Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
 1. #1
  Gül-i Rana

  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  8,391

  Standart Kibir ve Gurur ile ilgili Hadisler.

  Kibir ve Gurur ile ilgili Hadisler.  Ebu Said ve Ebu Hureyre radıyallahu anhümâ anlatıyorlar: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Allah Teâla hazretleri şöyle dedi: "Büyüklük ridâmdır izzet de izarımdır. Kim bu iki şeyde benimle niza ederse ona azab veririm."
  Müslim Birr 136; Ebu Dâvud Libas 29 (4090).

  İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "Kalbinde zerre miktar kibir bulunan kimse asla cennete girmeyecektir!" buyurmuştu. Bir adam: "Kişi elbisesinin güzel olmasını ayakkabısının güzel olmasını sever!" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm da: "Allah Teâla hazretleri güzeldir güzelliği sever! Kibir ise hakkın ibtali insanların tahkiridir" buyurdular."

  Bir diğer rivayette: "Kalbinde hardal tanesi kadar iman bulunan bir kimse cehenneme girmez. Kalbinde hardal tanesi kadar kibir bulunan kimse de cennete girmez."
  Müslim İman 147; Ebu Dâvud Edeb 29. (4091); Tirmizi Birr 61 (1999).

  Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Yakışıklı bir adam Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a gelerek: "Ben güzelliği seviyorum. Gördüğünüz gibi bana güzellik de verilmiş. Kimsenin beni ayakkabı bağı bile olsa bu hususta geçmesinden hoşlanmıyorum. Ey Allah'ın Resülü! Bu (haram olan) kibre girer mi?" diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm:
  "Hayır! buyurdular. Ancak kibr hakkı ibtal halkı tahkirdir!"
  Ebu Dâvud Libas 29 (4092).


  Amr İbnu Şu'ayb an ebihi an ceddihi radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Kıyamet günü mütekebbirler küçük karıncalar gibi haşrolunurlar. Onları her yönden zillet bürümüştür. Cehennemde Bûles denen bir hapishâneye sevkedilirler Ateşlerin ateşi onları bürür. Cehennem ehlinin irinleri kendilerine içecek olarak verilir. Bu içeceğe tînetu'l-habâl denir."
  Tirmizi Kıyamet 48 (2494).


  Selemetu'bnu'I-Ekvâ' radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Kişi kendisini (halktan büyük görüp) uzak tuta tuta cebbarlar arasına kaydedilir de onların başına gelen musibete düçar olur."
  Tirmizi Birr 61 (2001).


  Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulûllah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "İnsanlar ya cehennem kömüründen başka bir şey olmayan ölmüş ecdadlarıyla övünmekten vazgeçerler yahut da Allah katında burnuyla pislik yuvarlayan mayıs böceğinden daha adi bir derekeye düşerler. Allah Teâlâ hazretleri sizlerden cahiliye kibrini temizledi. Artık o muttaki bir mü'min yahut bedbaht birfâcirdir. İnsanların hepsi Hz. Âdem'in evlatlarıdır. Adem ise topraktan yaratılmıştır."
  Ebu Dâvud Edeb 120 (5116); Tirmizi Menâkıb (3950 3951).


  İbnu Ömer radıyallahu anhümâ anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Allah Kıyamet günü büyüklenerek elbisesini sürüyenin yüzüne bakmayacaktır."
  Bir diğer rivayette: "Elbisesini çalımla sürüyene bakmayacaktır" denmiştir.
  Buhâri Libas 1 2 5 Fezâilu'l-Ashab 5 Edeb 55; Müslim Libas 42 (2085); Muvatta Libas 11; (2 914);.Tirmizi Libas 8 (1730); Nesâi Zinet 102 (8 206); Ebu Dâvud Libas 28 (4085).

  İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Kim namazda izarını (gömleğini) çalımla yere değecek kadar uzatırsa Allah onun ne günahını affeder ne de onu kötü amellere karşı korur."
  Ebu Dâvud Salât 83 (637).  Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Bir adam nefsinin hoşuna giden bir takım elbise içinde saçları da yapılmış olarak giderken yürüme sırasında kibre düşmüştü ki birden yere battı. Kıyamet kopuncaya kadar orada zorlukla batmaya devam edecek."
  Buhâri Libâs 5; Müslim Libâs 49 (2088).


  Câbir İbnu Atik radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Kıskançlıktan bir nevi var ki Allah sever; bir kısmı da var ki Allah onu sevmez. Allah'ın sevdiği kıskançlık kişinin (mehariminden haram kılınmış bir fiil görmesi ile) şüphe halinde duyduğu kıskançlıktır. Allah'ın sevmediği kıskançlık şüphe olmadan kıskançlık duymasıdır.
  Aynı şekilde birkısım gurur vardır ki Allah hoşlanmaz birkısmı da var Allah hoşlanır. Allah Teâlâ'nın sevdiği gurur kişinin savaş sırasında ve sadaka verme esnasında nefsine güvenerek duyduğu gururdur. Allah'ın buğzedip sevmediği gurur ise taşkınlık ve övünme sırasında duyduğu gururdur."
  Ebu Dâvud Cihâd 114 (2659); Nesâi Zekât 66 (5 78).

  Cübeyr İbnu Mut'im radıyallahu anh demiştir ki: "Benim hakkımda "Sende kibr var" diyorsunuz. Ben eşeğe binmiş (dikişsiz) kumaşı (elbise olarak) sarınmış keçiyi sağmış birisiyim. Üstelik Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bana: "Bun(lar)ı yapan kimsede hiçbir kibir bulunmaz" buyurdular."
  Tirmizi Birr 61 (2002).  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Üyelik tarihi
  May 2013
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  34

  Standart Cevap: Kibir ve Gurur ile ilgili Hadisler.

  teşekkürler
 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet