Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu
Like Tree2Likes

Konu: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

 1. #1

  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Tecrübe Puanı
  81825
  Mesajlar
  6,292

  Standart Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Unutulmayan Eski Yabancı Diziler


  Kaçak (The Fugitive)  TRT'de yayınlanan ve son bölümü gösterildiğinde sokakları boşaltan ilk dizi herhalde Kaçak'tı. Bu dizi Doktor Kimble'ın macerasını anlatıyordu. Doktor bir gün eve geliyor ve karısının tek kollu bir adam tarafından öldürülmesine şahit oluyordu. Gelgelelim cinayet bunun üzerine kalınca çareyi kaçmakta buluyordu. Kimble'ın peşine Gerard diye kafayı buna takmış bir komiser düşmüştü Kimble önde Gerard arkada kasaba kasaba gezerler Kimble gittiği her yerde insanlara yardım ederdi. Yıllar sonra bunun filmi de çekilmiş ve başrollerde Harrison Ford ve Tommy Lee Jones oynamışlardı. Televizyonda ise Kimble'ı David Janssen oynamıştı.

  Komiser Kolombo (Columbo)  Dağınık saçları buruş buruş pis pardesüsü ile pejmürde detektif Kolumbo TRT'nin unutulmaz dizilerindedi. En çapraşık davaları sabırla çözebilen gayet geniş rahat bir dayıydı. Suçlulara öyle sorular sorardı ki katil bunun salak olduğuna inanıp gevşer fakat Kolumbo tam kapıdan çıkarken cart diye tuzaklı soruyu sorup herifi faka bastırırdı.

  DoluDizgin (Bonanza)  Çok izlenen bir kovboy dizisiydi sanırım pazar günleri yayınlanıyordu. Bu dizide kovboy baba Kartrayt ve mahdumları Has Edım ve küçük Co'nun başından geçenler anlatılırdı. Özellikle gaza getirici müziği çok sevilir teyplere kaydedilirdi. Türkiye'de John Wayne'den sonra kovboyları westerni sevdirmiş yapımdır. Çizgi romanları da çok meşhurdu.


  Küçük Ev (Little House on the Prairie)
  Bonanza'daki Küçük Co Michael Landon büyüyüp Ingalls ailesinin babası olmuştu. Küçük Ev 19. yüzyılda Minnesota'da dağbaşında ilkel bir kasabada yaşayan Laura Ingalls ve ailesinin meceralarını anlatırdı. Bu Lora'nın iki yandan örgülü uzun saçları o zamanın küçük kızları arasında çok moda olmuştu. Bu dizi western gibi görünse de aslında izleyenleri salya sümük ağlatan çok acıklı bir pembe diziydi. Bunların başına gelmeyen felaket kalmamış en sonunda Lora'nın kızkardeşi kör olarak bizleri gözyaşına boğmuştu. Bir de herkesin gıcık olduğu sarışın bukleli bir kız vardı ki ismini hatırlayan varsa lütfen yazsın.


  Uzay Yolu (Star Trek)  İşte elemanları adeta ulusal kahramanlar haline gelmiş çok sevilen bir dizi daha. Kaptan Körk ve Volkanlı Mister Spak çocukluğumuzun unutulmaz tipleriydi. Geminin adı Atılgan'dı Uhura diye zenci mürettebat bir de bunları heryere ışınlayan Skati vardı "ışınla beni Skati" yıllarca dilimize pelesenk olmuş bir espriydi. Her bölümde Kaptan Körk "kaptanın seyir defteri ışık yılı bilmemne Atılgan'ı şuraya götürüyoruz" gibilerden günlük tutardı. Türkiye'de Uzay Yolu sevgisi doruğa çıkınca nur içinde yatsın rahmetli Sadri Alışık "Turist Ömer Uzay Yolunda" isimli şaheseri çevirmiş (hani kapıların pışıık pışıık diye açıldığı) kompiterle de bir güzel dalgasını geçerek olaya son noktayı koymuştu.

  Dallas  Eğer ki tüm Türkiye'de gerçekten fenomen olmuş bir dizi var idiyse bu Dallas'tı! Resmen hayatımızı değiştirmişti. Bu diziyle beraber "kendine bir viski al" "kendini evinde hisset" tabirleri Türkçe'mize eklenmişti. Bir de bir odaya girdiğimizde "cümletten iyi akşamlar merhaba günaydın selamınaleyküm hemşerim" yerine Dallas karakterleri gibi odadaki herkese tek tek "anne!. baba!. kayınço!. baldız!." demek moda olmuştu. Dallas dizisi petrol zengini Ewing ailesinin maceralarını anlatırdı iyi kalpli anne bayan Elie ve kovboy baba bir yana bunların büyük oğlu herkesin nefret edip bela okuduğu gelmiş geçmiş en unutulmaz kötü adam Ceyar dizinin yıldızıydı. Bunun kardeşi kıvırcık Bobi de iyi adamı temsil ederdi. Ceyar alkolik ve de sorunlu Suellen ile evliydi Bobi de düşman Barnes ailesinin kızı Pamela ile evlenmiş sonradan Ceyar Pamela'nın çocuğunu düşürtmüştü galiba? Bir de samanlığı mekan bellemiş evlere şenlik kaltak küçük kız Lusi vardı . Tabii seksenlerin en büyük esrarını da unutmamak lazım: Ceyar'ı kim vurdu?


  Beyaz Gölge (The White Shadow)  Türkiye'de basketbol diye bir sporun varlığını hatırlatan ve sonunda çok sevdiren efsane dizi idi. Zenci öğrencilerin okuduğu bir liseye gelen sarışın koç Reeves'in kendisini önce "white men can't jump" gibilerden dışlayan takımının ilahı olmasını anlatırdı. Koç çocuklara sadece sahada değil hayatta da koçluk yapar bu yollardan ben de geçtim öğüdümü dinleyin diyerek yol gösterir abilik ederdi. Bu dizide benim unutamadığım karakter tabii ki isminden dolayı Salami olmuştur.


  Çarli'nin Melekleri (Charlie's Angels)  O zamanlar diziler hayatın o kadar içindeydi ki çocuklar hepsine bir şarkı uydurup oyun oynarlardı. Çarli'nin melekleri polis akademisine giden 3 kızı anlatıyordu Çarli denen adam bunları alıp özel detektif yapmıştı. Çarli bilindiği üzere düdüktü kesinlikle görünmez sadece kızlara günaydın falan derken sesi duyulurdu. Bir de bunun emireri Bozli vardı kızlara o hafta çözülmesi gereken olayı anlatan. Sabrina Jill ve Kelly Türk erkeklerinin gönlünde taht kurmuşlardı özellikle de dalga dalga dağınık sarı saçları ve dar tulumlarıyla Farah Fawcett kesinlikle o yılların kadın idolü haline gelmişti.


  Hanedan (Dynasty)  Bol entrikalı pembe dizi formatında Amerikan yapımlarından biri de Hanedan idi Dallas'ın ardından gelen çapraşık ilişkiler yumağı dizilerdendi. Hanedan Denver'lı petrol zengini Blake Carrington ile evlenip boşandığı karılarını bunlardan olan çocuklarını ve hepsinin karmakarışık ilişkilerini anlatırdı. Sarışın genç eşi tenteli model saçlarıyla pek uyuz olduğum Linda Evans esmer ve de kaltak eski zevceyi de Joan Collins oynardı. Bu dizinin kahramanları sürekli birbirleriyle yatıp kalkarlar sonunda herkes akraba çıkardı.


  Şöhret (Fame)  Cuma akşamları yayınlanan muhteşem diziydi. New York'taki bir sanat okulunda öğrencilerin çalışmalarını ve günün birinde şöhret olabilmek için ter dökmelerini anlatırdı. Özellikle siyahi dansçı Leroy utangaç Bruno huzursuz Doris dans öğretmeni Lidya çellist Julie ve güzeller güzeli Koko unutulmayan karakterlerdi. Her hafta o meşhur şarkıyla açılan jeneriğinde Lidya "şöhret olmak istiyorsunuz burada bedelini ödeyeceksiniz: ter dökerek" gibilerden bir şey söyler ve dizimiz başlardı. Müziği ise muhteşemdi.


  Kara Şimşek (Knight Rider)  Çocukluğumuzun efsane dizisiydi. Bir olayda kurşunlanan polis Maykıl'a plastik cerrahi ile yeni bir yüz yapılıyor ve kahramanımız David Hasselhof formatında Maykıl Nayt olarak coşuyor kötülerle mücadeleye başlıyordu. Bunun patronu Devon asistanı da kumral güzeli Bonnie idi. Her bölümde güzel bir kadının başı belaya girer ve şövalyemiz onu kurtarmak için süper akıllı ve konuşan arabası Kit ile olay yerine giderdi. Bu araba siyahtı kendine kendine hareket eden yarım direksiyonu bir de önünde dillere destan bir kırmızı ışığı vardı ki memleketimizde binlerce araba bu sebepten modifiye edilmiştir. (Kit aslında bir Transam Pontiac idi) Bir de bu Kit'in kötü kalpli kardeşi Kar vardı ki en korkunç bölümlerden birinde kumların altına gömülerek ışşığı sönmüştü kendisinin hiç unutmam. Resmen ağzımız açık izlerdik Kara Şimşek'i.


  A Takımı (The A Team)  Heyecanlı bir jenerik müziğine sahip bu dizide ordudan ayrılmış 4 tane adamın kurduğu özel bir ekibin maceraları anlatılırdı. Komutanları Albay Hannibal'i George Peppard oynardı. Ekipteki diğer tipler boyunda yüzbin tane kolyesiyle Mr.T-Baraküs sarışın ve de yakışıklı Face bir de kaçık Murdock idi. Bu deliyi her bölümde tımarhaneden kaçırırlar sonra o haftanın yardım isteyen müşterisinin olayını çözerlerdi. Siyah minibüsleri süperdi. Albay deri eldivenleri ve purosuyla çok karizmatikti. Baraküs uçaktan korkar gerektiğinde bunu ilaçla bayıltıp öyle uçururlardı. Bir de ne olursa olsun bunun altınlarına halel gelmez annem çok sinir olurdu bu duruma.  Miami Vice  Miami'de 2 polisin Florida uyuşturucu dünyasıyla mücadelesini anlatan seksenlere damgasını vurmuş bir diziydi. Polislerden Sonny Crocket'i Don Johnson oynardı Sonny muhteşem bir Ferrari ile güneşli caddelerde gezinir bir teknede yaşar dolayısıyla arka bahçesinde (?) köpek yerine timsah beslerdi; t-shirt üzeri blazerleri ve çorapsız ayakkabı giyişiyle ekol olmuş seksenler modasında vatkalardan sonra en unutulmaz koleksiyonu yaratmıştı. Arkadaşı siyahi polisin adı da Rico idi. Bu dizinin özellikle müzikleri çok popülerdi hatta abimde Miami Vice kaseti bile vardı.


  Cosby Ailesi (The Cosby Show)  Amerikalı siyahi komedyen Bill Cosby'nin başrolünde oynadığı ve Doktor Cliff Haxtable ile ailesinin maceralarını anlatan çok komik popüler bir diziydi. Dizideki ailenin adı Haxtable olduğu halde TRT'nin neden ısrarla Cosby ailesi olarak yayınladığı muamma idi. Dizide doktorun güzel bir avukat eşi Sandra Denise Theo Vanessa ve Rudy diye bir sürü çocuğu vardı. Bill Cosby'i Sezai Aydın unutulmaz başyapıt dublajıyla seslendirmişti. Adeta Cosby'nin kendisi olmuştu "ama Teo oğğlummm" deyişi hala kulaklarımdadır. Severek ve keyifle izlediğim bir diziydi.  Robin Hood (Robin of Sherwood)  Yeşil taytlı Robin Hood uyarlamalarından biri de TRT'de pazar öğleden sonra yayınlanan bu versiyondu. Babam pek severdi bu diziyi. Kıvırcık saçlı Marion nazlı bir leydi değil bizimkilerle ormanda yaşayan kabileden savaşçı bir kızdı. Bu dizide bolca kara büyü ve fantastik öğeler kullanılmıştı yani serbest bir uyarlama diyebiliriz.


  MACGYVER  Bu da diğer kahramanlar gibi her bölüm kötülerin peşinden koşardı ama asla silah taşımazdı onun yerine ortamda mevcut ıvır zıvırdan bin türlü mekanik silah makine yapıverirdi. Mesela manavda hapis kalırsa pırasadan bazuka yapar tuvalette kaldıysa peçete ve sabunla bomba imal edebilirdi. Sokaktaki hiç bir çocuk bu diziyi kaçırmazdı ağzımız açık seyrederdik. Bir de bunun adının nasıl telaffuz edildiğine dair kavga ederdik durmadan "makgayvır" mı yoksa "mekgeyvır" mı diye.


  ALF  Sanırım TRT2'de yayınlanmıştı. Uzay gemisi ile sıradan bir Amerikalı ailenin evine düşen kıllı uzaylı Alf'in maceralarını anlatırdı. Alf'i harika Müşfik Kenter seslendirirdi. Alf çok oburdu bunların gezegeninde en makbul yemek kedi olduğundan evin kedisini yakalayıp kimse görmeden yutmayı hayal ederdi hep. Aile babasının adı Willie Tanner idi. Ama Alf ona "hey Willie naber" falan gibi laubali şekilde seslenirdi. Annenin adı da Kate idi oğlanla kızı anımsamıyorum. Yalnız sonradan bunların Erik ismini verdikleri üçüncü bir çocukları da olmuştu. Alf'in perçemli saç modeli de çok bitirimdi.  SAHİL GÜVENLİK (Baywatch)  Seksenler yavaş yavaş sona erip yerini farklı zamanlara bırakırken ekranda değişik diziler belirmeye başladı. Bunların ilki Sahil Güvenlik'ti. Kırmızı şortlu adamlarla kırmızı mayolu ve iri göğüslü kadınların plaj maceralarını anlatıyordu. Başrolde Kara Şimşek David Hasselhof oynuyordu o sıralarda bütün gençlik dergileri bunun boy boy posterlerini verip durmuştu. Bir de sarışın silikon fırtınası Pamela Anderson var ki resmen artık doksanlara geldiğimizin habercisiydi.


  Hemen Paylaş!

  Dea likes this.  Hayat seninle güzel =)

  28.o8.2oo9


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  ~waLLa ayıBtr heryErden çıkabiliRim :D
  Yaş
  24
  Tecrübe Puanı
  4618
  Mesajlar
  8,475
  Ruh Halim
  Sirine

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  DoluDizgin (Bonanza) bu ve bunun gibi kovboy filmlerini babam sayesinde hep izlerdik (:
  Alfide çok severdim

 3. #3
  Gelecek Uzun Sürer

  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Bulunduğu yer
  bursa
  Tecrübe Puanı
  175657
  Mesajlar
  9,048
  Ruh Halim
  Sivridilli

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  alf'le a takımını hatırlarım hayal meyal


  Her tende renk var ruhlar siyah beyaz


 4. #4

  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  23
  Tecrübe Puanı
  915156
  Mesajlar
  13,675

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Dün kuzenlerimle bu konuyu konuşmuştuk. Şimdi yine bir şey ararken tevafuken bu konuyla karşılaştım. .p Ben Vahşi Güzel'i hatırlıyorum kırmızı şapkasıyla.  Kıskanıyorum kuşları
  Ben uçmasını bilsem
  Uçmak serin ve mavi

 5. #5

  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Tecrübe Puanı
  1032316
  Mesajlar
  14,310
  Ruh Halim
  Bahaha

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Bir zamanlar mari mar firtinasi vardi .) hatirliyan var midir bilmem.  There's no time to cry

 6. #6
  "SM"

  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Bulunduğu yer
  "Madrid"
  Tecrübe Puanı
  368713
  Mesajlar
  21,464
  Ruh Halim
  Artist

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Manuella kirli yüz bunlarda çok güzeldi Ah Ah
 7. #7
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  5,213

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  unutamadığım çok küçükken bir yalan rüzgarı fırtınası hatta müziği bile hala daha mükemmel gelir  vardı daha sonra da hayat ağacı fenımeni vardı  AnzeLiz likes this.

 8. #8
  "SM"

  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Bulunduğu yer
  "Madrid"
  Tecrübe Puanı
  368713
  Mesajlar
  21,464
  Ruh Halim
  Artist

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Yaratıklarla ilgili harika bir dizi vardı ama adını unuttum : L
 9. #9

  Üyelik tarihi
  Jun 2012
  Tecrübe Puanı
  9878
  Mesajlar
  1,468

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  Bonanza ismi hep dikkatimi çekmiştir.
  İçimden arkadaşıma şu espriyi yapasım geliyor:

  -Kimmiş la bu?
  +Kim kimmiş la?
  -Bonan zaaaaaaaa

  Neyse sakinim ben gidiyorum
 10. #10

  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Tecrübe Puanı
  5000
  Mesajlar
  10,205

  Standart Cevap: Unutulmayan Eski Yabancı Diziler

  That 70's Show  Senin beş para etmez kuralların varsa
  Benim inandığım ölümsüz masallarım var.

 

 

Konu Etiketleri

Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

sohbet

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346