Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
 1. #1
  Banlı

  Üyelik tarihi
  May 2009
  Bulunduğu yer
  saMSun
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  388

  Thumbs up İş Makinaları Tanımları ve Özellikleri

  İş Makinaları Tanımları ve Özellikleri  İŞ MAKİNALARI

  İş Makinası Nedir ?

  İnşaat yapı sektöründe çeşitli amaçlarda karayolu yapım bakım ve onarımı su kanalları yapımı toprak kazımı yükleme ve yayılımı vb. işlerde kullanılan çok amaçlı makinalara iş makinaları denir. İş makinaları genel olarak paletli ve lastikli olmak üzere ikiye ayrılır. Bu makinalar yaptıkları işlere göre ise çeşitli gruplara ayrılır. Bunlardan bazıları loder(yükleyici) bekoloder(yükleyici-kazıcı) ekskavatör silindir greyder skreyper dozer ve diğer iş makinalarıdır.

  Bu Yapı Makineleri ;
  a) Ekskavatörler (Kazıcılar - Yükleyiciler)
  b) Dozerler (Kazıcı - Öteleyiciler)
  c) Skreyperler (Kazıcı - Yükleyici - Taşıyıcı - Sericiler)
  d) Loaderler (Yükleyiciler)
  e) Ripperler (Zemin gevşetici - Yumuşatıcılar)

  Olmak üzere 5 temel iş makinesi gurubu olarak ele alınacak ve bu guruplar da kendi içinde
  fonksiyonel alt guruplar şeklinde incelenecektir.


  TRAKTÖRLER
  Motor enerjisini çekiş enerjisine dönüştürerek çekme ve itme işlerinde kullanılan makinelerdir. Traktörler paletli ve lastik tekerlikli olmak üzere iki şekildedir.

  · Treylerleri (makine ve yük taşıyıcı) çekerek taşıma işlerinde
  · Skreyperlerin çekilmesi veya itilmesinde
  · Arkasına sökücü eklentiler (ripper veya rutter) takılarak zemin gevşetilmesinde
  · Zemine saplanan makinaların kurtarılmasında
  · Düz ve keçi ayağı silindirlerin çekilmesinde kullanılır.

  Paletli Traktörler : Palet üst seviyesini geçmeyen su ve bataklık zeminleri de kapsamak üzere her cins zeminde emniyetle çalışabilirler. Bu traktörler birbirlerine çelik primlerle bağlı parçalardan oluşan paletler üzerinde yürürler. Zemine az batar ve bataklık ve gevşek zeminlerde daha çok çekme gücüne sahiptir.Kayalık ve bozuk arazilerde hareket edebilir bu yüzden ayrı bir yola ihtiyaç duymaz.


  (Paletli Traktör)

  Lastik Tekerlekli Traktörler : Bu traktörler sert ve kuru zeminlerde kullanılır. Bataklık arazilerde kullanılamaz ancak paletli traktörlere göre daha hızlı ve hareketlidirler. Çekme gücü paletlilere göre daha azdır. Kaplamalı olan yollara zarar vermez ve manevra kabiliyeti yüksektir.
  (Lastik Tekerlekli Traktör)  EKSKAVATÖR (Kazıcı-Yükleyici)
  Alt kısım paletli lastik tekerlekli veya kamyon şasilidir. Üst kısımda tahrik motoru ve kumanda tertibatı bulunur. Makinanın ön kısmında ise kazmayı sağlayan mekanizma mevcuttur. Kepçeli düz kepçeli ters kepçeli çeneli draglin kovalı gibi çeşitleri vardır. Paletli veya lastik tekerleklidir. Paletli çeşitleri lastikliye göre daha kuvvetlidir. Lastik tekerlekli ekskavatörler ise daha hareketlidir. Diğer türlerde olduğu gibi kazıcı levhanın alt kısmında aşındıkca değiştirilebilen bir bıçak bulunur. Kendi bulunduğu düzeyin altında veya üzerinde iş yapabilen esnek bir iş makinasıdır. Ekskavatör genel olarak hendek kazıları hareket alanı dar olan ve hemen yükleme gerektiren kazılarda kırma işlerinde yapı temellerinde kanal kazılarında ve tünellerde kullanılır. Ekskavatör hareket kabiliyeti çok yüksek bir iş makinası türüdür. Kazı ve yüklemeyi aynı anda yapabilmesi nedeniyle beko loderden sonra kullanılan en yaygın iş makinasıdır.

  Paletli Ekskavatörler
  · Paletin üst seviyesini geçmeyen sulu ve bataklık arazilerde çalışabilir.
  · Dengeli olduğu için ağır işlerde kullanılır.
  · Dişli tanburu sayesinde etrafında 360 derece dönebilir.
  · Lastik tekerleklilere göre daha güçlüdür.
  · Kaplamalı yolları boduğu için treyler ile taşınır.
  · Taş ocaklarında ucundaki kova çıkartılarak kırıcı takılır ve kayaları parçalamak için kullanılır.

  Lastik Tekerlekli Ekskavatör
  · Hızlı ve hareketlidir. Kısa sürede gideceği yere varır.
  · Kaplamalı yolları bozmaz.
  · Ağır işlerin kullanımında denge problemi yaşar.
  Ekskavatör Çeşitleri
  · Klemsel ekskavatörler. (kavram kelepçeli)
  · Kaşıklı ekskavatörler. (shovel)
  · Ters kelepçeli ekskavatörler. (trançhe)
  · Çekme kelepçeli ekskavatörler. (draylayn)
  · Diğer ekskavatörler.  Ekskavatörlerde

  · Kazılacak zeminin cinsiderinlik ve genişliği
  · İlklim şartları
  · Kazılan gerecin depolanma veya yükleme durumu
  · Taşıma araçlarının büyüklük ve sayısı
  · Kepçenin veya kovanın büyüklüğü
  · Ulaşım kolunun uzunluğu ve operatörün yeteneği gibi faktörler verimi etkiler.
  LODER (Yükleyici)

  Kazılması zor olmayan toprakların taşıtlara doldurulmasına yarayan makinalardır. Kesintili ve kesintisiz çalışan olmak üzere iki tipi vardır. Kesintili tip bir traktör ve önde yüklemeyi sağlayan kepçe kısmından meydana gelir. Kepçe kısmı hidrolik sistemlerle hareket ettirilir. Kesintisiz tiplerde yürüme hareketi sayesinde sathi olarak kazı yapılır ve kazılan malzeme aynı hızla giden taşıtlara doldurulur.


  Kullanılacak yere göre çok çeşitli tipleri olan bu makinalara ilaveten daha pekçok iş makinası mevcuttur. Kendilerine has farklı özellikleri olan bu makinaların ne işe yaradığını adlarından çıkarmak mümkündür. Zemin gevşetme makinaları zemin sıkıştırmaya yarayan çeşitli tiplerdeki silindirler vibratörler tokmaklar haricinde beton hazırlama karıştırma iletme yayma vb. işlerde kullanılan inşaat makinaları ve asfalt hazırlama yayma işlerinde kullanılan makinalar da birer iş makinasıdır.
  Loder kapasitesi oranında kazıcı bir iş makinesi olmakla birlikte aynı zamanda pratik bir yükleyicidir.  · Loderlerle Yapılan Başlıca İşler :
  · Kapasitesi içinde çok sert olmayan zeminlerin kazılmasında
  · Kum ve çakılın ocaklarından çıkarılması ve taşıyıcı makinelere yüklenmesinde
  · Maden ocaklarından çıkarılan maden cevherinin taşıyıcı makinelere yüklenmesinde
  · Kömür ocaklarında uygun yerlerde kazı işleri ve yükleme işle*rinde
  · Önceden kazılmış veya kendi kazdığı gerecin depo edilmesinde
  · Gerektiğinde zemin yüzeyinin sıyrılması ve temizlenmesinde.


  Loderlerde Ana Aksamlar

  Loderlerde kumanda yeri lastik tekerler veya paletler motor gibi aksamlar dozer ve greyderlerde olduğu gibidir. Ayrıcalık gösteren aksamların başlıcaları Kepçe (kova) Bum (kepçe taşıma kolu) Hidrolik kollar ve Mekanik kollardır.

  Kepçe (kova): Loder kepçeleri çeşitli zeminlerin kazılması veya kazılmış gerecin yüklenmesi için değişik şekillerde bulunurlar. Kepçe uçlarına aşınmaya karşı dayanıklı sert alaşımlı çelikten yapılmış dişli veya düz takılır bıçaklar takılır.
  Bumm (Boam): Loder tipi kapasitesi ve yapılacak işin özelli-ğine göre çeşitli boy ve biçimlerde bulunur. Genellikle birbirine paralel ve belirli bir aralıkla konumlu iki çelik elemanın birer ucu kepçeye diğer uçları loder gövdesine eklemlerle bağlıdır. Bumun hareketi ise hidrolik bum kaldırma kollarının çalıştırılmasıyla yapılır.
  Hidrolik kollar: Hidrolik kollar genellikle silindir şeklinde dört adet olup bunlardan ikisi bumun kaldırılıp indirilmesi diğer ikisi de kepçenin doldurulması düzeltilmesi geriye döndürülmesi ve boşaltılması gibi hareketlerin yapılmasını sağlarlar.
  Mekanik kollar: Kepçenin hareketlerini sağlayan birer uçları hidrolik kepçe kollarına diğer uçları kepçeye eklemlerle bağlı özel çelik aksamlardır.
  BEKOLODER (Kazıcı-Yükleyici)
  Bekoloderin loderden farkı aynı zamanda kazıcı özelliğinin olmasıdır. Hem kazıcı hem yükleyicidir. Bir traktör önde yüklemeyi sağlayan kepçe arkada kazıcı kısmından oluşur. Kepçe ve kazıcı kısmı hidrolik sistemlerle hareket ettirilir.
  Beko Loder (Backhoe Loader) hem kazıcı hem yükleyicidir. Bir traktör önde yüklemeyi sağlayan kepçe arkada kazıcı kısmından oluşur. Beko Loderde yükleme ve kazıcı kısmının hareketi hidrolik sistem ile gerçekleşir. İş makinaları sektöründe en yaygın kullanılan iş makinalarından biridir. Yükleyici kısmı malzemeyi bir yerden alıp kısa mesafede başka bir yere yüklemek için kullanılır. Uzun mesafede yük taşımak için uygun degildir. Kazıcı kısmı hendek kazıları kanal kazıları yapı temelleri kazıp yükleme işlemleri ve kırıcı aparatı takıldığında kırıcı işlemlerini yapabilmektedir.

  GREYDER
  Greyderler genel olarak tesviye işlerinde yol yapımı ve hendek kazma için kullanılan çok amaçlı makinalardır. Ayrıca uygun bir şekilde kullanıldıkları takdirde tesviye ve bombelik verme karıştırma ve yayma malzemeyi yana yığma işleriyle birlikte hafif kazıma işlerinde de kullanılırlar. Ön kısım arka kısım şasi ve kazıyıcı levhadan oluşur. Ön kısım iki tekerlekli aks şeklinde olup direksiyon hareketini sağlar. Tahrik motoru ve kumanda mekanizmalar makinanın arkasındadır. Kazıyıcı levha makinanın ön ve arka kısmını bağlayan şasi üzerine bağlanmıştır. Dozerde olduğu gibi levhanın alt kenarında aşındıkca değiştirilebilen bıçak bulunur ve levha hareketlidir.
  Greyderlerle yapılan başlıca işler:
  · Toprak tesviyesi
  · Hendek açma ve şev düzeltilmesi
  · Bitkisel tabakanın kaldırılması
  · Yol ve alan gerecinin serilmesi
  · Zeminin gevşetilmesi
  · Kar kürümesi
  · Gerektiğinde keçi ayağı silindirinin çekilmesi.


  Greyderlerde ana aksamlar

  Bu gün iş yerlerinde çeşitli greyderler çalışmaktadır. Bu greyderler de bazı ayrıcalıklar bulunmakla beraber genellikle ana aksamlar (parçalar) aynı olup bu parçaların başlıcaları şunlardır :

  Kumanda yeri: Greyder operatörünün makineyi yönetme yeridir. Kumanda yerinin üzeri bazı greyderlerde camekan şeklinde kapalı bazılarında açık bazılarında ise üstte yalnız bir gölgelik vardır. Hangi durumda olursa okun greyder operatörü çalışırken etrafını rahatça görebilmelidir. Kumanda yerinde greyderin tüm hareketlerini sağlayan mekanik veya hidrolik olarak çalışan kumanda kolları bulunur.
  Tekerler: Greyderlerin genellikle önünde iki arkasında ise dört adet lastik teker bulunur ön tekerler kumanda yerine bağlı olup yapılacak işe göre sağa veya sola yatırılabilir. Bu tekerler aynı zamanda greyderin keskin dönüşleri için de çok yararlı olmaktadır. Arka tekerler tahrik motoru aracılığı ile greyderin hareketini sağlar.
  Grayderlerin tekerleri yapılan işe ve çalıştığı zemine göre şişirilmeli hiç bir zaman birbirinden farklı şişkinlikte olmamalıdır. Lastiklerin şişirilmesi greyder motorunun önüne takılmış ve motordan aldığı güçle çalışan özel bir kompresörle yapılır.

  Kalkan (Kepçe): Greyder kalkanları greyderlerin göçlerine ve yapılacak işlerin özelliğine göre çeşitli biçim ve büyüklüktedir. Kesme işlemi dozerlerde olduğu gibi kalkanların alt kenarına cıvatalarla bağlanan bıçaklar yapmaktadır. Bu bıçaklar üç parçalı olup gerektiğinde değiştirilir. Greyder kalkanları dişli dairesel eleman yardımıyla sağa ve sola dönebildiği gibi iş durumuna göre bir miktar öne ve arkaya yatırılabilir. Bundan başka kalkan kendi uzunluğunun 2/3 kadar sağa ve sola doğru çıkabilir.
  Dairesel dişli eleman: Dairesel dişli elemanın esas görevi greyder kalkanına yataklık etmektir. Kalkan dairesel eleman ekseni etrafında dönebilecek şekilde dişli elemana bağlanmıştır.
  Tarak: Bazı zeminler sert olduğundan greyder çalışırken güçlük çekilebilir. Bu gibi durumlarda zemin önce greyderin tarağı ile gevşeltilir bundan sonra kalkan çalıştırılarak tesviye işleri yapılır. Tarak hidrolik veya mekanik kollarla ana gövdeye bağlanmış olup üzerinde işin durumuna göre sayısı ayarlanabilen dişler bulunmaktadır.

  ÖZELLİKLERİ KULLANILDIĞI YERLER
  · Buldozerlere nazaran tesviye yeteneği fazladır.
  · Yüzeysel kazı yapabilir.
  · Kenar kafa şev ve V-kesitli hendekler açabilir.
  · Malzeme dizi ve figürelerini öteleyebilir yayabilir.
  · Şev tesviye edebilir.
  · Levha uzunluğu 2.7 3.7 m.
  · İleri hız 5 50 km.
  · Geri hız 710 km.
  BAŞLICA HAREKET ŞEKİLLERİ
  · İleri - geri yürütme; ön tekerleklerin sağa sola yatması dönüş.
  · 3600 lik levha hareketleri (kaldırma indirme yana eğme)
  · Levhayı yana alma
  · Levhayı kendi doğrultusunda kaydırma
  · Levhayı öne-arkaya eğme
  · Yol profillerinin teşkilinde
  · Yol kaplama malzemelerini yaymada.
  · Stabilize yol bakımı işlerinde kullanılır.


  DOZER
  Yürüyerek sathi kazı yapmaya yarayan bir ekskavatör tipidir. Yürüyen bir traktör ve önüne kaldırılıp indirilebilir şekilde takılmış bir kazıcı iç bükey levhadan meydana gelir. Traktör bir dizel motoruyla tahrik edilir ve paletli veya lastik tekerleklidir. Paletli traktörler daha büyük bir itme kuvveti sağlarlar. Lastik tekerlekliler ise daha hareketlidir. Öndeki kazıcı levhanın alt kısmında aşındıkca değiştirilebilen bir bıçak bulunur. Levhanın yapılışına göre dozerler buldozer ve angldozer olmak üzere iki tipe ayrılır. Angldozerde levhanın bir ucu ileri diğer ucu geri giderek açılı kazıma yapabilir ve kazılan toprağı sağa sola atabilir. Buldozerde ise sağa sola hareket yoktur kazılan toprağı öne yığar. Levhanın hareketi hidrolik bir sistemle sağlanır. Dozerlerle yapılan başlıca işler:
  · Her çeşit kazı işleri
  · Kabaca yapılması istenilen tesviye üsleri
  · Dolgu gerecinin yayılması
  · Her çeşit enkazın (yıkıntı ve artık gereç) kaldırılması
  · Kar ve buzların temizlenmesi
  · Kazılan gerecin 90 m. ye kadar itilerek taşınması
  · Dağlık ve kayalık arazide yolların açılması
  · Ağaçların devrilmesi
  · Zemin örtülerinin temizlenmesi
  · Taş ocakları tabanlarının temizlenmesi
  · Skreyperlerin itilmesi veya çekilmesi
  · Yumuşak zemine oturmuş veya devrilmiş iş makinelerinin kurtarılması.  Dozerlerde ana aksamlar
  Bir dozer dizel olarak çalışan motor palet veya lastik tekerler özel kollarıyla ana şasiye bağlı kalkan (bıçak) kumanda yeri kumanda kolları hidrolik kaldırma kolları veya kaldırma halatlarından meydana gelmiştir.
  Dozer Kalkanları dozerlerle yapılan çeşitli işler dozerlerin önlerine takılan iç bükey biçiminde çelik levhalardan meydana gelen kalkanlarla olur. Kalkanlar dozerlerin ve yapılacak işlerin özelliğine göre çeşitli şekillerde bulunmaktadır. Kalkanların taban ve uç kısımlarına aşınma ve darbe etkilerine dayanıklı alaşımlı çelikten yapılmış civatalarla kalkanlara bağlanan çarklar takılır. Sert zeminlerin kazılmasında bıçaklar genel olarak uç kısımlarından aşındığı veya kırıldığı için bütün bıçağın değiştirilmesi yerine yalnız kırılan veya aşınan uç kısımlar değiştirilir. Kalkanların iç bükey nedeniyle kazılan gereç dozer hareket halinde iken öne doğru yuvarlandığı için kazı istemi kolaylaşmış olur. Kalkan boyutları dozerlerin güçleri ve çeşitli işlere uygulanmasına göre değişmekte olup genellikle uzunlukları 2m ila 4.5m yükseklikleri ise 0.6m ila 1.5m arasında değişir. Dozer kalkanları ya çelik halatlarla mekanik olarak ya da hidrolik olarak aşağı yukarı inip kalkabilir. Çalılık zemin yüzeylerinin kolaylıkla ve verimli bir şekilde temizlenmesi amacıyla dozerlere oldukça büyük ve dişli bıçaklar olan kalkanlar takılır.  Dozer Çeşitleri :
  Dozerler kalkan biçimleri mekanik veya hidrolik olarak çalışan kolların durumuna ve işe uygulanmaları bakımından buldozer tiltdozer ve angldozer olmak üzere başlıca üç çeşittir.

  Buldozer: Buldozerlerde kalkan traktörün boy eksenine dik ve traktör gövdesine oldukça yakın bağlanmıştır. Bu özelliğinden dolayı oldukça dengeli olarak sert zeminlerin kazılması kayaların ve ağaç köklerinin sökülmesinde kullanılır. Buldozer kalkanları kaldırma kolları yardımı ite dozerin oturduğu zeminden (dozer cins ve büyüklüğüne göre) 30 cm. - 50 cm. kadar aşağı inebilir 60 cm. -100 cm. kadar da yukarı kalkabilir. Bazı buldozer tiple rinde ise kalkanlar azda otsa sağa veya sola dönebildiği gibi öne ve arka ya da yatabilmektedir.
  Tiltdozer: Tiltdozer kalkanları buldozer kalkanlarında olduğu gibi yataya dik olarak inip kalkabilir ve ayrıca bir ucu diğer ucuna göre yatayla 10° lik bir açı yapacak şekilde kaldırılabilir. Bu özelliğinden dolayı tiltdozerler buldozerlerin yaptığı işlere ek olarak hendek açma ve yamaç kazılarında da kullanılır.
  Angldozer: Angldozer kalkanları buldozer ve tiltdozer kalkanları durumuna getirilebildiği gibi ayrıca sağa veya sola doğru da 30° kadar döndürülebilir. Angldozerlerin kalkan hacmi buldozerlerin kalkan hacminden daha büyüktür. Bu dozerler yamaç kazılan hendek açma iterek 90 m. ye kadar kazılan gereçlerin taşınması ve serilmesinde kullanılır.

  KULLANILDIĞI YERLER İŞ VERİMİ KARAKTERİSTİK DEĞERLERİ ÇALIŞMA PERİYOTLARI

  (I) Kazı durumu (taban seviyesinin biraz altında küçük vitesle t1)
  (II) İtme durumu (levhanın alt kenarı taban seviyesindemümkünse en büyük vitesle t2)
  (III) Geri gitme durumu (mümkün olan en büyük geri vitesle boş olarak tekrar kazı yerinet3)
  a) Arazi temizleme düzeltme reglaj ve ripaj işlerinde
  b)Yüzeysel kazı tesviye figüre yayma ve toplama işlerinde
  c) Yamaçta tek taraflı küçük yarma açma işlerinde
  d) Dolgu yapma ve şev verme ve malzeme ötelenmesi işlerinde kullanılır.
  Q = 60.V.E.f / T Q [m3/h] : İş verimi f [-]:Zemin dönüşüm faktörü
  V[m3]: Levha Kapasitesi T [dak]eriyot Süresi
  E [-] : İşyeri ve idari şartlar faktörü (t1+t2+t3)
  *. Traktör gücü 50 - 300 PS arasında değişir.
  *.Levha kapasitesi 1 - 10 m3 arasındadır.
  *.Max çalışma mesafesi Paletlide : 80 - 100 m.
  Lâstik Tekerleklide :120 - 150 m.
  *.Levhanın alt ucunda civata somunlarla bağlanmış sert manganez çeliğinden yapılmış ve kazıcı dişleri
  bulunabilen bir BIÇAK mevcuttur.  OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİ

  1-)Traktörler
  Paletli (İtme kuvveti büyük zemine batma az)
  Lastik tekerlekli (çalışma mesafesi uzun hız fazla yol kaplamasını bozmaz)

  2-)Levha
  Halatlı (yukarı ve aşağı hareket hızı ve marjı fazla)
  Hidrolik (zemine ilave hidrolik kuvvetiyle basınç yapar kazı gücü fazla; kalkış-iniş hareket marjı sınırlı)  SKREYPERLER
  Bir vincin halatlarına bağlı olarak çalışan skreyper ve kazılmış malzemeyi sıyırarak yüklenecek yere çeken tertibat. Bunlar çift tanburlu tek makara veya üç tanburlu sis ve çift makaralı sistem olarak çalıştırılır. Zemini karnındaki bıçakla kendi kendine sıyıran yükleyen taşıyan simpson formülü ve boşaltma yerinde de bıçak ağzını yukarıya çekmek suretiyle bir ağız teşkil ederek haznesindeki malzemeyi kendiliğinden boşaltan ağır iş makinası. Sert zeminlerde genellikle arkasında itici olarak bir dozer kullanılır. Kayalık zeminde çalışmaz veya sadece kazılmış malzemeyi taşır. Küreyici olarak bilinirler. Skreyperler çekili ve motorlu olmak üzere iki çeşidi vardır.
  · Gevşek zeminlerde kazı yapılmasını ve çıkan harfiyatın belli bir alana götürülmesinde
  · Sert zeminlerin gevşetildikte sonra taşınmasında
  · Stabilize gerecin taşınması ve serilmesinde
  · Tabaklar halinde gerecin serilmesinde
  · Kum ve çakıl gibi malzemelerin taşınmasındada kullanılır.


  Çekili Skreyperler
  Bu skreyperlerın işlem yapabilmesi için ek olarak traktöre ihtiyacı vardır. Arkalarına bağlanarak çekilirler. Ancak skreyperı çekecek olan traktörün skreyperi çekebilecek kapasitede olması gerekir. Paletli veya lastik tekerlekli traktör olabilir.

  Motorlu Skreyperler
  Kendinden motoru olan bu skreyperler traktöre ihtiyaç duymazlar. Kullanım amaçlarının hepsini yerine getirebilir.  Yükleme
  · Skreyper teknesi kazı yapılacak zemin üzerie ön kapak açıldıktan sonra kazı için bıçağa gerekli açı verildikten sonra indirilir.
  · Kendi ağırlığı ile bazılarında hidrolik kolların tekneyi aşağı doğru itmesiyle bıçak zemine saplanır.
  · İleri doğru hareket ettirilen skreyper zemine saplanan bıçağın zemini kesmesiyle çıkan harfiyat ön kapakla bıçak arasındaki bölmeye doldurulur.
  · Dolan tekne operatör tarafından yukarı çekilir ve ön kapak indirilerek dökülmesi sağlanır.
  · Elevatörlü skreyperlerde zemin kesilmesi elevatörün kanatlarıyla yapılır ve yine bu kanatlarla tekne üstünden doldurulur.

  Taşıma
  Dolu olan tekne yol durumuna göre zemine çarpmaması için gerekli yüksekliğe getirilir ve serilecek olan alana getirilir.

  Boşaltma ve Serme
  Dolu olan tekne serilecek olan malzemenin ne kadar yükseklikte olması isteniyorsa yüksekliği ayarlanır ve apron yukarı kaldırılarak bıçak ayarlanır. Skreyper yürütülerek teknedeki malzemenin serilmesi sağlanır. İçinde malzeme kaldıysa sıyırıcı perdeler vasıtasıyla malzeme apron ile bıçak arasında boşaltılması sağlanır.


  BAŞLICA HAREKET ŞEKİLLERİ
  Yürütme hareketi
  Sandık ön kısmını kaldırıp indirme hareketi
  Ön kapağı kaldırıp indirme
  Arka levhayı ileri-geri hareket ettirme
  Elevatörlü skreyperlerde zeminin kolay dolması için elevatör hareketi.


  RUTTERLER
  Dozerlerin kazamayacağı kadar sertlikteki zeminlerin gevşetilmesi için kullanılan kazı araçlarıdır. Rutter veya ripper ismiyle bilinirler. Rutterler bir traktor dozer veya greyder gibi iş makinelerinin uygun yerlerine bağlanarak zeminin gevşetilmesi sağlanır. Sökücü dişleri olan rutterlerin 1 ila 5 arasında diş kapsitesi vardır. İşlem yapılacak zemine göre diş seçimi ve çekici makine seçimine dikkat edilmelidir. Rutterin monte edildiği çekici makine kazı işlerinde kullanılmayacaksa hidrolik sisem ile dişler yukarı kaldırılır ve çekici makinedin başka işler yapmasıda sağlanır. Kazı yapılacaksa yine hidrolik sistem ile dişler zemin üzerine indirilir. Rutter dişleri alaşımlı çekilten yapılmıştır ancak zemin rutterin sökemeyeceği kadar sertlikte ise rutter zorlanmamalıdır.  KARAKTERİSTİK DEĞERLERİ ve İŞLETİMİ
  · Diş sayısı 3 5 adet
  · Kazı genişliği 1.5 3.3 m.
  · Kazı derinliği 0.3 0.7 m
  · Ağırlığı 16 Ton
  · Çalışma sırasında dişler zemine tam batmalıdır. Bu mümkün olamıyorsa ek ağırlıklar konulabilir. daha güçlü traktör seçilebilir diş sayısı azaltılabilir.
  · Kurbada dişler zeminden çıkartılmalıdır.

  Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. (MG)


  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Üyelik tarihi
  May 2011
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  17,065

  Standart Cevap: İş Makinaları Tanımları ve Özellikleri

  Biz olmuşuz iş makinası zaten
 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet