Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  7,083

  Standart Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında detaylı bilgi

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında detaylı bilgi

  KKTC Bayrağı  KKTC Arması  Başkent lefkoşa

  En Büyük ŞehirLefkoşa 35°10′K 33°22′D

  Resmi dilTürkçe

  KurucusuRauf Raif Denktaş
  - Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat
  - Başbakan Ferdi Sabit Soyer
  - Bağımsızlık ilanı 15 Kasım 1983

  Yüzölçümü- Toplam - % su 3355 km²(179.)2.7%

  Nüfus- Toplam (2006)- Nüfus Yoğunluğu 264172 (183.)78.7

  GSMH- Toplam $1766 milyar - Kişi Başına $8095- Büyüme Oranı (2004)
  %154

  Ulusal marşİstiklâl Marşı

  Para birimiYeni Türk Lirası 1

  Saat dilimi- Yaz saatinde (UTC+2)(UTC+3)

  İnternet alan adı.nc.tr 2

  Telefon kodu +90 392 3


  1960'da Kıbrıs'ta yaşayan Rum ve Türk cemaatleri arasında kurulan ortaklık Kıbrıs Cumhuriyeti yaşanan iç çatışmalar sonucu sürdürülemez olmuş ve 15 temmuz1974 tarihinde Yunan cuntasının Kıbrıs'da darbe yaptırması sonucu gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekâtı'nın ardından gerçekleşen İkinci Barış Harekâtı'nın hemen ardından 25-26 Ağustos1974 tarihinde BM Genel Sekreteri Kıbrıs'a gelmiş ve toplumlar arasında ikili görüşmelerin başlatılmasını istemişti. İkili görüşmelerde varılan mutabakat gereği nüfus mübadelesi yapılmış ve Rumlar güneye Türkler ise kuzeye geçmiştir. Böylece iki bölgeli ve iki toplumlu bir federal yapı için uygun ortam sağlanmış oldu. 13 Şubat1975 günü Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilanı Doktor Fazıl Küçük tarafından açıklanarak gerçekleşti. Amaç federal bir Kıbrıs Devleti yaratmaktı ancak bu gerçekleşmediğinden 8 yıl sonra Türkler yol ayrımına giderek kendi cumhuriyetlerini kurmak yoluna girdiler.
  15 Kasım1983 tarihinde KKTC'nin ilanı gerçekleşti. Türkiye Pakistan ve Bangladeş KKTC'yi ilk tanıyan ülkeler olup Türkiye dışındaki ülkeler daha sonra bu tanımayı geri çekmişlerdir. KKTC'nin kuruluş bildirgesini kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş okumuştur. Bu bildirge aşağıdaki gibidir.

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş


  "Kıbrıs Türk halkının özgür iradesini temsil eden doğuştan hür ve eşit olan bütün insanların hür ve eşit yaşamalarına inanan bu inanç içinde Kıbrıs Türk Halkının kendi kaderini tayin etme hakkını 17 Haziran 1983 tarihli kararıyla dünyaya ilan etmiş olan ırk milli menşe dil ve din gibi farklara dayalı olarak insanlar arasında ayırım gözetilmesini her türlü sömürgeciliği ırkçılığı baskı ve tahakkümü reddeden Kıbrıs'ta Doğu Akdeniz'de Orta-Doğu'da ve dünyada tam bir barış ve istikrarın huzur ve güven içinde yaşama ve kendi kendilerini yönetmeye hakları olduğuna inanan aynı adada yan yana yaşamaya mecbur bulunan bu iki halkın aralarındaki bütün sorunları eşit düzeyde müzakerelerle barışçı adil ve kalıcı bir çözüme ulaştırmanın mümkün ve zorunlu olduğu görüşüne sımsıkı bağlı bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanının iki eşit halk arasında ortaklığının bir federasyon çatısı altında yeniden kurulmasını ve sorunların çözümlenmesini engellemeyip kolaylaştırabileceğine kani olan iki halk arasındaki bütün sorunların barışçı ve uzlaşmacı bir politika ile çözümlenebileceğine inanan ve bu amaçla müzakereler yürütülmesini yürekten dileyen ve önerilmiş bulunan zirve toplantısının bu açıdan yarar sağlayacağına inanan Meclisimiz Kıbrıs Türk Halkı adına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ve 'bağımsızlık bildirisini' onaylar".
  Daha sonra yapılan referandum sonucu halk KKTC Anayasasına büyük bir çoğunlukla evet demiştir. Yıllarca süren toplumlararası görüşmelerden bugune değin herhangi bir sonuç çıkmamıştır. En son BM Kıbrıs Çözüm Planı ile iki toplum arasında yeniden birleşme imkânı da referandum'da Türklerin "evet"ine karşı Rumların "hayır" demesi sonucu gerçekleşmemiştir.


  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Bulunduğu yer
  ıssız bi ada
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  1,070

  Standart Cevap: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında detaylı bilgi

  kimseler tanımasa da olur ihtiyacı yok biz yeteriz yavru vatana :*
 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet