Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  İsTaNBuL
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  1,067

  Ifade Üzüntülü ve sıkıntılıyken okunacak Dualar

  Üzüntülü ve sıkıntılıyken okunacak Dualar

  Sıkıntılı iken Dua

  İnsan maruz kaldığı sıkıntılı takdirlere nefsinin isyan etmeyip itaat etmesi için duâ etmeli hakkında hayırlısını dilemelidir. Peygamberimiz (sav) böyle sıkıntı içinde kalan kimseye duâ tavsiye buyurmuştur. Onu okumalı Allah'a teslim olmalıyız. Duâ şöyledir:


  "Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî. Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî hattâ lâ uhibbe ta'cîle mâ ahhartehu ve te'hîra mâ acceltehu."

  "Allah'ım senin ismine malımı dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah'ım hükmüne beni razı kıl kaderimde olanı bana mübarek kıl ki te'hir ettiğinin acelesini acele ettiğinin de te'hirini istemeyeyim. Nefsimin isyanını önle teslimini sağla."
  Üzüntülü İken Duâ

  İbn-i Abbas -radıyallahu anhüma- der ki: Resûl-lah -sallallahu aleyhi ve sellem- Hazretleri üzüntülü ve sıkıntılı halinde şöyle duâ ederlerdi:
  "El- Azîm el-Halîm Allah'dan başka bir ilâh yok! Arş-ı Azîm'in sahibi Allah'dan başka ilâh yok! Bütün semâların ve arzın ve çok şerefli Arş'ın sahibi Allah'dan başka ilâh yok!" (19)
  Yâ Rabb! Bütün âlemlerin ve Arş'ın sahibi ve yegâne hükümrânı Sensin! Başımıza gelen şu sıkıntı ve belâyı izâleye ancak sen kadirsin. Bu sebeble senden istiyoruz. Kâffe-i mahlûkat; yani bütün yaradılmışlar senin kudret elindedir. Bilcümle mahlûkâtın şerrinden bizi muhafaza ile himaye eyle demektir.
  Bir de Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz belânın ağır basmasından yani insana ölümü hayata tercîh ettirecek şekilde gelmesinden dünyevî ve uhrevî şekâveti mucîb bulunan ve helâke sebeb olan ahvâlden ve kötü âkıbet sû-i hatimeye dûçar olmaktan düşmanlarını sevindirecek bir belâya duçar olup onları kendisine üzüntü verecek şekilde konuşdurmaktan da Allah'a sığınırdı.
  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır: "Sizden birinize bir düşünce yahud üzüntü geldiği zaman yedi defa:

  "Allah! Rabbim Allah'dır! O'na hiç bir şeyi şerîk koşmam ben!" desin. (20)
  "Kul: "Ey yedi göklerin ve büyük Arş'ın Rabbi olan Rabbim! Beni her üzüntü verici şeyden dilediğin şekilde ve dilediğin yerden kurtar" derse Allah Teâlâ onun üzüntüsünü giderir. " (21)
  Her sabah ve her akşam yedi defa:
  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 820x224 and weights 12KB.
  diyen kimsenin dünyâ ve âhirete âid ne üzüntüsü varsa Allah giderir bunda ister sâdık ister kâzib olsun. " (22)
  "Üzüntüye mübtelâ olan kimsenin edeceği duâ şudur:
  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 827x187 and weights 18KB.
  "Rahmetini umuyorum ey Rabbim! Beni göz açıp yu-muncaya kadar da olsa kendime bırakma (nefsime bırakma). Benim her hâlimi düzelt. Senden başka ilâh yoktur. " (23)
  "Kendisine bir üzüntü bir keder bir hastalık ve zorluk isabet eden kimse:
  derse bütün bunlardan kurtarılır." (24)


  Hemen Paylaş!


 2. #2
  Banlı

  Üyelik tarihi
  May 2008
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  3,086

  Standart

  Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim.
 3. #3

  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Bulunduğu yer
  telli kuzunun yanı :D
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  1,614

  Standart

  çok güzel bir paylaşımdı Allah razı olsun
 4. #4

  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Bulunduğu yer
  . . Kayip $£hir . .
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  630

  Standart

  Payla$imin icin te$ekkurler gercekten her zaman okumak lazim
 5. #5

  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  241

  Standart

  teşekkurlerr : )
 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet