Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  heryer
  Tecrübe Puanı
  2347
  Mesajlar
  5,669
  Ruh Halim
  Melekgibi

  Sinif Geçme Yönetmeliği

  Sinif Geçme Yönetmeliği




  ÖGRENCI BAŞARISININ TESPİTİ
  Öğrenci başarısının tespiti; derslerin özelliklerine göre yazili sözlü ve uygulamali sinavlara ödev proje ders içi ve ders disi etkinliklere dayandirilir. Ögretmen ögrencileri degerlendirirken ölçme sonuçlari ile birlikte ögrencilerin; sinif içi etkinliklere katilimi bilimsel tutum ve davranislari gözlem yapma arastirma inceleme bilimsel düsünme sahip olduklari ve sergiledikleri fikir zenginlikleri sorumluluk alma ekip çalismalarina yatkinliklari edindigi bilgi ve bulgulari paylasabilme gibi özelliklerini de göz önüne alarak basarilari hakkinda karar verir. (Madde 5/i)
  Ögrenci basarisinin degerlendirilmesinde “besli not düzeni” kullanilir. Ögrencinin basarisi dört basarisizligi iki ayri notla degerlendirilir.
  Bütün sinavlar ile ödev ve projeler 100 tam puan üzerinden degerlendirilir. Bu degerlendirme sonuçlari ögretmen not defteri ile not çizelgelerine puan olarak yazilir. Bir dersin dönem sonu notu ise o dersten alinan puanlarin aritmetik ortalamasina göre takdir edilir ve nota çevrilir.
  Puanlarin not degeri ve derecesi asagidaki gibidir.
  Puan Not Derece
  85-100 5 Pekiyi
  70-84 4 Iyi
  55-69 3 Orta
  45-54 2 Geçer
  25-44 1 Geçmez
  0-24 0 Etkisiz

  Puanlarin aritmetik ortalamasi alinirken yarim ve yarimdan büyük kesirler tama yükseltilir. Yarimdan küçük kesirler dikkate alinmaz. (Madde 6)
  Ögrencinin basarisi; dersin özelligine göre yazili sözlü ve uygulamali sinavlar; ödev projeler ile isletmelerde beceri egitimi ders içi ve ders disi egitim ve ögretim faaliyetleri degerlendirilerek tespit edilir.
  Ögretmen her türlü sinav ödev proje isletmelerde beceri egitimi ders içi ve ders disi egitim ve ögretim faaliyetleri yoluyla ögrencinin programlarda amaçlanan davranislari kazanip kazanmadigini sürekli kontrol eder. (Madde 16)
  Ölçme sonuçlari yalniz not vermek veya eksiklik aramak için degil egitim ve ögretim amaçlarina ne ölçüde ulasildigini tespit etmek özellikle islenen konularin hangilerinde ögrencilerin basarili olduklarini belirlemek basarisiz olunan konularda ne gibi tedbirlerin alinmasi gerektigini ortaya çikarmak amaci ile de kullanilir.
  Ögretmen her sinav sonunda özellikle yazili sinavlardan sonra ögrencilerin hangi konularda ve ne derecede basarili oldugunu belirler. Basari orani az ise sebeplerini arastirir ve degerlendirir. Buna göre ilgili konulari islemek veya ögrencilere alistirma çalismalari yaptirmak gibi tedbirleri alir.
  Yazili sinav sonunda ögrenci mevcudunun çogunlugu basarisiz olmussa ögretmen basarisiz ögrenciler için bir sinav daha yapabilir. Bu sinava isteyen basarili ögrenciler de katilabilir. Bu sinavlarda ögrencinin aldigi en yüksek puan geçerli olur. (Madde 18)
  Bir dönemde ögrencilere her dersten bir sözlü sinav puaninin verilmesi esastir. Dersin özelligine göre ve imkanlar ölçüsünde daha çok sözlü puani da verilebilir. Sözlü sinav için basli basina bir ders saati ayrilmaz. Sözlü puani ögrencilerin egitici çalismalarindaki faaliyetleri derse hazirliklari ders içindeki etkinlikleri ve dersle ilgili çalismalari degerlendirerek verilir ve ögrenciye aninda bildirilir. (Madde 21)
  Ögretmenler yaptiklari sinavlarin verdikleri ödev ve projelerin sonuçlarini ögrencilere bildirirler ve yapilan baslica ortak hatalari sinifta açiklarlar. Yazili sinavlar uygulamalar ve ödev sonuçlari yazili sinavin yapildigi tarihe veya ödevin uygulamanin yahut projenin teslimi tarihine göre en çok en bes gün içinde ögrenciye duyurulur. Ögrencinin istemesi halinde sinav kagidi ders ögretmeni ile birlikte bir defa daha incelenir. (Madde 25)
  HAZIRLIK SINIFINDA BASARI
  Hazirlik sinifinda ögrencinin yabanci dil dersinden basarili sayilabilmesi için ikinci dönem notunun en az (2) birinci dönem notu etkisiz ise ikinci dönem notunun en az (3) olmasi gerekir. (Madde 44)
  DÖNEM NOTU
  Bir dönemde ögrenciye her dersten bir dönem notu verilir. Ancak;
  Kompozisyon ayri dil ve edebiyat ayri not konusu olmakla birlikte dönem notu olarak Türk Dili ve Edebiyati dersi için bir not verilir. Bu notun nasil tespit edilecegi dersin programinda belirtilir. (Madde 28/a)
  Yabanci dil dersinde:
  1)Yabanci dil hazirlik sinifi bulunan ortaögretim kurumlarinda hazirlik siniflari dahil dinleme anlama; okuma anlama; konusma ve yazmadan verilen yazili sözlü ve varsa ödev puanlarinin agirlikli ortalamasina göre dönem notu takdir edilir.
  2)Diger ortaögretim kurumlarinda yazili sözlü ve varsa ödev puanlarinin aritmetik ortalamasi nota çevrilerek dönem notu takdir edilir. (Madde 28/b)
  BIR DERSIN YIL SONU NOTU
  a)Birinci ve ikinci dönem notlarinin aritmetik ortalamasidir.
  b)Hiç dönem notu yoksa yetistirme programinda alinan nottur.
  c)Ortalama yükseltme ve sorumluluk sinavlari sonunda sinava girilen ders/derslerin en son belirlenmis yil sonu notu ile sinavda alinan notun aritmetik ortalamasidir.
  d)Naklen gelen ögrencilerin önceki okulunda aldigi dersler ile yeni okulundaki dersler farkli oldugunda bir dönem notu alinabilecek kadar süre bulunmasi durumunda yeni dersten alinan ikinci dönem notudur. Yeterli süre bulunmamasi durumunda ise önceki okulda alinan dersin puanlarina göre belirlenen dönem notudur.
  e) 57’nci madde kapsamina giren resmi belgelere dayali mazereti bulunan ve iki dönem notu alamayanlarin birinci veya ikinci dönemde aldiklari dönem notudur.
  Dönem notlarinin aritmetik ortalamalari hesaplanirken yarim ve yarimdan büyük hesaplamalar tama yükseltilir. (Madde 31)
  DERS YILI SONUNDA HERHANGI BIR DERSTEN BASARILI SAYILMA
  Ögrencinin ders yili sonunda herhangi bir dersten basarili sayilabilmesi için;
  a)Ikinci dönem notunun en az “Geçer” ancak birinci dönem notu “Etkisiz” ise ikinci dönem notunun en az “Orta”
  b)Yalniz bir dönem notu aldigi derste dönem notunun en az “Geçer” olmasi gerekir. (Madde 32)

  DERS YILI SONUNDA DOGRUDAN SINIF GEÇME
  Ders yili sonunda:
  a)Üç yillik liselerin 9 uncu siniflarinda;
  1)Tüm derslerden basarili olan
  2)Yil sonu basari ortalamasi ile BASARILI SAYILAMAYACAK DERSLERDEN BASARILI OLUP bazi derslerden basarisizligi bulunan Anadolu liselerinde yil sonu basari ortalamasi en az 3.00 olan;
  ögrenciler dogrudan sinif geçerler.
  b)Diger siniflarda:
  1)Tüm derslerden basarili olan
  2)Alan ders/dersleri ve yil sonu basari ortalamasi ile basarili sayilamayacak ders/derslerden basarili olup bazi derslerden basarisizligi bulunan ögrencilerden Anadolu liselerinde yil sonu basari ortalamasi en az 3.00 olan
  3)Sadece alan ders/derslerinden basarisizligi bulunan ögrencilerden bu derslerin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi 3.00 olan
  4)Yil sonu basari ortalamasi ile basarili sayilamayacak ders/derslerden basarili olup bazi derslerle birlikte alan derslerinden de basarisizligi olanlardan Anadolu liselerinde yil sonu basari ortalamasi ile birlikte alan derslerinin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi en az 3.00; olan
  ögrenciler dogrudan sinif geçerler.
  SORUMLULUK SINAVI
  Sorumluluk sinavlari ders yilinin ikinci döneminin basinda ve ortalama yükseltme sinavlari sonunda olmak üzere bir ögretim yilinda iki defa yapilir. Ögrenciler okulla iliskileri kesilinceye kadar sorumluluk sinavlarina girebilirler.
  Son siniflara devam eden ögrenciler ikinci ortalama yükseltme sinavi ile birlikte alt siniflarda basarisiz olduklari derslerden ayrica sorumluluk sinavlarina alinirlar. 58 inci maddeye göre okul bitirme süresini doldurmayan sinav haklari devam eden son sinif ögrencileri de bu sorumluluk sinavina girebilirler. (Madde 38)
  SORUMLU SINIF GEÇME
  9 uncu siniflarda;
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan asagi olan 1 dersten basarisiz (TDED dahil) ögrenci sorumlu olarak sinifini geçer.
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 2.50-2.99 arasinda olan ve 2 dersten basarisiz (TDED dahil) ögrenci sorumlu olarak 10.sinifa geçer.
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan yukari olan TDED’den basarisiz ögrenci (41.madde esasinca) TDED’den sorumlu geçer.
  Diger siniflarda:
  a)Yil sonu basari ortalamasi Anadolu liselerinde 3.00’dan asagi olanlar basarisiz olduklari tüm derslerden
  b)Yil sonu basari ortalamasi Anadolu liselerinde 3.00 ve daha yukari olmasina ragmen alan derslerinin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi 3.00’dan asagi olanlar basarisiz olduklari tüm derslerden
  c)Basari ortalamasi ile basarili sayilma sartlarini tasidiklari halde 41 inci maddeye göre Türk Dili ve Edebiyati’ndan basarisiz olan ögrenciler yalniz bu dersten
  sorumlu olarak bir üst sinifa devam ederler. (Madde 36)
  Ögrencinin sorumlu oldugu dersten sorumlulugu;
  a)O dersin bir üst sinifinda uygulanan programindan basarili olmasi
  b)Sorumluluk sinavi sonunda sorumlu derslerinin bulundugu sinifin yil sonu basari ortalamasinin Anadolu liselerinde en az 3.00; alan derslerinden de sorumlu oldugu ders/dersleri var ise ayrica alan derslerine ait yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasinin da en az 3.00 olmasi
  durumunda kalkar.
  Sorumlu olunan dersin üst programinda basarili olunmasi durumunda sadece bir alt sinifin programindaki sorumluluk kalkar. Alan degistirmekten dolayi sorumlu duruma düsen ögrencilerin (a) ve (c) bendine göre sorumluluklarinin kalkabilmesi için bu derslerden sorumluluk sinavlarina girmeleri zorunludur. Yil sonu basari ortalamasi ile basarili sayilamayacak ders/derslerden sorumlulugu bulunan ögrencilerin sorumlulugu sorumluluk sinavinda en az “Geçer” not alinmadikça kalkmaz. (Madde 40)
  ZORUNLU BASARILMASI GEREKEN DERSLER
  Ögrenciler Türk Dili ve Edebiyati dersinden basarili olmadikça yil sonu basari ortalamasi ile basarili sayilmazlar ve bu dersi basarmadikça mezun olamazlar. (Madde 41)
  BIR DERSIN AGIRLIGI VE AGIRLIKLI NOT
  Bir dersin agirligi o dersin haftalik ders saati sayisina esittir.
  Bir dersin yil sonu notu ile o dersin haftalik ders saati sayisi çarpilir. Çikan sayi o dersin agirlikli notudur. (Madde 42)
  YIL SONU BASARI ORTALAMASI
  Ayni yil okunan bütün derslerin agirlikli notlari toplami ayni derslerin haftalik ders saatleri toplamina bölünür. Çikan sayi ögrencinin “Yil sonu basari ortalamasi”dir.
  Yil sonu basari ortalamasi hesaplanirken bölme islemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.
  Yil sonu basari ortalamasi ile sinif geçen ögrencilerin notlari degistirilmez. “Yil sonu basari ortalamasi ile basarili sayildi” yazilir.
  Yil sonu basari ortalamasi ögrencinin dosyasina sinif geçme ve diploma defterine islenir ve mezuniyet notunun hesaplanmasinda esas alinir. (Madde 43)
  SINAVLARA KATILMAYANLAR
  Sinavlara katilmayan ödev veya projesini zamaninda tespit etmeyen ögrenci özrünü özrün baslangicindan itibaren 7 gün içinde bildirmek bitimini izleyen 7 gün içinde belgelendirerek okul idaresine vermek zorundadir. Ancak; kaza ölüm yangin ve benzeri durumlarda bu süre okul idaresinin takdirine birakilir.
  Özürsüz olarak sinavlara katilmayan ödev veya projesini zamaninda teslim etmeyen ve sinavlarda kopya çeken ögrenciye puan olarak sifir verilir ve durum okul idaresince yazili olarak bildirilir.
  Özrü okul idaresince kabul edilen ögrencinin durumu ders ögretmenine yazili olarak bildirilir. Bu ögrenci ders ögretmeninin belirleyecegi bir zamanda ve önceden duyurularak sinava alinir ödev veya projesi kabul edilir. Bu sinav sinifta diger ögrencilerle ders islenirken yapilabilecegi gibi ders disinda da yapilabilir. (Madde 24)
  TESEKKÜR VE TAKDIR
  Hazirlik Siniflarinda tüm derslerden alinan notlar tesekkür ve takdir durumlari tespit edilirken dikkate alinir.
  Tüm siniflarda 3.50-4.49 arasinda olanlara tesekkür
  4.50-5.00 arasinda olanlara takdirname verilir.
  (Ortaögretim Disiplin Yönetmeligi Madde 7 / Anadolu Liseleri Yönetmeligi’nin Madde 17)
  ORTALAMA YÜKSELTME VE SORUMLULUK SINAVLARI

  “Ortalama Yükseltme Sinavi” yil sonu basari ortalamalarini yükseltmek veya basarisiz olduklari ders/dersleri basararak sinif geçmelerine olanak saglamak amaciyla o ders yilinda okula devam eden ögrencilerin ögrenim gördükleri sinifta seçecekleri en çok üç dersten yapilan sinavi (Nisan 2001 tarih ve 2523 sayili Tebligler Dergisi’nde yayimlanan degisik sekli.)
  “Ikinci Ortalama Yükseltme Sinavi” o ders yilinda son sinifta ögrenim görüp mezun olamayan ögrencilerin ders yili baslamadan önce alinacaklari ortalama yükseltme sinavini (Nisan 2001 tarih ve 2523 sayili Tebligler Dergisi’nde yayimlanan degisik sekli.)
  “Sorumluluk Sinavi” okula devam eden ara ve son sinif ögrencilerinin bir üst sinifa sorumlu olarak geçtikleri derslerden; mezun olamayip sinav hakki bulunan son sinif ögrencilerinin ise ara siniflar ile son sinifta sorumlu olduklari derslerden girecekleri sinavi (Nisan 2001 tarih ve 2523 sayili Tebligler Dergisi’nde yayimlanan degisik sekli.)
  Ögrencilerin girebilecekleri sinavlar ve sinavlarin zamani:
  Ögrenciler ögrenim görmekte olduklari sinifta okutulan ders/derslerden ortalama yükseltme sinavina girebilirler. Sorumlu olduklari derslerden ise sorumluluk sinavlarina alinirlar.
  Ortalama yükseltme ve sorumluluk sinavlari 3 haftayi geçmeyecek sekilde gerektiginde Cumartesi ve Pazar günleri ile çalisma saatlerinin disinda da yapilir. Sinavlar için ayrilan sürenin yetmemesi durumunda ayni günde iki veya üç sinav yapilabilir.
  Bu sinavlardan;
  a)Ders yili sonunda ortalama yükseltme sinavlarina o ders yili okula devam eden tüm ögrenciler
  b)Ders yili sonunda yapilan sorumluluk sinavlarina sorumlulugu bulunan tüm ögrenciler
  c)Yeni ders yili baslamadan önce yapilan ikinci ortalama yükseltme sinavlarina o ders yili okula devam edip mezun olamayan son sinif ögrencileri
  d) Yeni ders yili baslamadan önce yapilan sorumluluk sinavlarina sorumlulugu bulunan son sinif ögrencileri
  e)Ikinci dönemin basinda yapilan sorumluluk sinavlarina sorumlulugu bulunan tüm ögrenciler girebilirler.
  Derslerin belirlenmesi ve müracaat zamani
  Ögrencinin ortalama yükseltme sinavina girecegi dersler basarili veya basarisiz oldugu dersler arasindan ögrenci veli ve sinif ögretmeninin katilimiyla belirlenir. Belirlenen dersler ögrenci veya veli tarafindan ders kesimini izleyen 3 gün içinde örnegine uygun dilekçe ile Okul Müdürlügü’ne bildirilir.
  Dersler belirlenirken;
  a)Yil sonu basari ortalamasiyla basarili sayilamayacak ders/derslerden basarisiz olanlarin bu dersleri
  b)Istedikleri alana yönelme sartini tasimayanlarin bu alana kaynaklik eden derslerini
  c)Anadolu Liselerinde alan/bölüm derslerinin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi 3.00’in altinda olanlarin basarisiz olduklari alan/bölüm derslerini veya bu derslerin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasini yükseltebilecek dersleri seçmelerine özen gösterilir.
  ALAN SEÇIMI VE BASARININ DEGERLENDIRILMESI

  ÖGRENCI BASARISININ TESPITI:
  Derslerin özelliklerine göre yazili sözlü ve uygulamali sinavlara ödev proje ders içi ve ders disi etkinliklere dayandirilir. Ögretmen ögrencileri degerlendirirken ölçme sonuçlari ile birlikte ögrencilerin; sinif içi etkinliklere katilimi bilimsel tutum ve davranislari gözlem yapma arastirma inceleme bilimsel düsünme sahip olduklari ve sergiledikleri fikir zenginlikleri sorumluluk alma ekip çalismalarina yatkinliklari edindigi bilgi ve bulgulari paylasabilme gibi özelliklerini de göz önüne alarak basarilari hakkinda karar verir.
  HAZIRLIK SINIFI ÖGRENCILERI:
  Hazirlik siniflarinda yabanci dil dersi disindaki derslerdeki basari durumu sinif geçmeyi etkilemez. Ancak ögrencilerin tesekkür ve takdir durumlari belirlenirken bu notlar da dikkate alinir. Ögrencilere her dönem derslerden birer dönem notu verilir. Hazirlik sinifinda ögrencinin yabanci dil dersinden basarili sayilabilmesi için ikinci dönem notunun en az (2) birinci dönem notu etkisiz ise ikinci dönem notunun en az (3) olmasi gerekir. Basari gösteremeyen ögrenciler yeni ders yilinin baslamasindan bir hafta önce yazili ve sözlü seviye belirleme sinavina alinirlar. Bu sinavda en az iki (2) alan ögrenciler basarili sayilarak 9.sinifa (Lise 1) devam ettirilirler.
  Hazirlik sinifinda derslerin yil sonu notlari diploma notunun belirlenmesinde dikkate alinmaz.
  LISE 1 .SINIF ÖGRENCILERININ ALANA YÖNELMESI:
  Ögrenciler ilgi istek yetenek ve derslerdeki basari durumlarina göre alanlara yönelir ve yönlendirilir. Yönlendirme ögrenci ve velisinin görüsü alinarak ilgili müdür yardimcisi sinif ögretmeni ve rehber ögretmen tarafindan yapilir.
  Yönelme ve yönlendirme; üç yillik liselerde Lise 1.sinifta dört yillik liselerde Lise 1. ve Lise 2sinifta okutulan ve alanlara kaynaklik eden derslerin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi ya da bu derslerin yil sonu notlari esas alinir.
  Lise 2.Sinifa Geçis
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan asagi ve tek dersten basarisiz ise(TDED dahil)? SORUMLU GEÇEN
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 2.50-2.99 arasinda olup 2 dersten basarisiz(TDED dahil) ? SORUMLU GEÇEN
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan asagi/yukari olup tüm derslerden basarili ? DOGRUDAN GEÇEN
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan yukari olup TDED basarisiz ise ? TDED’den SORUMLU GEÇEN
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan yukari olup diger derslerden basarisiz ise ? DOGRUDAN GEÇEN
  * Devamsizlik nedeniyle basarisiz duruma düsmeyen
  ögrenciler 10.sinifa geçerler.
  Yukaridaki kosullardan birini ya da birden fazlasini yerine getiremeyen ögrenci sinif tekrar eder.
  ALANA KAYNAKLIK EDEN DERSLERIN YIL SONU AGIRLIKLI NOTLARI ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?
  Alana KaynaklikEden Derslerin Yil sonu notlari x Haftalik ders saati = Yil sonu Agirlikli NOT

  Yil sonu Agirlikli Notlari Toplami


  Alana Kaynaklik Eden Derslerin
  --------------------------------------------------------------------------------

  Alana Kaynaklik Eden DerslerinYil Sonu Agirlikli Notlari Ortalamasi
  Haftalik Ders Saatleri Toplami





  LISE 1. SINIFTA BASARILI OLAN ÖGRENCI:

  A) ALANLARA YÖNELME KOSULUNU TASIYORSA; baska bir deyisle;

  · Alana kaynaklik eden derslere ait yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi 3.00 ve daha yukari

  ise

  · Ya da basarisiz oldugu derslerin ikinci dönem notlari en az “GEÇER” ANCAK birinci dönem notlari içinde “ETKISIZ” var ise ikinci dönem notu en az “ORTA”olmasi KOSULUYLA (Sinif Geçme Yönetmeligi 32.madde) ögrenci basarili oldugu alan ya da alanlardan birine yönelir.

  Örnek 1- Fen Bilimleri alanina geçmek isteyen ögrencinin alana kaynaklik eden Fizik Kimya Biyoloji ve Matematik derslerinin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi 3.00 ve yukari ise bu alana yönelir.

  Örnek 2- Birinci dönem notlari içinde “Etkisiz”(0) var ise ikinci dönem en az “Orta” (3) olmasi ve diger derslerin ikinci dönem notlarinin en az “Geçer” (2) olmasi kosuluyla ögrenci yil sonu notlarina göre basarili sayilir. Bu ögrencilerde alana kaynaklik eden derslerin yil sonu notlari agirlikli ortalama 3.00 ve yukari kosulu aranmaz diger ögrenciler gibi basarili oldugu alan ya da alanlardan birine yönelir.(32.madde)"

  B- ALANLARA YÖNELME SARTI TASIMAYANLAR;

  (Alanlara kaynaklik eden derslerin yil sonu agirlikli ortalamasi 3.00’dan asagi olan ögrenciler)

  Bu ögrencilerin alanlara kaynaklik eden derslerin yil sonu agirlikli ortalamasi hangi alan için daha yüksekse o alana yönlendirilir.

  Örnegin; Fen Bilimleri Alani: 2.91 Türkçe-Matematik Alani: 2.94 Sosyal Bilimler Alani: 2.38 Yabanci Dil Alani: 2.84 ise; ögrenci Türkçe-Matematik Alanina yönlendirilir.

  C- Yil sonu basari ortalamasina bakilmaksizin her ögrenci ders yili sonunda istedigi en fazla üç dersten ortalama yükseltme sinavina girebilir.

  Ortalama yükseltme sinavina girecek ögrencilerin sinavina girecegi ders/dersler; ögrenci veli sinif ögretmeninin katilimiyla belirlenir ve yazili olarak okul yönetimine bildirilir.

  Ortalama yükseltme sinavi sonunda da sinif geçemeyen Lise 1.sinif ögrencileri ile bütün siniflarda devamsizlik nedeniyle basarisiz sayilan ögrenciler sinif tekrar ederler. Sinif tekrari orta ögretim süresince bir defa yapilir.

  D- ALAN DEGISTIRME KOSULLARI:

  Ögrenci; alana kaynaklik eden derslere ait yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasinin 3.00 ve daha yukari

  a) Lise 2.sinifa geçip birden fazla alana yönelme sartini tasiyan ve bir alana yönelmis bulunan ögrenci istemesi durumunda ders yilinin baslamasini izleyen bir ay içinde sartlarini tasidigi diger bir alana geçebilir. Örnegin; ögrencinin alana kaynaklik eden derslerin yil sonu agirlikli not ortalamalari Fen Bilimleri Alani 3.04 Türkçe-Matematik Alani 3.58 Sosyal Bilimler Alani 3.00 ise bu ögrenci isterse bir ay içinde bu alanlardan birine geçebilir

  b) Lise 2.siniftan sonraki siniflarda not sartina bakilmaksizin isteyen ögrenci belirtilen süre içinde alanini degistirebilir. Ancak alaninin degistiren ögrenci yeni alana ait alt sinifin görmedigi alan dersleri ile gördügü halde bir ders saatinden fazla fark olan alan derslerinden sorumlu tutulur ve bu derslerden sinava girmek kosuluyla sorumluluk hükümlerine tabi olur. Önceki alaninda varsa sorumlu oldugu alan derslerinden muaf tutulur. Alan seçmeli dersleri ile seçmeli derslerdeki sorumluluk durumunda degisiklik yapilmaz.

  E- DEVAM-DEVAMSIZLIK:

  Ilk derse girmeyenler ile ilk derse girdigi halde arada bir veya daha fazla derse özürsüz olarak girmeyen ögrencinin devamsizligi yarim gün sayilir.

  Okula zamaninda gelmeyen ögrenciler derslere alinirlar. Geç gelme birinci ders saati için geçerlidir. Ögrenciler okula devam etmek zorundadirlar. Devamsizlik yapan ögrencilerden;

  a) Ders yili içinde toplam 10 gün okula özürsüz olarak devam etmeyen ögrenciler notlari ne olursa olsun basarisiz sayilir.

  b)Özürlü ve özürsüz devamsizliklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplami 30 günü asamaz. Özürlerin resmi bir makamdan veya özel saglik kurum veya kuruluslarindan üslüne göre alinmis ve zamaninda okul yönetimine teslim edilmis bir rapor veya belge ile tespit edilmis özür belgesinin özrün sona erdigi tarihten itibaren en geç 7 gün içinde okul yönetimine verilmis olmasi gerekir.

  * Ögrenci ilk derse 5' fazla geç kaldiginda Okul Yönetimi’nden geç kagidi alarak derse girmek zorundadir.



  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

sohbet

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346