Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  heryer
  Tecrübe Puanı
  Mesajlar
  5,669

  Sinif Geçme Yönetmeliği

  Sinif Geçme Yönetmeliği
  ÖGRENCI BAŞARISININ TESPİTİ
  Öğrenci başarısının tespiti; derslerin özelliklerine göre yazili sözlü ve uygulamali sinavlara ödev proje ders içi ve ders disi etkinliklere dayandirilir. Ögretmen ögrencileri degerlendirirken ölçme sonuçlari ile birlikte ögrencilerin; sinif içi etkinliklere katilimi bilimsel tutum ve davranislari gözlem yapma arastirma inceleme bilimsel düsünme sahip olduklari ve sergiledikleri fikir zenginlikleri sorumluluk alma ekip çalismalarina yatkinliklari edindigi bilgi ve bulgulari paylasabilme gibi özelliklerini de göz önüne alarak basarilari hakkinda karar verir. (Madde 5/i)
  Ögrenci basarisinin degerlendirilmesinde “besli not düzeni” kullanilir. Ögrencinin basarisi dört basarisizligi iki ayri notla degerlendirilir.
  Bütün sinavlar ile ödev ve projeler 100 tam puan üzerinden degerlendirilir. Bu degerlendirme sonuçlari ögretmen not defteri ile not çizelgelerine puan olarak yazilir. Bir dersin dönem sonu notu ise o dersten alinan puanlarin aritmetik ortalamasina göre takdir edilir ve nota çevrilir.
  Puanlarin not degeri ve derecesi asagidaki gibidir.
  Puan Not Derece
  85-100 5 Pekiyi
  70-84 4 Iyi
  55-69 3 Orta
  45-54 2 Geçer
  25-44 1 Geçmez
  0-24 0 Etkisiz

  Puanlarin aritmetik ortalamasi alinirken yarim ve yarimdan büyük kesirler tama yükseltilir. Yarimdan küçük kesirler dikkate alinmaz. (Madde 6)
  Ögrencinin basarisi; dersin özelligine göre yazili sözlü ve uygulamali sinavlar; ödev projeler ile isletmelerde beceri egitimi ders içi ve ders disi egitim ve ögretim faaliyetleri degerlendirilerek tespit edilir.
  Ögretmen her türlü sinav ödev proje isletmelerde beceri egitimi ders içi ve ders disi egitim ve ögretim faaliyetleri yoluyla ögrencinin programlarda amaçlanan davranislari kazanip kazanmadigini sürekli kontrol eder. (Madde 16)
  Ölçme sonuçlari yalniz not vermek veya eksiklik aramak için degil egitim ve ögretim amaçlarina ne ölçüde ulasildigini tespit etmek özellikle islenen konularin hangilerinde ögrencilerin basarili olduklarini belirlemek basarisiz olunan konularda ne gibi tedbirlerin alinmasi gerektigini ortaya çikarmak amaci ile de kullanilir.
  Ögretmen her sinav sonunda özellikle yazili sinavlardan sonra ögrencilerin hangi konularda ve ne derecede basarili oldugunu belirler. Basari orani az ise sebeplerini arastirir ve degerlendirir. Buna göre ilgili konulari islemek veya ögrencilere alistirma çalismalari yaptirmak gibi tedbirleri alir.
  Yazili sinav sonunda ögrenci mevcudunun çogunlugu basarisiz olmussa ögretmen basarisiz ögrenciler için bir sinav daha yapabilir. Bu sinava isteyen basarili ögrenciler de katilabilir. Bu sinavlarda ögrencinin aldigi en yüksek puan geçerli olur. (Madde 18)
  Bir dönemde ögrencilere her dersten bir sözlü sinav puaninin verilmesi esastir. Dersin özelligine göre ve imkanlar ölçüsünde daha çok sözlü puani da verilebilir. Sözlü sinav için basli basina bir ders saati ayrilmaz. Sözlü puani ögrencilerin egitici çalismalarindaki faaliyetleri derse hazirliklari ders içindeki etkinlikleri ve dersle ilgili çalismalari degerlendirerek verilir ve ögrenciye aninda bildirilir. (Madde 21)
  Ögretmenler yaptiklari sinavlarin verdikleri ödev ve projelerin sonuçlarini ögrencilere bildirirler ve yapilan baslica ortak hatalari sinifta açiklarlar. Yazili sinavlar uygulamalar ve ödev sonuçlari yazili sinavin yapildigi tarihe veya ödevin uygulamanin yahut projenin teslimi tarihine göre en çok en bes gün içinde ögrenciye duyurulur. Ögrencinin istemesi halinde sinav kagidi ders ögretmeni ile birlikte bir defa daha incelenir. (Madde 25)
  HAZIRLIK SINIFINDA BASARI
  Hazirlik sinifinda ögrencinin yabanci dil dersinden basarili sayilabilmesi için ikinci dönem notunun en az (2) birinci dönem notu etkisiz ise ikinci dönem notunun en az (3) olmasi gerekir. (Madde 44)
  DÖNEM NOTU
  Bir dönemde ögrenciye her dersten bir dönem notu verilir. Ancak;
  Kompozisyon ayri dil ve edebiyat ayri not konusu olmakla birlikte dönem notu olarak Türk Dili ve Edebiyati dersi için bir not verilir. Bu notun nasil tespit edilecegi dersin programinda belirtilir. (Madde 28/a)
  Yabanci dil dersinde:
  1)Yabanci dil hazirlik sinifi bulunan ortaögretim kurumlarinda hazirlik siniflari dahil dinleme anlama; okuma anlama; konusma ve yazmadan verilen yazili sözlü ve varsa ödev puanlarinin agirlikli ortalamasina göre dönem notu takdir edilir.
  2)Diger ortaögretim kurumlarinda yazili sözlü ve varsa ödev puanlarinin aritmetik ortalamasi nota çevrilerek dönem notu takdir edilir. (Madde 28/b)
  BIR DERSIN YIL SONU NOTU
  a)Birinci ve ikinci dönem notlarinin aritmetik ortalamasidir.
  b)Hiç dönem notu yoksa yetistirme programinda alinan nottur.
  c)Ortalama yükseltme ve sorumluluk sinavlari sonunda sinava girilen ders/derslerin en son belirlenmis yil sonu notu ile sinavda alinan notun aritmetik ortalamasidir.
  d)Naklen gelen ögrencilerin önceki okulunda aldigi dersler ile yeni okulundaki dersler farkli oldugunda bir dönem notu alinabilecek kadar süre bulunmasi durumunda yeni dersten alinan ikinci dönem notudur. Yeterli süre bulunmamasi durumunda ise önceki okulda alinan dersin puanlarina göre belirlenen dönem notudur.
  e) 57’nci madde kapsamina giren resmi belgelere dayali mazereti bulunan ve iki dönem notu alamayanlarin birinci veya ikinci dönemde aldiklari dönem notudur.
  Dönem notlarinin aritmetik ortalamalari hesaplanirken yarim ve yarimdan büyük hesaplamalar tama yükseltilir. (Madde 31)
  DERS YILI SONUNDA HERHANGI BIR DERSTEN BASARILI SAYILMA
  Ögrencinin ders yili sonunda herhangi bir dersten basarili sayilabilmesi için;
  a)Ikinci dönem notunun en az “Geçer” ancak birinci dönem notu “Etkisiz” ise ikinci dönem notunun en az “Orta”
  b)Yalniz bir dönem notu aldigi derste dönem notunun en az “Geçer” olmasi gerekir. (Madde 32)

  DERS YILI SONUNDA DOGRUDAN SINIF GEÇME
  Ders yili sonunda:
  a)Üç yillik liselerin 9 uncu siniflarinda;
  1)Tüm derslerden basarili olan
  2)Yil sonu basari ortalamasi ile BASARILI SAYILAMAYACAK DERSLERDEN BASARILI OLUP bazi derslerden basarisizligi bulunan Anadolu liselerinde yil sonu basari ortalamasi en az 3.00 olan;
  ögrenciler dogrudan sinif geçerler.
  b)Diger siniflarda:
  1)Tüm derslerden basarili olan
  2)Alan ders/dersleri ve yil sonu basari ortalamasi ile basarili sayilamayacak ders/derslerden basarili olup bazi derslerden basarisizligi bulunan ögrencilerden Anadolu liselerinde yil sonu basari ortalamasi en az 3.00 olan
  3)Sadece alan ders/derslerinden basarisizligi bulunan ögrencilerden bu derslerin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi 3.00 olan
  4)Yil sonu basari ortalamasi ile basarili sayilamayacak ders/derslerden basarili olup bazi derslerle birlikte alan derslerinden de basarisizligi olanlardan Anadolu liselerinde yil sonu basari ortalamasi ile birlikte alan derslerinin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi en az 3.00; olan
  ögrenciler dogrudan sinif geçerler.
  SORUMLULUK SINAVI
  Sorumluluk sinavlari ders yilinin ikinci döneminin basinda ve ortalama yükseltme sinavlari sonunda olmak üzere bir ögretim yilinda iki defa yapilir. Ögrenciler okulla iliskileri kesilinceye kadar sorumluluk sinavlarina girebilirler.
  Son siniflara devam eden ögrenciler ikinci ortalama yükseltme sinavi ile birlikte alt siniflarda basarisiz olduklari derslerden ayrica sorumluluk sinavlarina alinirlar. 58 inci maddeye göre okul bitirme süresini doldurmayan sinav haklari devam eden son sinif ögrencileri de bu sorumluluk sinavina girebilirler. (Madde 38)
  SORUMLU SINIF GEÇME
  9 uncu siniflarda;
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan asagi olan 1 dersten basarisiz (TDED dahil) ögrenci sorumlu olarak sinifini geçer.
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 2.50-2.99 arasinda olan ve 2 dersten basarisiz (TDED dahil) ögrenci sorumlu olarak 10.sinifa geçer.
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan yukari olan TDED’den basarisiz ögrenci (41.madde esasinca) TDED’den sorumlu geçer.
  Diger siniflarda:
  a)Yil sonu basari ortalamasi Anadolu liselerinde 3.00’dan asagi olanlar basarisiz olduklari tüm derslerden
  b)Yil sonu basari ortalamasi Anadolu liselerinde 3.00 ve daha yukari olmasina ragmen alan derslerinin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi 3.00’dan asagi olanlar basarisiz olduklari tüm derslerden
  c)Basari ortalamasi ile basarili sayilma sartlarini tasidiklari halde 41 inci maddeye göre Türk Dili ve Edebiyati’ndan basarisiz olan ögrenciler yalniz bu dersten
  sorumlu olarak bir üst sinifa devam ederler. (Madde 36)
  Ögrencinin sorumlu oldugu dersten sorumlulugu;
  a)O dersin bir üst sinifinda uygulanan programindan basarili olmasi
  b)Sorumluluk sinavi sonunda sorumlu derslerinin bulundugu sinifin yil sonu basari ortalamasinin Anadolu liselerinde en az 3.00; alan derslerinden de sorumlu oldugu ders/dersleri var ise ayrica alan derslerine ait yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasinin da en az 3.00 olmasi
  durumunda kalkar.
  Sorumlu olunan dersin üst programinda basarili olunmasi durumunda sadece bir alt sinifin programindaki sorumluluk kalkar. Alan degistirmekten dolayi sorumlu duruma düsen ögrencilerin (a) ve (c) bendine göre sorumluluklarinin kalkabilmesi için bu derslerden sorumluluk sinavlarina girmeleri zorunludur. Yil sonu basari ortalamasi ile basarili sayilamayacak ders/derslerden sorumlulugu bulunan ögrencilerin sorumlulugu sorumluluk sinavinda en az “Geçer” not alinmadikça kalkmaz. (Madde 40)
  ZORUNLU BASARILMASI GEREKEN DERSLER
  Ögrenciler Türk Dili ve Edebiyati dersinden basarili olmadikça yil sonu basari ortalamasi ile basarili sayilmazlar ve bu dersi basarmadikça mezun olamazlar. (Madde 41)
  BIR DERSIN AGIRLIGI VE AGIRLIKLI NOT
  Bir dersin agirligi o dersin haftalik ders saati sayisina esittir.
  Bir dersin yil sonu notu ile o dersin haftalik ders saati sayisi çarpilir. Çikan sayi o dersin agirlikli notudur. (Madde 42)
  YIL SONU BASARI ORTALAMASI
  Ayni yil okunan bütün derslerin agirlikli notlari toplami ayni derslerin haftalik ders saatleri toplamina bölünür. Çikan sayi ögrencinin “Yil sonu basari ortalamasi”dir.
  Yil sonu basari ortalamasi hesaplanirken bölme islemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.
  Yil sonu basari ortalamasi ile sinif geçen ögrencilerin notlari degistirilmez. “Yil sonu basari ortalamasi ile basarili sayildi” yazilir.
  Yil sonu basari ortalamasi ögrencinin dosyasina sinif geçme ve diploma defterine islenir ve mezuniyet notunun hesaplanmasinda esas alinir. (Madde 43)
  SINAVLARA KATILMAYANLAR
  Sinavlara katilmayan ödev veya projesini zamaninda tespit etmeyen ögrenci özrünü özrün baslangicindan itibaren 7 gün içinde bildirmek bitimini izleyen 7 gün içinde belgelendirerek okul idaresine vermek zorundadir. Ancak; kaza ölüm yangin ve benzeri durumlarda bu süre okul idaresinin takdirine birakilir.
  Özürsüz olarak sinavlara katilmayan ödev veya projesini zamaninda teslim etmeyen ve sinavlarda kopya çeken ögrenciye puan olarak sifir verilir ve durum okul idaresince yazili olarak bildirilir.
  Özrü okul idaresince kabul edilen ögrencinin durumu ders ögretmenine yazili olarak bildirilir. Bu ögrenci ders ögretmeninin belirleyecegi bir zamanda ve önceden duyurularak sinava alinir ödev veya projesi kabul edilir. Bu sinav sinifta diger ögrencilerle ders islenirken yapilabilecegi gibi ders disinda da yapilabilir. (Madde 24)
  TESEKKÜR VE TAKDIR
  Hazirlik Siniflarinda tüm derslerden alinan notlar tesekkür ve takdir durumlari tespit edilirken dikkate alinir.
  Tüm siniflarda 3.50-4.49 arasinda olanlara tesekkür
  4.50-5.00 arasinda olanlara takdirname verilir.
  (Ortaögretim Disiplin Yönetmeligi Madde 7 / Anadolu Liseleri Yönetmeligi’nin Madde 17)
  ORTALAMA YÜKSELTME VE SORUMLULUK SINAVLARI

  “Ortalama Yükseltme Sinavi” yil sonu basari ortalamalarini yükseltmek veya basarisiz olduklari ders/dersleri basararak sinif geçmelerine olanak saglamak amaciyla o ders yilinda okula devam eden ögrencilerin ögrenim gördükleri sinifta seçecekleri en çok üç dersten yapilan sinavi (Nisan 2001 tarih ve 2523 sayili Tebligler Dergisi’nde yayimlanan degisik sekli.)
  “Ikinci Ortalama Yükseltme Sinavi” o ders yilinda son sinifta ögrenim görüp mezun olamayan ögrencilerin ders yili baslamadan önce alinacaklari ortalama yükseltme sinavini (Nisan 2001 tarih ve 2523 sayili Tebligler Dergisi’nde yayimlanan degisik sekli.)
  “Sorumluluk Sinavi” okula devam eden ara ve son sinif ögrencilerinin bir üst sinifa sorumlu olarak geçtikleri derslerden; mezun olamayip sinav hakki bulunan son sinif ögrencilerinin ise ara siniflar ile son sinifta sorumlu olduklari derslerden girecekleri sinavi (Nisan 2001 tarih ve 2523 sayili Tebligler Dergisi’nde yayimlanan degisik sekli.)
  Ögrencilerin girebilecekleri sinavlar ve sinavlarin zamani:
  Ögrenciler ögrenim görmekte olduklari sinifta okutulan ders/derslerden ortalama yükseltme sinavina girebilirler. Sorumlu olduklari derslerden ise sorumluluk sinavlarina alinirlar.
  Ortalama yükseltme ve sorumluluk sinavlari 3 haftayi geçmeyecek sekilde gerektiginde Cumartesi ve Pazar günleri ile çalisma saatlerinin disinda da yapilir. Sinavlar için ayrilan sürenin yetmemesi durumunda ayni günde iki veya üç sinav yapilabilir.
  Bu sinavlardan;
  a)Ders yili sonunda ortalama yükseltme sinavlarina o ders yili okula devam eden tüm ögrenciler
  b)Ders yili sonunda yapilan sorumluluk sinavlarina sorumlulugu bulunan tüm ögrenciler
  c)Yeni ders yili baslamadan önce yapilan ikinci ortalama yükseltme sinavlarina o ders yili okula devam edip mezun olamayan son sinif ögrencileri
  d) Yeni ders yili baslamadan önce yapilan sorumluluk sinavlarina sorumlulugu bulunan son sinif ögrencileri
  e)Ikinci dönemin basinda yapilan sorumluluk sinavlarina sorumlulugu bulunan tüm ögrenciler girebilirler.
  Derslerin belirlenmesi ve müracaat zamani
  Ögrencinin ortalama yükseltme sinavina girecegi dersler basarili veya basarisiz oldugu dersler arasindan ögrenci veli ve sinif ögretmeninin katilimiyla belirlenir. Belirlenen dersler ögrenci veya veli tarafindan ders kesimini izleyen 3 gün içinde örnegine uygun dilekçe ile Okul Müdürlügü’ne bildirilir.
  Dersler belirlenirken;
  a)Yil sonu basari ortalamasiyla basarili sayilamayacak ders/derslerden basarisiz olanlarin bu dersleri
  b)Istedikleri alana yönelme sartini tasimayanlarin bu alana kaynaklik eden derslerini
  c)Anadolu Liselerinde alan/bölüm derslerinin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi 3.00’in altinda olanlarin basarisiz olduklari alan/bölüm derslerini veya bu derslerin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasini yükseltebilecek dersleri seçmelerine özen gösterilir.
  ALAN SEÇIMI VE BASARININ DEGERLENDIRILMESI

  ÖGRENCI BASARISININ TESPITI:
  Derslerin özelliklerine göre yazili sözlü ve uygulamali sinavlara ödev proje ders içi ve ders disi etkinliklere dayandirilir. Ögretmen ögrencileri degerlendirirken ölçme sonuçlari ile birlikte ögrencilerin; sinif içi etkinliklere katilimi bilimsel tutum ve davranislari gözlem yapma arastirma inceleme bilimsel düsünme sahip olduklari ve sergiledikleri fikir zenginlikleri sorumluluk alma ekip çalismalarina yatkinliklari edindigi bilgi ve bulgulari paylasabilme gibi özelliklerini de göz önüne alarak basarilari hakkinda karar verir.
  HAZIRLIK SINIFI ÖGRENCILERI:
  Hazirlik siniflarinda yabanci dil dersi disindaki derslerdeki basari durumu sinif geçmeyi etkilemez. Ancak ögrencilerin tesekkür ve takdir durumlari belirlenirken bu notlar da dikkate alinir. Ögrencilere her dönem derslerden birer dönem notu verilir. Hazirlik sinifinda ögrencinin yabanci dil dersinden basarili sayilabilmesi için ikinci dönem notunun en az (2) birinci dönem notu etkisiz ise ikinci dönem notunun en az (3) olmasi gerekir. Basari gösteremeyen ögrenciler yeni ders yilinin baslamasindan bir hafta önce yazili ve sözlü seviye belirleme sinavina alinirlar. Bu sinavda en az iki (2) alan ögrenciler basarili sayilarak 9.sinifa (Lise 1) devam ettirilirler.
  Hazirlik sinifinda derslerin yil sonu notlari diploma notunun belirlenmesinde dikkate alinmaz.
  LISE 1 .SINIF ÖGRENCILERININ ALANA YÖNELMESI:
  Ögrenciler ilgi istek yetenek ve derslerdeki basari durumlarina göre alanlara yönelir ve yönlendirilir. Yönlendirme ögrenci ve velisinin görüsü alinarak ilgili müdür yardimcisi sinif ögretmeni ve rehber ögretmen tarafindan yapilir.
  Yönelme ve yönlendirme; üç yillik liselerde Lise 1.sinifta dört yillik liselerde Lise 1. ve Lise 2sinifta okutulan ve alanlara kaynaklik eden derslerin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi ya da bu derslerin yil sonu notlari esas alinir.
  Lise 2.Sinifa Geçis
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan asagi ve tek dersten basarisiz ise(TDED dahil)? SORUMLU GEÇEN
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 2.50-2.99 arasinda olup 2 dersten basarisiz(TDED dahil) ? SORUMLU GEÇEN
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan asagi/yukari olup tüm derslerden basarili ? DOGRUDAN GEÇEN
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan yukari olup TDED basarisiz ise ? TDED’den SORUMLU GEÇEN
  * Yil sonu Basari Ortalamasi 3.00’dan yukari olup diger derslerden basarisiz ise ? DOGRUDAN GEÇEN
  * Devamsizlik nedeniyle basarisiz duruma düsmeyen
  ögrenciler 10.sinifa geçerler.
  Yukaridaki kosullardan birini ya da birden fazlasini yerine getiremeyen ögrenci sinif tekrar eder.
  ALANA KAYNAKLIK EDEN DERSLERIN YIL SONU AGIRLIKLI NOTLARI ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?
  Alana KaynaklikEden Derslerin Yil sonu notlari x Haftalik ders saati = Yil sonu Agirlikli NOT

  Yil sonu Agirlikli Notlari Toplami


  Alana Kaynaklik Eden Derslerin
  --------------------------------------------------------------------------------

  Alana Kaynaklik Eden DerslerinYil Sonu Agirlikli Notlari Ortalamasi
  Haftalik Ders Saatleri Toplami

  LISE 1. SINIFTA BASARILI OLAN ÖGRENCI:

  A) ALANLARA YÖNELME KOSULUNU TASIYORSA; baska bir deyisle;

  · Alana kaynaklik eden derslere ait yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi 3.00 ve daha yukari

  ise

  · Ya da basarisiz oldugu derslerin ikinci dönem notlari en az “GEÇER” ANCAK birinci dönem notlari içinde “ETKISIZ” var ise ikinci dönem notu en az “ORTA”olmasi KOSULUYLA (Sinif Geçme Yönetmeligi 32.madde) ögrenci basarili oldugu alan ya da alanlardan birine yönelir.

  Örnek 1- Fen Bilimleri alanina geçmek isteyen ögrencinin alana kaynaklik eden Fizik Kimya Biyoloji ve Matematik derslerinin yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasi 3.00 ve yukari ise bu alana yönelir.

  Örnek 2- Birinci dönem notlari içinde “Etkisiz”(0) var ise ikinci dönem en az “Orta” (3) olmasi ve diger derslerin ikinci dönem notlarinin en az “Geçer” (2) olmasi kosuluyla ögrenci yil sonu notlarina göre basarili sayilir. Bu ögrencilerde alana kaynaklik eden derslerin yil sonu notlari agirlikli ortalama 3.00 ve yukari kosulu aranmaz diger ögrenciler gibi basarili oldugu alan ya da alanlardan birine yönelir.(32.madde)"

  B- ALANLARA YÖNELME SARTI TASIMAYANLAR;

  (Alanlara kaynaklik eden derslerin yil sonu agirlikli ortalamasi 3.00’dan asagi olan ögrenciler)

  Bu ögrencilerin alanlara kaynaklik eden derslerin yil sonu agirlikli ortalamasi hangi alan için daha yüksekse o alana yönlendirilir.

  Örnegin; Fen Bilimleri Alani: 2.91 Türkçe-Matematik Alani: 2.94 Sosyal Bilimler Alani: 2.38 Yabanci Dil Alani: 2.84 ise; ögrenci Türkçe-Matematik Alanina yönlendirilir.

  C- Yil sonu basari ortalamasina bakilmaksizin her ögrenci ders yili sonunda istedigi en fazla üç dersten ortalama yükseltme sinavina girebilir.

  Ortalama yükseltme sinavina girecek ögrencilerin sinavina girecegi ders/dersler; ögrenci veli sinif ögretmeninin katilimiyla belirlenir ve yazili olarak okul yönetimine bildirilir.

  Ortalama yükseltme sinavi sonunda da sinif geçemeyen Lise 1.sinif ögrencileri ile bütün siniflarda devamsizlik nedeniyle basarisiz sayilan ögrenciler sinif tekrar ederler. Sinif tekrari orta ögretim süresince bir defa yapilir.

  D- ALAN DEGISTIRME KOSULLARI:

  Ögrenci; alana kaynaklik eden derslere ait yil sonu notlarinin agirlikli ortalamasinin 3.00 ve daha yukari

  a) Lise 2.sinifa geçip birden fazla alana yönelme sartini tasiyan ve bir alana yönelmis bulunan ögrenci istemesi durumunda ders yilinin baslamasini izleyen bir ay içinde sartlarini tasidigi diger bir alana geçebilir. Örnegin; ögrencinin alana kaynaklik eden derslerin yil sonu agirlikli not ortalamalari Fen Bilimleri Alani 3.04 Türkçe-Matematik Alani 3.58 Sosyal Bilimler Alani 3.00 ise bu ögrenci isterse bir ay içinde bu alanlardan birine geçebilir

  b) Lise 2.siniftan sonraki siniflarda not sartina bakilmaksizin isteyen ögrenci belirtilen süre içinde alanini degistirebilir. Ancak alaninin degistiren ögrenci yeni alana ait alt sinifin görmedigi alan dersleri ile gördügü halde bir ders saatinden fazla fark olan alan derslerinden sorumlu tutulur ve bu derslerden sinava girmek kosuluyla sorumluluk hükümlerine tabi olur. Önceki alaninda varsa sorumlu oldugu alan derslerinden muaf tutulur. Alan seçmeli dersleri ile seçmeli derslerdeki sorumluluk durumunda degisiklik yapilmaz.

  E- DEVAM-DEVAMSIZLIK:

  Ilk derse girmeyenler ile ilk derse girdigi halde arada bir veya daha fazla derse özürsüz olarak girmeyen ögrencinin devamsizligi yarim gün sayilir.

  Okula zamaninda gelmeyen ögrenciler derslere alinirlar. Geç gelme birinci ders saati için geçerlidir. Ögrenciler okula devam etmek zorundadirlar. Devamsizlik yapan ögrencilerden;

  a) Ders yili içinde toplam 10 gün okula özürsüz olarak devam etmeyen ögrenciler notlari ne olursa olsun basarisiz sayilir.

  b)Özürlü ve özürsüz devamsizliklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplami 30 günü asamaz. Özürlerin resmi bir makamdan veya özel saglik kurum veya kuruluslarindan üslüne göre alinmis ve zamaninda okul yönetimine teslim edilmis bir rapor veya belge ile tespit edilmis özür belgesinin özrün sona erdigi tarihten itibaren en geç 7 gün içinde okul yönetimine verilmis olmasi gerekir.

  * Ögrenci ilk derse 5' fazla geç kaldiginda Okul Yönetimi’nden geç kagidi alarak derse girmek zorundadir.  Hemen Paylaş!


 

 
Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2015 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.


sohbet