Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  7,083

  Thumbs up Türkmenistan hakkında detaylı bilgi

  Türkmenistan hakkında detaylı bilgi

  Türkmenistan Bayrağı


  Arması


  Ulusal Slogan BAĞIMSIZ TARAFSIZ TÜRKMENİSTAN

  Resmi dilTürkmen Dili

  BaşkentAşgabat

  Yönetim şekliCumhuriyet

  Cumhurbaşkanı
  Kurbangulı Berdımuhamedov

  Yüzölçümü 488100 km²
  Dünya yüzeyinin 4.9%'ünü kaplar
  52. en geniş ülke

  Nüfus 4952081 (2005)
  En kalabalık 112. ülke

  Nüfus yoğunluğu 94 kişi/km²

  Bağımsızlık SSCB 27 Ekim1991

  Milli Gelir Kişi Başına 7266 Amerikan Doları

  Para birimi Türkmen Manat

  Saat dilimi
  Yaz saati (UTC+5 to +6)

  (UTC+6 to +7)

  İnternet alan adı.tm

  Telefon kodu +993


  İran Irak Suriye AnadoluTürkmen boylarına ait olanlar için "Türkmen" deyimi kullanılır. Türkmenler TürklerinOğuz soyundandırlar.
  Özellikle SafeviTürk hükümdarı Nadir Şah'tan sonra çeşitli kavimlerin saldırılarına uğrayan Türkmenler1835'ten sonra Merv Bölgesine doğru yayılmaya başlamışlardır. 1860'da da Gowşut Han'ın önderliğinde Farsları yenilgiye uğratmış ve bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.
  1873'te RuslarHive'yi işgal etmişler ise de daha sonra yenilgiye uğramışlardır. 1916'da başlayan Türkistan ulusal ayaklanması devam etmiş 1920'de de TürkmenlerHive'yi geri almışlardır.
  1924'te Türkmen Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuştur. 7 Ocak1990 tarihinde ise Türkmenistan’da seçimler yapılmış resmi dil Türkmence kabul edilmiş 22 Haziran1990 tarihinde Türkmenistan egemenliğine 27 Ekim1991 tarihinde de bağımsızlığına kavuşmuştur. Bugün gelişen ekonomisi ve genç nüfusu ile Orta Asya’nın en güçlü ülkelerinden biridir.
  Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilk Türkiye tanımıştır.
  Türkmenistan başkanlık sistemi ile yönetilen anayasasına göre demokratik laik bir hukuk devletidir. Tarafsızlık statüsü Birleşmiş Milletler Teşkilatı tarafından onaylanmıştır. Halk Maslahatı milli iradenin en yüksek temsilcisi niteliğindedir. Ayrıca anayasa değişikliği referandum ülkenin ekonomik sosyal ve politik gelişmesine yön verecek ana konularda tavsiyeleri tartışma ve karar alma yetkisine sahiptir. Ancak Halk Maslahatı yasama organı değildir. Türkmenistan’ın yasama organı Meclis’tir. Halk Maslahatı kararları Meclis tarafından yasalaştırılır. Meclis anayasanın hazırlanması ve değiştirilmesi kanunların yasalaştırılması parlamento ve başkanlık seçimlerinin tarihlerinin belirlenmesi Başbakan yardımcılarınca yürütülen faaliyetlerin onaylanması bütçenin onaylanması hususlarında yetkilidir. Türkmenistan’da tek parti bulunmaktadır.


  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  16

  Standart Cevap: Türkmenistan hakkında detaylı bilgi

  Konu için teşekkürler Dünyadaki tüm inanan insanlar ile birlikte olmakta büyük bir fayda vardır.
 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet