Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  6,982

  Standart Affetmek İle İlgili Hadisler

  Affetmek İle İlgili Hadisler

  Affetmek hakkında Hadisler
  Bağışlamak ile ilgili Hadisler


  Ravi: Aişe

  Resulullah (sav) buyurdular ki: "Maktulün kısas talep eden velilerine (katillerden) birini affederek kısastan kaçınmaları gerekir. Kadın dahi olsa en yakın olan başlasın."

  Kaynak: Ebu Davud Diyat 16 (4538); Nesai Kasame 29 (8 39)


  Ravi: Büreyde

  Bir adam Resulullah (sav)'a bir adam getirip: "Bu adam kardeşimi öldürdü!" diye şikayette bulundu. Resulullah da: "Git sen de onu öldür tıpkı kardeşini öldürdüğü gibi" buyurdular. Adamcağız şikayetçiye: "Allah'tan kork beni affet! Çünkü af senin için büyük bir ücrete sebeptir. Senin için de kardeşin için de kıyamet günü daha hayırlıdır!" dedi. Adam da onu salıverdi. Durum Resulullah (sav)'a haber verildi. Resulullah (onu çağırtıp) sordu. Adam (caninin) kendisine söylediklerini haber verdi. (Ravi devamla) der ki: "[Resulullah (sav)]: "Onu azat et! Aslında onu azat etmen onun için kıyamet günü onun sana yapacağından daha hayırlıydı. O gün: "Ey Rabbim diyecek şuna sor bakalım beni niye öldürmüştü?"

  Ravi: Enes

  Resulullah (sav)'a kendisine her ne zaman kısas bulunan bir dava getirildiğinde mutlaka her seferinde affetmeyi emrediyor gördüm.

  Kaynak: Ebu Davud Diyat 3 (4497); Nesai Kasame 27 (8 37 38)


  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet