Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  marcosun kalb
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  6,392

  Süheyl ü Nevbahar

  Süheyl ü Nevbahar

  Süheyl ü Nevbahar


  SÜHEYL Ü NEV-BAHÂR
  Bu eserMes'ûd bin Ahmed tarafından XIV. asırda yazılmıştır.
  Eserin mevzuuYemen padişahının oğlu Süheyl ile Çin fağfûrunun kızı Nev-bahar arasında geçen aşk hikayesidir.
  Bu eser Türk edebiyatında beşeri aşk mevzuunda yazılmış ilk mesnevidir. Ayrıca çağdaşı olan mesnevilere göre çok daha sade bir Türkçe ile yazılmış olması esere dil tarihi açısından da büyük bir önem kazandırmıştır.
  Eser nazım tekniği açısından kusursuzdur. Edebî sanatlar oldukça zengindir.
  Eser ana konusunun yanı sıra dini ve ahlaki düşünceleri de işlemiş toplum hayatı ile
  ilgili kimi konuları kimi gelenek ve görenekleri de yansıtmıştır.
  Bu eserde 3300'den fazla eski sözcük ve deyim yer almıştır. EserKutadgu Bilig'de kullanılmış olan aruz kalıbı ile yazılmıştır. 5703 beyitlik bu eserde kafiyenin her türüne rastlanmaktadır.
  ESERİN NÜSHÂLARI
  Berlin Devlet Kitaplığı nüshası (M nüshası) : Bu nüshayı Mordtmann bulmuş ve 1925 senesinde Almanya'da 13 sahifelik bir mukaddime ile tıpkı basım olarak yayınlamıştır. 5568 beyit olan bu nüsha 189 yapraktır ve her sayfada 17 satır vardır. Yazı okunaklı bir harekeli nesihtir. Başlıklar(62) Farsçadır ve kırmızı ile yazılmıştır. Nüshanın sonunda istinsah tarihi verilmiştir ancak müstensihin adı yoktur. Yazmanın ilk ve son sayfalarında Bayezid-i Sânî RahmetuIlahi Aleyh'in mührü bulunmaktadır.
  Dehri Dilçin nüshası (D nüshası) : Eserin bu nüshası A.Talat Onay tarafından Mordtmann nüshasından bir sene sonra (1926) Çankırı'da bulunmuştur. Bu nüshada 12 yaprak eksiktir. Son yaprağın bir sahifesi eksik olarak görünmektedir. Bu nüsha 5278 beyittir. Kopuk sahifelerde 345 beyit olması gerektiğine göre bu nüshanın beyit sayısı yaklaşık 5623 olacaktır.Yani bu nüshanın ilk istinsah edildiğinde M nüshasından 55 beyit daha fazla olduğu tahmin edilebilir.Nüsha güzel talikle yazılmış hareke yoktur.
  DİL HUSÛSİYETLERİ
  Eski Anadolu Türkçesinin bütün ses bilgisi yapı bilgisi ve söz dizimi özelliklerini taşımaktadır.Söz varlığı çok zengin olup yüzlerce kelime ve deyim ihtiva etmektedir.
  Hoca Mes'ud eserinde sade bir dil kullanmakla yetinmemiş söze canlılık vermek için bol bol Türkçe deyim ve Arabi-Farisi kelimelerle kurulmuş deyimlere yer vermiştir. (diş bilemekboyun virmek / baha biçmek. )
  Sözcüklerin gerçek ve mecazlı anlamlarınıcinas san'atları içinde büyük bir başarı ile değerlendiren şairdilbilgisi açısından muhtelif yapılardaki ad ve fiilleri ikilemeler biçiminde kullanarak anlatımı güçlendirip zenginleştirmiştir.
  Süheyl ü Nev-bahar'ın dilinde Arapça ve Farsça sözcüklere çok az rastlanmaktadır. Bu kelimelerin büyük bir çoğunluğu Hoca Mes'ud'un yaşadığı devrin halk dilinde kullanılan sözcükler olmalıdır.
  Eserde Arapça ve Farsça tamlamaların çok az olmasına karşınuüvü bağlaçlarına çok rastlanmaktadır.
  -ki ve çü bağlaçları da vezin doldurmak için sık sık kullanılmıştır.
  Anlatımda en yaygın olarak görünen geçmiş zaman ve hikayesi geniş zaman ve hikayesi istek kipinin üçüncü tekil ve çoğul kişi çekimleri kullanılmaktadır.

  ESER ÜZERİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR
  -J.H.Mordtmann : Suheil und Nevbahar Romontisches Gedicht des Mes'üd bin Ahmed Hannover 1925.
  -Dehri Dilçin:Edebiyatımızda atasözleri I. T.K. Yİstanbul 1934.
  -Ahmet Ateş:Mesneviİslam Ansiklopedisic: 8İst.1928.
  -K.R.Bilgeüheyl ü Nev-bahar'a DairTürkiyat Mecmuası.
  - İ.Bilgen: Süheyl ü Nev-bahar(Metnin yazı çevirisi yazılış ve dil özellikleri)Hacettepe Ünv.Edb.Fak.Türk Dili veEdb. Mezuniyet Tezi 1980.
  -Mehmet CAN: Süheyl ü Nev-bahar(Mensur)Transkripsiyonlu Metin ve İndeks. İsİ. Ünv.Edb.Fak.Türk Dili veEdb. Mezuniyet Tezi 1980Türkiyat Mecmuası.
  -F.Köprüıü:KitabiyatTenkit veTahlilleriTürkiyat Mecmuasıc.IIİsİ.1934.
  -F .Köprüıü: Türk Dili veEdb.Hakkında AraştırmalarKanaat Kitabeviİst.1934.


  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet