneyinde meydana gelmiş bir çöküntü ovasıdır. Yüzölçümü 85 km2dir.

  Akarsuları: İlin en önemli akarsuyu Murâd Irmağı ile bu ırmağa katılan sulardır. Murâd Irmağı: Ağrı ilinin Aladağlar’ından doğarTunceli’nin güneyinden geçerek Tunceli ile Elazığ sınırını çizer. Munzur Suyu: Murâd Irmağının koludur. Munzur Dağlarından iki kol hâlinde çıkar. İl merkezinden geçergüneyde Murâd Irmağına karışır. Peri Suyu: Şeytan Dağlarının batı eteklerinden çıkarak Akpazar yakınlarında Keban Baraj Gölüne dökülür. Pülümür Çayı: Avcı Dağlarının eteklerinden çıkarPülümür ilçe merkezinden geçerek Munzur Suyuna karışır. KalanLaç DeresiHozat DeresiAvuşkent DeresiGeyiksuyu DeresiOrmanyolu Çayı hepsi de Keban Barajına dökülür.

  Gölleri: Tunceli ilinde tabiî göl yoktur. Türkiye’nin hâlen en büyük baraj gölü olan Keban Baraj Gölü (675 km2) Tunceli ile Elazığ arasında sınır teşkil eder. Bu baraj gölü Tunceli’nin Elazığ istikâmetinde ulaşımını kolaylaştırdığı gibi sert iklimi nispeten yumuşatmıştır. 3000 metre yükseklikte buzulvâdilerin su ile dolmasından meydana gelen Kara GölÇerimli GölüKuzu GölüKatırın ve Bağır gölleri vardır.

  İklim veBitki Örtüsü

  Doğu Anadolu’nun YukarıFırat bölümünde yer alan Tunceli ilinde sert kara iklimi hüküm sürer. Yazlar serin ve kısakışlar uzun ve çok soğuk geçer. Aylarca soğuk sıfır derecenin altındadır. Keban Baraj Gölü civârında iklim nispeten yumuşaktır. İl toprakları aylarca karlarla örtülüdür. 2700 m’den yüksek yerler devamlı karlıdır. Senelik yağış miktarı 800 ile 1100 mm arasındadır.

  Dağların çoğu çıplaktır. Orman ve fundalıklar il topraklarının % 30’unu; çayır ve mer’alar % 40’ını teşkil eder. Ekili ve dikili saha ise % 15’tir. Dağlarda daha çok meşe ormanları vardır. Vâdi yamaçlarındaçınardışbudakardıçgürgen ve kavak ağaçları bulunur. Mer’alarda ot boldur. Çalı tipi makiler yaygındır.


  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet