Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  6,327

  Düşünceyi Geliştirme Yolları

  Düşünceyi Geliştirme Yolları

  DÜŞÜNCEYİ GELİŞTİRME YOLLARI

  Her paragrafın belli bir düşünceyi aktarmak için yazıldığını söylemiştik. Yazar bu düşünceyi okuyucuya değişik şekillerde ortaya koyarak anlatır. Burada anlatım biçimiyle düşünceyi geliştirme yollarının farklı şeyler olduğunu da söylemeliyiz. Ancak anlatım biçimi dört tane olduğundan bir soru haline getirilemez. Bu nedenle geliştirme yollarıyla birlikte sorulur.

  Şimdi sorularda karşımıza çıkan “düşünceyi geliştirme yolları”nı açıklayalım.

  1. Tanımlama Kavramların tanımlar halinde verilmesi şeklinde ortaya çıkar. Tanımın ne olduğunu cümle anlamında görmüştük. Parça içinde bir tanım cümlesi varsa tanımlama var sayılır; bütün paragrafın tanım olması gerekmez.

  2. Karşılaştırma İki farklı düşünce kavram ya da durumun mukayese edilmesiyle ortaya çıkan bir yöntemdir. Karşılaştırmada karşılaştırılan olgular arasında bir derecelendirme söz konusudur. Bir kavram diğerinden üstün aşağı ya da diğeriyle aynı seviyede olması yönünden başka bir kavramla karşılaştırılır. Üslup olarak “Bu böyledir; şu ise şöyledir. “ ifadesi hakimdir.

  3. Örneklendirme Anlatılan konuyla ilgili örneklerin verilmesiyle ortaya çıkar. Konuyu daha anlaşılır ve zihinde daha iyi kalıcı bir niteliğe kavuşturur. Verilen örneğin okur tarafından bilinen çağrışım yaptırıcı bir nitelik taşıması gerekir.Bazen bir fıkra bir öykücük bile örnek olarak verilebilir.

  4. Tanık Gösterme Yazarın düşüncesini inandırıcı kılmak için o konuda sözüne güvenilir birinin sözünü parçasına alıntı yaparak almasıyla oluşur. Genellikle bu söz tırnak içinde verilir. Sözün olmadığı yerde tanık gösterme de olmaz.

  5. Benzetme Bir olguyu anlatırken başka olgularla benzerlik kurma şeklinde oluşur. İki olgu arasında sağlam bir benzerlik olmalıdır.

  6. İlişki Kurma İki kavram arasındaki ilgiden üçüncü bir hüküm çıkarma durumudur. Genellikle kavramlar arasında ilişki kurulduğu için bu adla verilir.


  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Standart Cevap: Düşünceyi Geliştirme Yolları

  7. Sayısal Verilerden Yararlanma : Daha çok bilimsel yazılarda başvurulur Genelgeçer doğrular istatistiksel değerler kullanılır ve konu somutlaştırılmış olur

  8. Soru Sorma : Düşünceyi sorulara bağlı olarak ele almadır. Her açıklama bir sorunun yanıtıdır. Okuru yanıt aramaya yöneltmek için sorular yazıya serpiştirilir

  NOT : Bunların dışında karşıt durumlardan yararlanma kişileştirme abartma düşsel ögelerden yararlanma somutlaştırma gibi düşünceyi geliştirme yöntemleri de vardır
 3. #3
  Banlı

  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  2,424

  Standart Cevap: Düşünceyi Geliştirme Yolları

  Ünive hazırlanırken çalıştığım türkçe dersleri geldi aklıma.
 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet