Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
 1. #1
  Banlı

  Üyelik tarihi
  May 2009
  Bulunduğu yer
  saMSun
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  388
  Ruh Halim
  Cilgin

  Thumbs up İş Makinaları Tanımları ve Özellikleri

  İş Makinaları Tanımları ve Özellikleri  İŞ MAKİNALARI

  İş Makinası Nedir ?

  İnşaat yapı sektöründe çeşitli amaçlarda karayolu yapım bakım ve onarımı su kanalları yapımı toprak kazımı yükleme ve yayılımı vb. işlerde kullanılan çok amaçlı makinalara iş makinaları denir. İş makinaları genel olarak paletli ve lastikli olmak üzere ikiye ayrılır. Bu makinalar yaptıkları işlere göre ise çeşitli gruplara ayrılır. Bunlardan bazıları loder(yükleyici) bekoloder(yükleyici-kazıcı) ekskavatör silindir greyder skreyper dozer ve diğer iş makinalarıdır.

  Bu Yapı Makineleri ;
  a) Ekskavatörler (Kazıcılar - Yükleyiciler)
  b) Dozerler (Kazıcı - Öteleyiciler)
  c) Skreyperler (Kazıcı - Yükleyici - Taşıyıcı - Sericiler)
  d) Loaderler (Yükleyiciler)
  e) Ripperler (Zemin gevşetici - Yumuşatıcılar)

  Olmak üzere 5 temel iş makinesi gurubu olarak ele alınacak ve bu guruplar da kendi içinde
  fonksiyonel alt guruplar şeklinde incelenecektir.


  TRAKTÖRLER
  Motor enerjisini çekiş enerjisine dönüştürerek çekme ve itme işlerinde kullanılan makinelerdir. Traktörler paletli ve lastik tekerlikli olmak üzere iki şekildedir.

  · Treylerleri (makine ve yük taşıyıcı) çekerek taşıma işlerinde
  · Skreyperlerin çekilmesi veya itilmesinde
  · Arkasına sökücü eklentiler (ripper veya rutter) takılarak zemin gevşetilmesinde
  · Zemine saplanan makinaların kurtarılmasında
  · Düz ve keçi ayağı silindirlerin çekilmesinde kullanılır.

  Paletli Traktörler : Palet üst seviyesini geçmeyen su ve bataklık zeminleri de kapsamak üzere her cins zeminde emniyetle çalışabilirler. Bu traktörler birbirlerine çelik primlerle bağlı parçalardan oluşan paletler üzerinde yürürler. Zemine az batar ve bataklık ve gevşek zeminlerde daha çok çekme gücüne sahiptir.Kayalık ve bozuk arazilerde hareket edebilir bu yüzden ayrı bir yola ihtiyaç duymaz.


  (Paletli Traktör)

  Lastik Tekerlekli Traktörler : Bu traktörler sert ve kuru zeminlerde kullanılır. Bataklık arazilerde kullanılamaz ancak paletli traktörlere göre daha hızlı ve hareketlidirler. Çekme gücü paletlilere göre daha azdır. Kaplamalı olan yollara zarar vermez ve manevra kabiliyeti yüksektir.
  (Lastik Tekerlekli Traktör)  EKSKAVATÖR (Kazıcı-Yükleyici)
  Alt kısım paletli lastik tekerlekli veya kamyon şasilidir. Üst kısımda tahrik motoru ve kumanda tertibatı bulunur. Makinanın ön kısmında ise kazmayı sağlayan mekanizma mevcuttur. Kepçeli düz kepçeli ters kepçeli çeneli draglin kovalı gibi çeşitleri vardır. Paletli veya lastik tekerleklidir. Paletli çeşitleri lastikliye göre daha kuvvetlidir. Lastik tekerlekli ekskavatörler ise daha hareketlidir. Diğer türlerde olduğu gibi kazıcı levhanın alt kısmında aşındıkca değiştirilebilen bir bıçak bulunur. Kendi bulunduğu düzeyin altında veya üzerinde iş yapabilen esnek bir iş makinasıdır. Ekskavatör genel olarak hendek kazıları hareket alanı dar olan ve hemen yükleme gerektiren kazılarda kırma işlerinde yapı temellerinde kanal kazılarında ve tünellerde kullanılır. Ekskavatör hareket kabiliyeti çok yüksek bir iş makinası türüdür. Kazı ve yüklemeyi aynı anda yapabilmesi nedeniyle beko loderden sonra kullanılan en yaygın iş makinasıdır.

  Paletli Ekskavatörler
  · Paletin üst seviyesini geçmeyen sulu ve bataklık arazilerde çalışabilir.
  · Dengeli olduğu için ağır işlerde kullanılır.
  · Dişli tanburu sayesinde etrafında 360 derece dönebilir.
  · Lastik tekerleklilere göre daha güçlüdür.
  · Kaplamalı yolları boduğu için treyler ile taşınır.
  · Taş ocaklarında ucundaki kova çıkartılarak kırıcı takılır ve kayaları parçalamak için kullanılır.

  Lastik Tekerlekli Ekskavatör
  · Hızlı ve hareketlidir. Kısa sürede gideceği yere varır.
  · Kaplamalı yolları bozmaz.
  · Ağır işlerin kullanımında denge problemi yaşar.
  Ekskavatör Çeşitleri
  · Klemsel ekskavatörler. (kavram kelepçeli)
  · Kaşıklı ekskavatörler. (shovel)
  · Ters kelepçeli ekskavatörler. (trançhe)
  · Çekme kelepçeli ekskavatörler. (draylayn)
  · Diğer ekskavatörler.  Ekskavatörlerde

  · Kazılacak zeminin cinsiderinlik ve genişliği
  · İlklim şartları
  · Kazılan gerecin depolanma veya yükleme durumu
  · Taşıma araçlarının büyüklük ve sayısı
  · Kepçenin veya kovanın büyüklüğü
  · Ulaşım kolunun uzunluğu ve operatörün yeteneği gibi faktörler verimi etkiler.
  LODER (Yükleyici)

  Kazılması zor olmayan toprakların taşıtlara doldurulmasına yarayan makinalardır. Kesintili ve kesintisiz çalışan olmak üzere iki tipi vardır. Kesintili tip bir traktör ve önde yüklemeyi sağlayan kepçe kısmından meydana gelir. Kepçe kısmı hidrolik sistemlerle hareket ettirilir. Kesintisiz tiplerde yürüme hareketi sayesinde sathi olarak kazı yapılır ve kazılan malzeme aynı hızla giden taşıtlara doldurulur.


  Kullanılacak yere göre çok çeşitli tipleri olan bu makinalara ilaveten daha pekçok iş makinası mevcuttur. Kendilerine has farklı özellikleri olan bu makinaların ne işe yaradığını adlarından çıkarmak mümkündür. Zemin gevşetme makinaları zemin sıkıştırmaya yarayan çeşitli tiplerdeki silindirler vibratörler tokmaklar haricinde beton hazırlama karıştırma iletme yayma vb. işlerde kullanılan inşaat makinaları ve asfalt hazırlama yayma işlerinde kullanılan makinalar da birer iş makinasıdır.
  Loder kapasitesi oranında kazıcı bir iş makinesi olmakla birlikte aynı zamanda pratik bir yükleyicidir.  · Loderlerle Yapılan Başlıca İşler :
  · Kapasitesi içinde çok sert olmayan zeminlerin kazılmasında
  · Kum ve çakılın ocaklarından çıkarılması ve taşıyıcı makinelere yüklenmesinde
  · Maden ocaklarından çıkarılan maden cevherinin taşıyıcı makinelere yüklenmesinde
  · Kömür ocaklarında uygun yerlerde kazı işleri ve yükleme işle*rinde
  · Önceden kazılmış veya kendi kazdığı gerecin depo edilmesinde
  · Gerektiğinde zemin yüzeyinin sıyrılması ve temizlenmesinde.


  Loderlerde Ana Aksamlar

  Loderlerde kumanda yeri lastik tekerler veya paletler motor gibi aksamlar dozer ve greyderlerde olduğu gibidir. Ayrıcalık gösteren aksamların başlıcaları Kepçe (kova) Bum (kepçe taşıma kolu) Hidrolik kollar ve Mekanik kollardır.

  Kepçe (kova): Loder kepçeleri çeşitli zeminlerin kazılması veya kazılmış gerecin yüklenmesi için değişik şekillerde bulunurlar. Kepçe uçlarına aşınmaya karşı dayanıklı sert alaşımlı çelikten yapılmış dişli veya düz takılır bıçaklar takılır.
  Bumm (Boam): Loder tipi kapasitesi ve yapılacak işin özelli-ğine göre çeşitli boy ve biçimlerde bulunur. Genellikle birbirine paralel ve belirli bir aralıkla konumlu iki çelik elemanın birer ucu kepçeye diğer uçları loder gövdesine eklemlerle bağlıdır. Bumun hareketi ise hidrolik bum kaldırma kollarının çalıştırılmasıyla yapılır.
  Hidrolik kollar: Hidrolik kollar genellikle silindir şeklinde dört adet olup bunlardan ikisi bumun kaldırılıp indirilmesi diğer ikisi de kepçenin doldurulması düzeltilmesi geriye döndürülmesi ve boşaltılması gibi hareketlerin yapılmasını sağlarlar.
  Mekanik kollar: Kepçenin hareketlerini sağlayan birer uçları hidrolik kepçe kollarına diğer uçları kepçeye eklemlerle bağlı özel çelik aksamlardır.
  BEKOLODER (Kazıcı-Yükleyici)
  Bekoloderin loderden farkı aynı zamanda kazıcı özelliğinin olmasıdır. Hem kazıcı hem yükleyicidir. Bir traktör önde yüklemeyi sağlayan kepçe arkada kazıcı kısmından oluşur. Kepçe ve kazıcı kısmı hidrolik sistemlerle hareket ettirilir.
  Beko Loder (Backhoe Loader) hem kazıcı hem yükleyicidir. Bir traktör önde yüklemeyi sağlayan kepçe arkada kazıcı kısmından oluşur. Beko Loderde yükleme ve kazıcı kısmının hareketi hidrolik sistem ile gerçekleşir. İş makinaları sektöründe en yaygın kullanılan iş makinalarından biridir. Yükleyici kısmı malzemeyi bir yerden alıp kısa mesafede başka bir yere yüklemek için kullanılır. Uzun mesafede yük taşımak için uygun degildir. Kazıcı kısmı hendek kazıları kanal kazıları yapı temelleri kazıp yükleme işlemleri ve kırıcı aparatı takıldığında kırıcı işlemlerini yapabilmektedir.

  GREYDER
  Greyderler genel olarak tesviye işlerinde yol yapımı ve hendek kazma için kullanılan çok amaçlı makinalardır. Ayrıca uygun bir şekilde kullanıldıkları takdirde tesviye ve bombelik verme karıştırma ve yayma malzemeyi yana yığma işleriyle birlikte hafif kazıma işlerinde de kullanılırlar. Ön kısım arka kısım şasi ve kazıyıcı levhadan oluşur. Ön kısım iki tekerlekli aks şeklinde olup direksiyon hareketini sağlar. Tahrik motoru ve kumanda mekanizmalar makinanın arkasındadır. Kazıyıcı levha makinanın ön ve arka kısmını bağlayan şasi üzerine bağlanmıştır. Dozerde olduğu gibi levhanın alt kenarında aşındıkca değiştirilebilen bıçak bulunur ve levha hareketlidir.
  Greyderlerle yapılan başlıca işler:
  · Toprak tesviyesi
  · Hendek açma ve şev düzeltilmesi
  · Bitkisel tabakanın kaldırılması
  · Yol ve alan gerecinin serilmesi
  · Zeminin gevşetilmesi
  · Kar kürümesi
  · Gerektiğinde keçi ayağı silindirinin çekilmesi.


  Greyderlerde ana aksamlar

  Bu gün iş yerlerinde çeşitli greyderler çalışmaktadır. Bu greyderler de bazı ayrıcalıklar bulunmakla beraber genellikle ana aksamlar (parçalar) aynı olup bu parçaların başlıcaları şunlardır :

  Kumanda yeri: Greyder operatörünün makineyi yönetme yeridir. Kumanda yerinin üzeri bazı greyderlerde camekan şeklinde kapalı bazılarında açık bazılarında ise üstte yalnız bir gölgelik vardır. Hangi durumda olursa okun greyder operatörü çalışırken etrafını rahatça görebilmelidir. Kumanda yerinde greyderin tüm hareketlerini sağlayan mekanik veya hidrolik olarak çalışan kumanda kolları bulunur.
  Tekerler: Greyderlerin genellikle önünde iki arkasında ise dört adet lastik teker bulunur ön tekerler kumanda yerine bağlı olup yapılacak işe göre sağa veya sola yatırılabilir. Bu tekerler aynı zamanda greyderin keskin dönüşleri için de çok yararlı olmaktadır. Arka tekerler tahrik motoru aracılığı ile greyderin hareketini sağlar.
  Grayderlerin tekerleri yapılan işe ve çalıştığı zemine göre şişirilmeli hiç bir zaman birbirinden farklı şişkinlikte olmamalıdır. Lastiklerin şişirilmesi greyder motorunun önüne takılmış ve motordan aldığı güçle çalışan özel bir kompresörle yapılır.

  Kalkan (Kepçe): Greyder kalkanları greyderlerin göçlerine ve yapılacak işlerin özelliğine göre çeşitli biçim ve büyüklüktedir. Kesme işlemi dozerlerde olduğu gibi kalkanların alt kenarına cıvatalarla bağlanan bıçaklar yapmaktadır. Bu bıçaklar üç parçalı olup gerektiğinde değiştirilir. Greyder kalkanları dişli dairesel eleman yardımıyla sağa ve sola dönebildiği gibi iş durumuna göre bir miktar öne ve arkaya yatırılabilir. Bundan başka kalkan kendi uzunluğunun 2/3 kadar sağa ve sola doğru çıkabilir.
  Dairesel dişli eleman: Dairesel dişli elemanın esas görevi greyder kalkanına yataklık etmektir. Kalkan dairesel eleman ekseni etrafında dönebilecek şekilde dişli elemana bağlanmıştır.
  Tarak: Bazı zeminler sert olduğundan greyder çalışırken güçlük çekilebilir. Bu gibi durumlarda zemin önce greyderin tarağı ile gevşeltilir bundan sonra kalkan çalıştırılarak tesviye işleri yapılır. Tarak hidrolik veya mekanik kollarla ana gövdeye bağlanmış olup üzerinde işin durumuna göre sayısı ayarlanabilen dişler bulunmaktadır.

  ÖZELLİKLERİ KULLANILDIĞI YERLER
  · Buldozerlere nazaran tesviye yeteneği fazladır.
  · Yüzeysel kazı yapabilir.
  · Kenar kafa şev ve V-kesitli hendekler açabilir.
  · Malzeme dizi ve figürelerini öteleyebilir yayabilir.
  · Şev tesviye edebilir.
  · Levha uzunluğu 2.7 3.7 m.
  · İleri hız 5 50 km.
  · Geri hız 710 km.
  BAŞLICA HAREKET ŞEKİLLERİ
  · İleri - geri yürütme; ön tekerleklerin sağa sola yatması dönüş.
  · 3600 lik levha hareketleri (kaldırma indirme yana eğme)
  · Levhayı yana alma
  · Levhayı kendi doğrultusunda kaydırma
  · Levhayı öne-arkaya eğme
  · Yol profillerinin teşkilinde
  · Yol kaplama malzemelerini yaymada.
  · Stabilize yol bakımı işlerinde kullanılır.


  DOZER
  Yürüyerek sathi kazı yapmaya yarayan bir ekskavatör tipidir. Yürüyen bir traktör ve önüne kaldırılıp indirilebilir şekilde takılmış bir kazıcı iç bükey levhadan meydana gelir. Traktör bir dizel motoruyla tahrik edilir ve paletli veya lastik tekerleklidir. Paletli traktörler daha büyük bir itme kuvveti sağlarlar. Lastik tekerlekliler ise daha hareketlidir. Öndeki kazıcı levhanın alt kısmında aşındıkca değiştirilebilen bir bıçak bulunur. Levhanın yapılışına göre dozerler buldozer ve angldozer olmak üzere iki tipe ayrılır. Angldozerde levhanın bir ucu ileri diğer ucu geri giderek açılı kazıma yapabilir ve kazılan toprağı sağa sola atabilir. Buldozerde ise sağa sola hareket yoktur kazılan toprağı öne yığar. Levhanın hareketi hidrolik bir sistemle sağlanır. Dozerlerle yapılan başlıca işler:
  · Her çeşit kazı işleri
  · Kabaca yapılması istenilen tesviye üsleri
  · Dolgu gerecinin yayılması
  · Her çeşit enkazın (yıkıntı ve artık gereç) kaldırılması
  · Kar ve buzların temizlenmesi
  · Kazılan gerecin 90 m. ye kadar itilerek taşınması
  · Dağlık ve kayalık arazide yolların açılması
  · Ağaçların devrilmesi
  · Zemin örtülerinin temizlenmesi
  · Taş ocakları tabanlarının temizlenmesi
  · Skreyperlerin itilmesi veya çekilmesi
  · Yumuşak zemine oturmuş veya devrilmiş iş makinelerinin kurtarılması.  Dozerlerde ana aksamlar
  Bir dozer dizel olarak çalışan motor palet veya lastik tekerler özel kollarıyla ana şasiye bağlı kalkan (bıçak) kumanda yeri kumanda kolları hidrolik kaldırma kolları veya kaldırma halatlarından meydana gelmiştir.
  Dozer Kalkanları dozerlerle yapılan çeşitli işler dozerlerin önlerine takılan iç bükey biçiminde çelik levhalardan meydana gelen kalkanlarla olur. Kalkanlar dozerlerin ve yapılacak işlerin özelliğine göre çeşitli şekillerde bulunmaktadır. Kalkanların taban ve uç kısımlarına aşınma ve darbe etkilerine dayanıklı alaşımlı çelikten yapılmış civatalarla kalkanlara bağlanan çarklar takılır. Sert zeminlerin kazılmasında bıçaklar genel olarak uç kısımlarından aşındığı veya kırıldığı için bütün bıçağın değiştirilmesi yerine yalnız kırılan veya aşınan uç kısımlar değiştirilir. Kalkanların iç bükey nedeniyle kazılan gereç dozer hareket halinde iken öne doğru yuvarlandığı için kazı istemi kolaylaşmış olur. Kalkan boyutları dozerlerin güçleri ve çeşitli işlere uygulanmasına göre değişmekte olup genellikle uzunlukları 2m ila 4.5m yükseklikleri ise 0.6m ila 1.5m arasında değişir. Dozer kalkanları ya çelik halatlarla mekanik olarak ya da hidrolik olarak aşağı yukarı inip kalkabilir. Çalılık zemin yüzeylerinin kolaylıkla ve verimli bir şekilde temizlenmesi amacıyla dozerlere oldukça büyük ve dişli bıçaklar olan kalkanlar takılır.  Dozer Çeşitleri :
  Dozerler kalkan biçimleri mekanik veya hidrolik olarak çalışan kolların durumuna ve işe uygulanmaları bakımından buldozer tiltdozer ve angldozer olmak üzere başlıca üç çeşittir.

  Buldozer: Buldozerlerde kalkan traktörün boy eksenine dik ve traktör gövdesine oldukça yakın bağlanmıştır. Bu özelliğinden dolayı oldukça dengeli olarak sert zeminlerin kazılması kayaların ve ağaç köklerinin sökülmesinde kullanılır. Buldozer kalkanları kaldırma kolları yardımı ite dozerin oturduğu zeminden (dozer cins ve büyüklüğüne göre) 30 cm. - 50 cm. kadar aşağı inebilir 60 cm. -100 cm. kadar da yukarı kalkabilir. Bazı buldozer tiple rinde ise kalkanlar azda otsa sağa veya sola dönebildiği gibi öne ve arka ya da yatabilmektedir.
  Tiltdozer: Tiltdozer kalkanları buldozer kalkanlarında olduğu gibi yataya dik olarak inip kalkabilir ve ayrıca bir ucu diğer ucuna göre yatayla 10° lik bir açı yapacak şekilde kaldırılabilir. Bu özelliğinden dolayı tiltdozerler buldozerlerin yaptığı işlere ek olarak hendek açma ve yamaç kazılarında da kullanılır.
  Angldozer: Angldozer kalkanları buldozer ve tiltdozer kalkanları durumuna getirilebildiği gibi ayrıca sağa veya sola doğru da 30° kadar döndürülebilir. Angldozerlerin kalkan hacmi buldozerlerin kalkan hacminden daha büyüktür. Bu dozerler yamaç kazılan hendek açma iterek 90 m. ye kadar kazılan gereçlerin taşınması ve serilmesinde kullanılır.

  KULLANILDIĞI YERLER İŞ VERİMİ KARAKTERİSTİK DEĞERLERİ ÇALIŞMA PERİYOTLARI

  (I) Kazı durumu (taban seviyesinin biraz altında küçük vitesle t1)
  (II) İtme durumu (levhanın alt kenarı taban seviyesindemümkünse en büyük vitesle t2)
  (III) Geri gitme durumu (mümkün olan en büyük geri vitesle boş olarak tekrar kazı yerinet3)
  a) Arazi temizleme düzeltme reglaj ve ripaj işlerinde
  b)Yüzeysel kazı tesviye figüre yayma ve toplama işlerinde
  c) Yamaçta tek taraflı küçük yarma açma işlerinde
  d) Dolgu yapma ve şev verme ve malzeme ötelenmesi işlerinde kullanılır.
  Q = 60.V.E.f / T Q [m3/h] : İş verimi f [-]:Zemin dönüşüm faktörü
  V[m3]: Levha Kapasitesi T [dak]eriyot Süresi
  E [-] : İşyeri ve idari şartlar faktörü (t1+t2+t3)
  *. Traktör gücü 50 - 300 PS arasında değişir.
  *.Levha kapasitesi 1 - 10 m3 arasındadır.
  *.Max çalışma mesafesi Paletlide : 80 - 100 m.
  Lâstik Tekerleklide :120 - 150 m.
  *.Levhanın alt ucunda civata somunlarla bağlanmış sert manganez çeliğinden yapılmış ve kazıcı dişleri
  bulunabilen bir BIÇAK mevcuttur.  OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİ

  1-)Traktörler
  Paletli (İtme kuvveti büyük zemine batma az)
  Lastik tekerlekli (çalışma mesafesi uzun hız fazla yol kaplamasını bozmaz)

  2-)Levha
  Halatlı (yukarı ve aşağı hareket hızı ve marjı fazla)
  Hidrolik (zemine ilave hidrolik kuvvetiyle basınç yapar kazı gücü fazla; kalkış-iniş hareket marjı sınırlı)  SKREYPERLER
  Bir vincin halatlarına bağlı olarak çalışan skreyper ve kazılmış malzemeyi sıyırarak yüklenecek yere çeken tertibat. Bunlar çift tanburlu tek makara veya üç tanburlu sis ve çift makaralı sistem olarak çalıştırılır. Zemini karnındaki bıçakla kendi kendine sıyıran yükleyen taşıyan simpson formülü ve boşaltma yerinde de bıçak ağzını yukarıya çekmek suretiyle bir ağız teşkil ederek haznesindeki malzemeyi kendiliğinden boşaltan ağır iş makinası. Sert zeminlerde genellikle arkasında itici olarak bir dozer kullanılır. Kayalık zeminde çalışmaz veya sadece kazılmış malzemeyi taşır. Küreyici olarak bilinirler. Skreyperler çekili ve motorlu olmak üzere iki çeşidi vardır.
  · Gevşek zeminlerde kazı yapılmasını ve çıkan harfiyatın belli bir alana götürülmesinde
  · Sert zeminlerin gevşetildikte sonra taşınmasında
  · Stabilize gerecin taşınması ve serilmesinde
  · Tabaklar halinde gerecin serilmesinde
  · Kum ve çakıl gibi malzemelerin taşınmasındada kullanılır.


  Çekili Skreyperler
  Bu skreyperlerın işlem yapabilmesi için ek olarak traktöre ihtiyacı vardır. Arkalarına bağlanarak çekilirler. Ancak skreyperı çekecek olan traktörün skreyperi çekebilecek kapasitede olması gerekir. Paletli veya lastik tekerlekli traktör olabilir.

  Motorlu Skreyperler
  Kendinden motoru olan bu skreyperler traktöre ihtiyaç duymazlar. Kullanım amaçlarının hepsini yerine getirebilir.  Yükleme
  · Skreyper teknesi kazı yapılacak zemin üzerie ön kapak açıldıktan sonra kazı için bıçağa gerekli açı verildikten sonra indirilir.
  · Kendi ağırlığı ile bazılarında hidrolik kolların tekneyi aşağı doğru itmesiyle bıçak zemine saplanır.
  · İleri doğru hareket ettirilen skreyper zemine saplanan bıçağın zemini kesmesiyle çıkan harfiyat ön kapakla bıçak arasındaki bölmeye doldurulur.
  · Dolan tekne operatör tarafından yukarı çekilir ve ön kapak indirilerek dökülmesi sağlanır.
  · Elevatörlü skreyperlerde zemin kesilmesi elevatörün kanatlarıyla yapılır ve yine bu kanatlarla tekne üstünden doldurulur.

  Taşıma
  Dolu olan tekne yol durumuna göre zemine çarpmaması için gerekli yüksekliğe getirilir ve serilecek olan alana getirilir.

  Boşaltma ve Serme
  Dolu olan tekne serilecek olan malzemenin ne kadar yükseklikte olması isteniyorsa yüksekliği ayarlanır ve apron yukarı kaldırılarak bıçak ayarlanır. Skreyper yürütülerek teknedeki malzemenin serilmesi sağlanır. İçinde malzeme kaldıysa sıyırıcı perdeler vasıtasıyla malzeme apron ile bıçak arasında boşaltılması sağlanır.


  BAŞLICA HAREKET ŞEKİLLERİ
  Yürütme hareketi
  Sandık ön kısmını kaldırıp indirme hareketi
  Ön kapağı kaldırıp indirme
  Arka levhayı ileri-geri hareket ettirme
  Elevatörlü skreyperlerde zeminin kolay dolması için elevatör hareketi.


  RUTTERLER
  Dozerlerin kazamayacağı kadar sertlikteki zeminlerin gevşetilmesi için kullanılan kazı araçlarıdır. Rutter veya ripper ismiyle bilinirler. Rutterler bir traktor dozer veya greyder gibi iş makinelerinin uygun yerlerine bağlanarak zeminin gevşetilmesi sağlanır. Sökücü dişleri olan rutterlerin 1 ila 5 arasında diş kapsitesi vardır. İşlem yapılacak zemine göre diş seçimi ve çekici makine seçimine dikkat edilmelidir. Rutterin monte edildiği çekici makine kazı işlerinde kullanılmayacaksa hidrolik sisem ile dişler yukarı kaldırılır ve çekici makinedin başka işler yapmasıda sağlanır. Kazı yapılacaksa yine hidrolik sistem ile dişler zemin üzerine indirilir. Rutter dişleri alaşımlı çekilten yapılmıştır ancak zemin rutterin sökemeyeceği kadar sertlikte ise rutter zorlanmamalıdır.  KARAKTERİSTİK DEĞERLERİ ve İŞLETİMİ
  · Diş sayısı 3 5 adet
  · Kazı genişliği 1.5 3.3 m.
  · Kazı derinliği 0.3 0.7 m
  · Ağırlığı 16 Ton
  · Çalışma sırasında dişler zemine tam batmalıdır. Bu mümkün olamıyorsa ek ağırlıklar konulabilir. daha güçlü traktör seçilebilir diş sayısı azaltılabilir.
  · Kurbada dişler zeminden çıkartılmalıdır.

  Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. (MG)


  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Üyelik tarihi
  May 2011
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  32
  Tecrübe Puanı
  5000
  Mesajlar
  17,054
  Ruh Halim
  Neseli

  Standart Cevap: İş Makinaları Tanımları ve Özellikleri

  Biz olmuşuz iş makinası zaten
 

 

LinkBacks (?)

 1. 16-09-2013, 09:57

Konu Etiketleri

Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

sohbet

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346