Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  6,291

  Standart Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Unutulmayan Eski Yabancı Diziler


  Kaçak (The Fugitive)  TRT'de yayınlanan ve son bölümü gösterildiğinde sokakları boşaltan ilk dizi herhalde Kaçak'tı. Bu dizi Doktor Kimble'ın macerasını anlatıyordu. Doktor bir gün eve geliyor ve karısının tek kollu bir adam tarafından öldürülmesine şahit oluyordu. Gelgelelim cinayet bunun üzerine kalınca çareyi kaçmakta buluyordu. Kimble'ın peşine Gerard diye kafayı buna takmış bir komiser düşmüştü Kimble önde Gerard arkada kasaba kasaba gezerler Kimble gittiği her yerde insanlara yardım ederdi. Yıllar sonra bunun filmi de çekilmiş ve başrollerde Harrison Ford ve Tommy Lee Jones oynamışlardı. Televizyonda ise Kimble'ı David Janssen oynamıştı.

  Komiser Kolombo (Columbo)  Dağınık saçları buruş buruş pis pardesüsü ile pejmürde detektif Kolumbo TRT'nin unutulmaz dizilerindedi. En çapraşık davaları sabırla çözebilen gayet geniş rahat bir dayıydı. Suçlulara öyle sorular sorardı ki katil bunun salak olduğuna inanıp gevşer fakat Kolumbo tam kapıdan çıkarken cart diye tuzaklı soruyu sorup herifi faka bastırırdı.

  DoluDizgin (Bonanza)  Çok izlenen bir kovboy dizisiydi sanırım pazar günleri yayınlanıyordu. Bu dizide kovboy baba Kartrayt ve mahdumları Has Edım ve küçük Co'nun başından geçenler anlatılırdı. Özellikle gaza getirici müziği çok sevilir teyplere kaydedilirdi. Türkiye'de John Wayne'den sonra kovboyları westerni sevdirmiş yapımdır. Çizgi romanları da çok meşhurdu.


  Küçük Ev (Little House on the Prairie)
  Bonanza'daki Küçük Co Michael Landon büyüyüp Ingalls ailesinin babası olmuştu. Küçük Ev 19. yüzyılda Minnesota'da dağbaşında ilkel bir kasabada yaşayan Laura Ingalls ve ailesinin meceralarını anlatırdı. Bu Lora'nın iki yandan örgülü uzun saçları o zamanın küçük kızları arasında çok moda olmuştu. Bu dizi western gibi görünse de aslında izleyenleri salya sümük ağlatan çok acıklı bir pembe diziydi. Bunların başına gelmeyen felaket kalmamış en sonunda Lora'nın kızkardeşi kör olarak bizleri gözyaşına boğmuştu. Bir de herkesin gıcık olduğu sarışın bukleli bir kız vardı ki ismini hatırlayan varsa lütfen yazsın.


  Uzay Yolu (Star Trek)  İşte elemanları adeta ulusal kahramanlar haline gelmiş çok sevilen bir dizi daha. Kaptan Körk ve Volkanlı Mister Spak çocukluğumuzun unutulmaz tipleriydi. Geminin adı Atılgan'dı Uhura diye zenci mürettebat bir de bunları heryere ışınlayan Skati vardı "ışınla beni Skati" yıllarca dilimize pelesenk olmuş bir espriydi. Her bölümde Kaptan Körk "kaptanın seyir defteri ışık yılı bilmemne Atılgan'ı şuraya götürüyoruz" gibilerden günlük tutardı. Türkiye'de Uzay Yolu sevgisi doruğa çıkınca nur içinde yatsın rahmetli Sadri Alışık "Turist Ömer Uzay Yolunda" isimli şaheseri çevirmiş (hani kapıların pışıık pışıık diye açıldığı) kompiterle de bir güzel dalgasını geçerek olaya son noktayı koymuştu.

  Dallas  Eğer ki tüm Türkiye'de gerçekten fenomen olmuş bir dizi var idiyse bu Dallas'tı! Resmen hayatımızı değiştirmişti. Bu diziyle beraber "kendine bir viski al" "kendini evinde hisset" tabirleri Türkçe'mize eklenmişti. Bir de bir odaya girdiğimizde "cümletten iyi akşamlar merhaba günaydın selamınaleyküm hemşerim" yerine Dallas karakterleri gibi odadaki herkese tek tek "anne!. baba!. kayınço!. baldız!." demek moda olmuştu. Dallas dizisi petrol zengini Ewing ailesinin maceralarını anlatırdı iyi kalpli anne bayan Elie ve kovboy baba bir yana bunların büyük oğlu herkesin nefret edip bela okuduğu gelmiş geçmiş en unutulmaz kötü adam Ceyar dizinin yıldızıydı. Bunun kardeşi kıvırcık Bobi de iyi adamı temsil ederdi. Ceyar alkolik ve de sorunlu Suellen ile evliydi Bobi de düşman Barnes ailesinin kızı Pamela ile evlenmiş sonradan Ceyar Pamela'nın çocuğunu düşürtmüştü galiba? Bir de samanlığı mekan bellemiş evlere şenlik kaltak küçük kız Lusi vardı . Tabii seksenlerin en büyük esrarını da unutmamak lazım: Ceyar'ı kim vurdu?


  Beyaz Gölge (The White Shadow)  Türkiye'de basketbol diye bir sporun varlığını hatırlatan ve sonunda çok sevdiren efsane dizi idi. Zenci öğrencilerin okuduğu bir liseye gelen sarışın koç Reeves'in kendisini önce "white men can't jump" gibilerden dışlayan takımının ilahı olmasını anlatırdı. Koç çocuklara sadece sahada değil hayatta da koçluk yapar bu yollardan ben de geçtim öğüdümü dinleyin diyerek yol gösterir abilik ederdi. Bu dizide benim unutamadığım karakter tabii ki isminden dolayı Salami olmuştur.


  Çarli'nin Melekleri (Charlie's Angels)  O zamanlar diziler hayatın o kadar içindeydi ki çocuklar hepsine bir şarkı uydurup oyun oynarlardı. Çarli'nin melekleri polis akademisine giden 3 kızı anlatıyordu Çarli denen adam bunları alıp özel detektif yapmıştı. Çarli bilindiği üzere düdüktü kesinlikle görünmez sadece kızlara günaydın falan derken sesi duyulurdu. Bir de bunun emireri Bozli vardı kızlara o hafta çözülmesi gereken olayı anlatan. Sabrina Jill ve Kelly Türk erkeklerinin gönlünde taht kurmuşlardı özellikle de dalga dalga dağınık sarı saçları ve dar tulumlarıyla Farah Fawcett kesinlikle o yılların kadın idolü haline gelmişti.


  Hanedan (Dynasty)  Bol entrikalı pembe dizi formatında Amerikan yapımlarından biri de Hanedan idi Dallas'ın ardından gelen çapraşık ilişkiler yumağı dizilerdendi. Hanedan Denver'lı petrol zengini Blake Carrington ile evlenip boşandığı karılarını bunlardan olan çocuklarını ve hepsinin karmakarışık ilişkilerini anlatırdı. Sarışın genç eşi tenteli model saçlarıyla pek uyuz olduğum Linda Evans esmer ve de kaltak eski zevceyi de Joan Collins oynardı. Bu dizinin kahramanları sürekli birbirleriyle yatıp kalkarlar sonunda herkes akraba çıkardı.


  Şöhret (Fame)  Cuma akşamları yayınlanan muhteşem diziydi. New York'taki bir sanat okulunda öğrencilerin çalışmalarını ve günün birinde şöhret olabilmek için ter dökmelerini anlatırdı. Özellikle siyahi dansçı Leroy utangaç Bruno huzursuz Doris dans öğretmeni Lidya çellist Julie ve güzeller güzeli Koko unutulmayan karakterlerdi. Her hafta o meşhur şarkıyla açılan jeneriğinde Lidya "şöhret olmak istiyorsunuz burada bedelini ödeyeceksiniz: ter dökerek" gibilerden bir şey söyler ve dizimiz başlardı. Müziği ise muhteşemdi.


  Kara Şimşek (Knight Rider)  Çocukluğumuzun efsane dizisiydi. Bir olayda kurşunlanan polis Maykıl'a plastik cerrahi ile yeni bir yüz yapılıyor ve kahramanımız David Hasselhof formatında Maykıl Nayt olarak coşuyor kötülerle mücadeleye başlıyordu. Bunun patronu Devon asistanı da kumral güzeli Bonnie idi. Her bölümde güzel bir kadının başı belaya girer ve şövalyemiz onu kurtarmak için süper akıllı ve konuşan arabası Kit ile olay yerine giderdi. Bu araba siyahtı kendine kendine hareket eden yarım direksiyonu bir de önünde dillere destan bir kırmızı ışığı vardı ki memleketimizde binlerce araba bu sebepten modifiye edilmiştir. (Kit aslında bir Transam Pontiac idi) Bir de bu Kit'in kötü kalpli kardeşi Kar vardı ki en korkunç bölümlerden birinde kumların altına gömülerek ışşığı sönmüştü kendisinin hiç unutmam. Resmen ağzımız açık izlerdik Kara Şimşek'i.


  A Takımı (The A Team)  Heyecanlı bir jenerik müziğine sahip bu dizide ordudan ayrılmış 4 tane adamın kurduğu özel bir ekibin maceraları anlatılırdı. Komutanları Albay Hannibal'i George Peppard oynardı. Ekipteki diğer tipler boyunda yüzbin tane kolyesiyle Mr.T-Baraküs sarışın ve de yakışıklı Face bir de kaçık Murdock idi. Bu deliyi her bölümde tımarhaneden kaçırırlar sonra o haftanın yardım isteyen müşterisinin olayını çözerlerdi. Siyah minibüsleri süperdi. Albay deri eldivenleri ve purosuyla çok karizmatikti. Baraküs uçaktan korkar gerektiğinde bunu ilaçla bayıltıp öyle uçururlardı. Bir de ne olursa olsun bunun altınlarına halel gelmez annem çok sinir olurdu bu duruma.  Miami Vice  Miami'de 2 polisin Florida uyuşturucu dünyasıyla mücadelesini anlatan seksenlere damgasını vurmuş bir diziydi. Polislerden Sonny Crocket'i Don Johnson oynardı Sonny muhteşem bir Ferrari ile güneşli caddelerde gezinir bir teknede yaşar dolayısıyla arka bahçesinde (?) köpek yerine timsah beslerdi; t-shirt üzeri blazerleri ve çorapsız ayakkabı giyişiyle ekol olmuş seksenler modasında vatkalardan sonra en unutulmaz koleksiyonu yaratmıştı. Arkadaşı siyahi polisin adı da Rico idi. Bu dizinin özellikle müzikleri çok popülerdi hatta abimde Miami Vice kaseti bile vardı.


  Cosby Ailesi (The Cosby Show)  Amerikalı siyahi komedyen Bill Cosby'nin başrolünde oynadığı ve Doktor Cliff Haxtable ile ailesinin maceralarını anlatan çok komik popüler bir diziydi. Dizideki ailenin adı Haxtable olduğu halde TRT'nin neden ısrarla Cosby ailesi olarak yayınladığı muamma idi. Dizide doktorun güzel bir avukat eşi Sandra Denise Theo Vanessa ve Rudy diye bir sürü çocuğu vardı. Bill Cosby'i Sezai Aydın unutulmaz başyapıt dublajıyla seslendirmişti. Adeta Cosby'nin kendisi olmuştu "ama Teo oğğlummm" deyişi hala kulaklarımdadır. Severek ve keyifle izlediğim bir diziydi.  Robin Hood (Robin of Sherwood)  Yeşil taytlı Robin Hood uyarlamalarından biri de TRT'de pazar öğleden sonra yayınlanan bu versiyondu. Babam pek severdi bu diziyi. Kıvırcık saçlı Marion nazlı bir leydi değil bizimkilerle ormanda yaşayan kabileden savaşçı bir kızdı. Bu dizide bolca kara büyü ve fantastik öğeler kullanılmıştı yani serbest bir uyarlama diyebiliriz.


  MACGYVER  Bu da diğer kahramanlar gibi her bölüm kötülerin peşinden koşardı ama asla silah taşımazdı onun yerine ortamda mevcut ıvır zıvırdan bin türlü mekanik silah makine yapıverirdi. Mesela manavda hapis kalırsa pırasadan bazuka yapar tuvalette kaldıysa peçete ve sabunla bomba imal edebilirdi. Sokaktaki hiç bir çocuk bu diziyi kaçırmazdı ağzımız açık seyrederdik. Bir de bunun adının nasıl telaffuz edildiğine dair kavga ederdik durmadan "makgayvır" mı yoksa "mekgeyvır" mı diye.


  ALF  Sanırım TRT2'de yayınlanmıştı. Uzay gemisi ile sıradan bir Amerikalı ailenin evine düşen kıllı uzaylı Alf'in maceralarını anlatırdı. Alf'i harika Müşfik Kenter seslendirirdi. Alf çok oburdu bunların gezegeninde en makbul yemek kedi olduğundan evin kedisini yakalayıp kimse görmeden yutmayı hayal ederdi hep. Aile babasının adı Willie Tanner idi. Ama Alf ona "hey Willie naber" falan gibi laubali şekilde seslenirdi. Annenin adı da Kate idi oğlanla kızı anımsamıyorum. Yalnız sonradan bunların Erik ismini verdikleri üçüncü bir çocukları da olmuştu. Alf'in perçemli saç modeli de çok bitirimdi.  SAHİL GÜVENLİK (Baywatch)  Seksenler yavaş yavaş sona erip yerini farklı zamanlara bırakırken ekranda değişik diziler belirmeye başladı. Bunların ilki Sahil Güvenlik'ti. Kırmızı şortlu adamlarla kırmızı mayolu ve iri göğüslü kadınların plaj maceralarını anlatıyordu. Başrolde Kara Şimşek David Hasselhof oynuyordu o sıralarda bütün gençlik dergileri bunun boy boy posterlerini verip durmuştu. Bir de sarışın silikon fırtınası Pamela Anderson var ki resmen artık doksanlara geldiğimizin habercisiydi.


  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  ~waLLa ayıBtr heryErden çıkabiliRim :D
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  8,474

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  DoluDizgin (Bonanza) bu ve bunun gibi kovboy filmlerini babam sayesinde hep izlerdik (:
  Alfide çok severdim

 3. #3
  Gelecek Uzun Sürer

  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Bulunduğu yer
  bursa
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  9,045

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  alf'le a takımını hatırlarım hayal meyal
 4. #4

  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  13,675

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Dün kuzenlerimle bu konuyu konuşmuştuk. Şimdi yine bir şey ararken tevafuken bu konuyla karşılaştım. .p Ben Vahşi Güzel'i hatırlıyorum kırmızı şapkasıyla.
 5. #5

  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  14,307

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Bir zamanlar mari mar firtinasi vardi .) hatirliyan var midir bilmem.
 6. #6
  "SM"

  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Bulunduğu yer
  "Madrid"
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  21,463

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Manuella kirli yüz bunlarda çok güzeldi Ah Ah
 7. #7
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  5,213

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  unutamadığım çok küçükken bir yalan rüzgarı fırtınası hatta müziği bile hala daha mükemmel gelir  vardı daha sonra da hayat ağacı fenımeni vardı
 8. #8
  "SM"

  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Bulunduğu yer
  "Madrid"
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  21,463

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Yaratıklarla ilgili harika bir dizi vardı ama adını unuttum : L
 9. #9

  Üyelik tarihi
  Jun 2012
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  1,468

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Bonanza ismi hep dikkatimi çekmiştir.
  İçimden arkadaşıma şu espriyi yapasım geliyor:

  -Kimmiş la bu?
  +Kim kimmiş la?
  -Bonan zaaaaaaaa

  Neyse sakinim ben gidiyorum
 10. #10

  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  10,193

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  That 70's Show
 

 
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet