Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu
 1. #1

  Mesaj Sözlü iletişim ve Sözsüz iletişim

  Sözlü iletişim ve Sözsüz iletişim

  Sözlü İletişim Akıl Mantık ve Düşünceyi Sözsüz İletişim Duyguları ve İlişkileri En Etkili İfade Etme Aracıdır ve İlk İzlenim İçin İkinci Bir Fırsatınız Yoktur

  Dinleyicinizin bilincinde olumlu/olumsuz belirgin/belirsiz mutlak bir iz bırakırsınız çünkü kişiler daha hiç konuşmadan duruşları kıyafetleri aksesuarları vb. dış özellikleri ile kendileri hakkında birçok mesajı karşılarındakilere iletirler. (Gözden kaçmaz!)
  Vücut dilinin gönderdiği sinyallere ses tonu güven veren/vermeyen bir yaklaşımı da dahil edersek ilk izlenim yaklaşık 4 saniyede ile 4 dakika arasında oluşur.
  İlk izlenim sonuna kadar sürer

  Konu üzerinde yapılan araştırmalar ilk anda kişiler olaylar ya da şirketler hakkında edinilen olumlu/olumsuz izlenimlerin gerçekten de uzun süre kolay kolay değiştirilemediğini göstermektedir. ("Adı çıka dokuza inmez sekize")
  İşte Benim Adamım!
  Yeni tanıştığınız her kese aynı muameleyi yapar mısınız? Hepsi sizin için yabancı ancak Onları kişisel güvenlik denetiminizden geçirirken her nedense bazılarına torpil yaparsınız!.
  Genel olarak karşımızdaki insanları Irk cinsiyet yaş cüsse yüz ifadesi gözler ve saç giysiler hareket ve duruş özelliklerine göre fark ederiz. (İlk tutumumuz etkiler)


  Sonra kişisel kriterlerimizle;

  1. Çekici/itici
  2. Karakterli/Karaktersiz
  3. Eğitim derecesi
  4. Kibarlık düzeyi
  5. Terbiyesi
  6. Mali durumu
  7. İtibarı
  8. Sosyal ve ahlaki değer yargıları

  Konularında ön fikirlerimizi oluşturarak yakınlaşırız (Düşünce ve önyargılarımızı etkiler)
  En son olarak şunlar konusunda karar veririz; "Bu adama güvenebilirim/güvenemem" "Hoş biri/gıcık biri" "Onu dinlemeliyim"- "Üff şimdi bunu dinlemek zorunda mıyım?" (Davranışlarımızı ve kararlarımızı etkiler)
  Bu kararlara varırken sağ duyumuzun gözlemin tümdengelimin tahmin ve beklentinin bir bileşkesini kullanırız

  İlk İzlenimde Dış Görünüş ve Kıyafetiniz
  Genel kanaat o dur ki sahip olunan kariyere uygun kıyafetlerin seçimi çoğu zaman hem kadınlar hem de erkekler açısından yapılmak zorunda olunan zor seçimlerdir. Çünkü bu konudaki kurallar yazılı değildir Giyinme ve kendine özen gösterme işi kıyafetlere ilişkin bilinçaltı beklentilerine ve önyargılara dayanmaktadır Mesela lacivert veya siyah takım elbise beyaz gömlek orta ve üst düzey yöneticilerin tercih ettiği iş kıyafetleridir.
  k?
  İlk izlenim açısından büyük rol oynayan fiziksel çekicilik giyim tarzı yanı sıra; Doğru saç modeli kullanılan parfüm ve aksesuarlar la desteklendiğinde olumlu izlenimi pekiştirebilmektedir. Bütün bunların hepsi yardımcı malzemelerdir. Bu yardımcı malzemeler sizin yerinizi almamalı bunları önce KENDİNİZE uydurmalısınız

  Giyiminiz içinizin Dışa Yansımasıdır
  Koyu tek renk bedene sımsıkı oturtulmuş klasik kesimler ciddiyeti bir ölçüde resmiyeti veya kapalılığı yansıtır. Geniş tutulmuş bol sıcak renkler farklı kesimler hayata dönüklüğü ifade eder. Gençler genelde hayata dönük tarzları tercih ederler yaş ilerledikçe giyimde klasik tarzlar ağır basar. Bunu göz önünde bulundurarak gençlere ve işadamlarına yapacağım konuşmalarda mutlaka farklı giyinirim
  Tercih edilen giysiler kişilerin kendileri hakkında bilgi veren önemli ipuçları içerir;
  Moda odaklı giyinenler: Giyinmekten zevk alırlar. Giyeceklerini seçmek keyifli bir uğraştır ve bunu çok önemserler
  Olumsuz giyinenler: Giysi üzerinde kafa yormaktan hoşlanmazlar. Özensiz uyumsuz ve harcıalem giyinirler. Ütü temizlik de çok önemli değildir.
  Politik giyinenler: İsteklerine göre değil görünmek istedikleri şekilde profesyonelce giyinirler
  Ekonomik giyinenler: Satın alırken öncelik ucuzluktadır. Farkında olmasalar da üzerilerindeki bu kalitesizlik anlaşılır
  Rahatlık için giyinenler: Seçimlerini yaparken öncelikle içinde rahat edecekleri elbiseleri tercih ederler
  Sunuş günü sahnenin yıldızı sizsizin Ortama ve kişiliğinize uygun giyinmenin objektif kriterleri ortaya koymak zor olsa da. İşte kesin olmayan kurallardan bazıları;
  Yapacağınız konuşmada yüz hatlarınızın oluşturacağı görüntüye büyük önem veriyor ve dikkatlerin o noktada oluşmasını istiyorsanız nötr renkler giymeye özen gösterin. Çünkü bu durum yüzünüzün daha çok ilgi çekmesine imkan sağlayacaktır.
  Kariyere uygun giyinmek için yapılan harcamalar geleceğe yapılan yatırımlar olarak görülmelidir. Az sayıda da olsa gardıropta kaliteli kıyafetlerin yer almasına özen gösterin.
  Mavi; uyumluluğu sakinliği muhafazakarlığı ve gençliği çağrıştıran bir renk olması nedeniyle özellikle erkekler tarafından giyilen koyu renkli takımların canlandırılması için gömlek rengi olarak tercih e-dilmektedir. Açık mavi genç ve sportmen lacivert profesyonel görüntüsü ile iş kıyafetlerinin aranan renkleridir. Grinin her tonu tercih edilebilir ilgi çekiciliği sağlamak için de tamamlayıcı renkler kullanılabilir örneğin bayan giyiminde koyu bir griyi canlandıran en uygun renklerden biri "şeker pembesi"dir. Beyaz; gömlek ve bluzlar için uygundur koyu bir ceketin altına erkeklerde kırmızı kravat kadınlarda fular tercih edilebilir. Koyu renk pantolonun akma koyu renk ayakkabı Açık renk pantolonun altına açık renk ayakkabı giyilmelidir.
  Kadınların makyajlarım yaparken sadeliği esas alması maksimum üç yüksük ince zarif takılar takması erkeklerin saat gözlük dolma kalem kravat iğnesi pantolon askısı kol düğmesi kemer çorap ve ayakkabı seçiminde kaliteyi yansıtan ürünler kullanması önerilmektedir. Konuşma yapmanız gerekebilecek olan toplantılara giderken elbise olarak parlak ve iri desenli kıyafetlerden kaçının. Çünkü bu tür giysiler çoğu defa uzaktan bile görenleri rahatsız edebilir


  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  27

  Standart Cevap: Sözlü iletişim ve Sözsüz iletişim

  çok güzel bir paylaşım.teşekkürler.
 3. #3

  Üyelik tarihi
  May 2013
  Bulunduğu yer
  izmir/.......
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  1,909

  Standart Cevap: Sözlü iletişim ve Sözsüz iletişim

  Sorun yok :-) türkce olmadigi sürece.
 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet