Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  7,083

  Standart Özbekistan hakkında detaylı bilgi

  Özbekistan hakkında detaylı bilgi

  Özbekistan Bayrağı


  Özbekistan Arması  BaşkentTaşkent

  Resmi DilÖzbek Dili

  Cumhurbaşkanıİslam Kerimov

  BaşbakanŞevket Mirziyaev

  Yüzölçümü – Toplam – % su Yüzölçümü Bakımından 55ci 447400 km²

  Nüfus Nüfus Bakımından 41ci – Toplam (2002) 26.851.195 (Temmuz 2005)
  – Nüfus Yoğunluğu 57/km²

  Kurtuluş– Tarih Sovyet Rusyadan
  Eylül 1 1991

  Para BirimiÖzbekistan Somu (UZS)


  Saat dilimiUTC +5

  Telefon Kodu 998

  İnternet alan adı.uz

  Cengiz Han'ın torunlarından Batu Han tarafından kurulan Altun Orda Hanlığı'nın (1227-1502) başına 9. han olarak 1313 tarihinde Özbek Han geçmişti. Özbek Han ilk günlerden başlayarak kararlı ve sert bir siyaset gütmüş Kutlug Timur Noyan'ın nasihatları sayesinde kısa bir zamanda birçok rakip ve düşmanlarından kurtulmuştu. Özbek Han Tuna taraflarında Nogay'ın şehadetinden sonra çoğalan Bizans ve Slavların nüfuzunu kırarak tekrar Müslüman Türklerin baskısını arttırmaya başladı. 1319 da Tuna'yı geçerek Edirne'ye kadar geldiler. Özbek Han'ın orduları 1314 de Bulgar Kralı Sventoslav'ın ölümünden sonra Kral George Terter'e Bizansa karşı yardım bahanesiyle Trakya'ya 1330 da Terter'in Sırplarla olan savaşında ona yardımcı olmak gayesiyle Köstendil'e kadar ilerlemişti. Bu arada bazı hükümetlerle evlilik yoluyla da bağlar kurarak durumunu güçlendirmeye çalışmıştır. Mesela 1320 de kızı Tulun Bige'yi Kahire'ye zevce olarak göndermiş bu arada Bizans'tan da kızlar almıştır.
  Özbek Han 1335 yılında Azerbaycan seferine çıktı. Bu sırada Bağdat Hatun tarafından zehirlenen Abu Said ölmüş ve İlhanlı Moğol hakimiyeti de çökmeye yüz tutmuştu. 14. yüzyıl Acem tarihçisi ve coğrafyacısı Hamdullah Kazvini Azerbaycan'a yapılan seferden söz ederken Özbek Han'ın askerlerine Özbekler dendiğini kaydeder. İbn Batuta Özbek Han'dan bahsederken; "geniş bir ülkesi kuvvetli bir ordusu olan şanlı şöhretli ve devletli bir sultan olup Tanrı'nın düşmanlarından biri olan Bizans İmparatoru ile savaşa cihad ve gaza etmeye vazifeli bulunmaktadır. Ülkesi gerçekten pek geniş ve büyük şehirlerle donanmıştır. Kefe Kırım Macar Azak Sogdak Harezm ile taht kenti Saray bunların en meşhurları olarak sayılabilir" demektedir. Gerçekten Özbek Han İdil (Volga) kıyısındaki Saray kentini çok geliştirmiş ve büyütmüştür. Bu şehre yeni camilerin yapılmasını sağlamıştır. Sadece İdil kıyısında değil Kırım'da da yeni binalar yaptırmıştır. Onun zamanında bütün Deşt-i Kıpçak boylarında Türkçe konuşulduğu da bilinmektedir.


  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet