Forumuz.Net sitesine hoş geldiniz.
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
 1. #1

  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  10,521

  Sakin Özel Yetenek Sınavı Nedir Nasıl Katılınır,Özel Yetenek Sınavına Nasıl Girilir?

  Özel Yetenek Sınavı Nedir Nasıl Katılınır,Özel Yetenek Sınavına Nasıl Girilir?

  ÖSS de yeterli puan alamayanlar üzülmeyin !

  Üniversitelerinİç Mimarlık Endüstriyel Tasarım Animasyon (Çizgi Film) Grafik Tasarım Grafik Tasarım Öğretmenliği Fotoğrafçılık Resim Resim Öğretmenliği Tekstil ve Moda Tasarım Heykel Seramik Seramik Öğretmenliğigibi özel yetenek isteyen bölümlerinin kendi bünyelerinde hazırladığı ÖSS' den ham 160 veya 185 puan alarak barajı geçen öğrencilerin girebileceği branşlara göre yetenekleri ölçme amaçlı yapılan sınavdır.


  Özel Yetenek Sınavı Nasıl Yapılır?

  Özel Yetenek Sınavları genellikle iki aşamalı olup birinci aşama desen ikinci aşama imgesel çalışmasıdır.
  Desen çalışması canlı yada cansız modelden (figür yada objeden) çizimdir. Bu aşamada amaç öğrencinin görebilme ve görebildiğini resmedebilme sınırlarını ölçmektir. Değerlendirmede öğrencinin kompozisyondaki hakimiyeti çizdiği model yada objenin yapısal oranları çizgi ve etüt deki kalite en önemli belirleyici unsurlardır.
  İmgesel çalışması ise öğrencinin yaratıcılık gücünü ölçmeyi amaçlayan sınav aşamasıdır. Değerlendirmede dikkate alınan ana faktörler öğrencinin konudaki hakimiyeti ve yaratıcılık gücünü ne kadar ortaya koyduğudur.

  ÖRN : "Müzedeki köylüler (2007 Gazi Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı İmgesel Konusu)".


  Özel Yetenek Sınavına Girmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?


  Adayların Özel Yetenek Sınavlarına girebilmeleri için aranan yegane şart ÖSS sınavının EA-SAY-SÖZ puan türlerinin herhangi birinden 160 (liselerin resim grafik tekstil el sanatları tasarım teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar için.) veya 185 baraj puanını geçmiş olmalarıdır.


  Özel Yetenek Sınavları neticesinde girilebilecek fakülte ve bölümler hangileridir?


  İÇ MİMARLIK

  Bir mekanı (ev büro sinema lokanta) veya çevreyi (bahçe vb.) müşterinin isteklerini ve ekonomik olanaklarını dikkate alarak sanat ilkelerine uygun biçimde düzenleyen ve döşeyen kişidir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  İç mimar çalışmalarını; büroda düzenleyeceği mekanda ve malzemelerin yapılacağı atölyede yürütür. Çalışılan ortam bazen sıcak bazen de soğuk olabilir. Çalışırken mimar seramikçi elektrikçi ses uzmanı vb. teknik elemanlarla ve müşterilerle iletişim halindedir ve genellikle nesnelerle uğraşır.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ OLANAKLARI

  - İç mimarlar genellikle özel sektörde çalışma olanağı bulabilirler veya kendilerine ait işyeri açabilirler.
  - İç mimari ve dekorasyon ülkemizde sürekli olarak gelişmektedir. Bu nedenle gelecekte nitelikli kendi özgün zevklerini ortaya koyabilen kişilere gereksinim olacaktır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelerin mühendislik-mimarlık ve güzel sanatlar fakültelerinin İç Mimarlık İç mimarlık ve Çevre Tasarımı İç Mimari ve Çevre Tasarımı bölümlerinde verilmektedir. Bu mesleğin eğitim yerlerine hem özel yetenek sınavıyla hem de ÖSS Sayısal ve ÖSS Eşit Ağırlık puanıyla öğrenci alınmaktadır.


  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Eğitim süresi yabancı dilde eğitim yapan üniversitelerde 5 yıl diğer üniversitelerde 4 yıldır. Eğitimde Temel Sanat Eğitimi Fotoğraf Temel Mimari Mobilya Tarihi Bilgisayarda Tasarım Tasarım Kuram ve Yönetim gibi dersler alırlar.

  MESLEKTE İLERLEME

  - İşyerinin özelliğine göre idari ve teknik yöneticilik yapabilirler
  - Lisans üstü eğitimle sanatta yeterlilik derecesi alabilirler.
  - Çeşitli yarışmalara katılıp ürünlerini tanıtabilirler.
  - Kendi işletmelerini kuranlar başarıları ölçüsünde işletmelerini geliştirebilirler.

  ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI


  TANIM

  Endüstride üretilecek bir eşyanın bir nesnenin şeklini işlevsel özelliklerini yapılacağı malzemeyi renk doku ve grafik düzenlemelerini görsel bir şekilde tasarlayan kişidir.

  GÖREVLER

  - Endüstriyel kullanımı olan yeni bir nesnenin (eşyanın) tasarımı için proje hazırlar
  - Tasarlayacağı nesneye yönelik bir akış şeması oluşturur
  - Akış şemasından sonra şekillendirmeye başlar
  - Nesnenin teknik olarak çizimini yapar
  - Mokap denen birden fazla küçük formlar oluşturur. Bunların arasından birini seçerek maket yapar
  - Maketten yola çıkılarak gerçek ölçülerin verildiği kullanılacak malzemenin belirlendiği bir örnek yapar.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Endüstri ürünleri tasarımcıları endüstri kuruluşlarındaki atölyelerde görev yaparlar. Çalışmalarında daha çok zihin gücünü kullanan endüstri ürünleri tasarımcıları birinci derecede nesnelerle ve aletlerle ilgilidirler.


  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Bu meslekteki kişiler genellikle tasarımcı olarak mobilya endüstrisi otomotiv endüstrisi cam ve seramik endüstrisi iç mimarlık dekorasyon grafik tasarım ve ambalaj konularında çalışırlar. Kendi özel tasarım bürolarını kuran kişiler de oldukça fazladır.


  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı Mimarlık Fakülteleri ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Endüstri Tasarımı bölümlerinde verilmektedir.


  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  4 yıllık eğitim süresince; öğrenciler temel tasarım ilke ve prensiplerini öğrenip görsel şekillendirme ve biçimlendirme araştırmalarına yönelirler. Bu uygulamalarla çeşitli malzemeleri ve kullanım tekniklerini de öğrenirler. Stüdyolarda basit proje çalışmaları yaparlar. Ara sınıflarda yaz stajları yapılır. Ayrıca; her yıl için belirlenmiş İngilizce Fizik Teknik ve Grafik Resim Teknoloji Tarihi Sanat Tarihi Üretim Teknolojisi Bilgisayar Tasarım gibi dersleri de teorik olarak öğrenirler.


  MESLEKTE İLERLEME

  Endüstri ürünleri tasarımcısı işyerinin özelliğine göre idarecilik ve teknik yöneticilik yapabilmektedir. Kişi yüksek lisans ve doktora eğitimi yapabilir. Açılan çeşitli proje yarışmalarında dereceye girmek ödül kazanmak meslekte ilerleme ve yükselme açısından önemlidir.


  BÖLÜMÜN OLDUĞU FAKÜLTELER

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Doğu Akdeniz Üniversitesi

  Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
  Mimarsinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi  ÇİZGİ FİLM (ANİMASYON)  Mevcut Bölümler : Çizgi Film (Animasyon)

  Alacağı Unvan : Çizgi Film Sanatçısı

  ÖSS Puan Türü : Özel Yetenek

  Eğitim Süresi : 4 yıl  Çizgi film programının amacı sinema ve video filmleri için hareketli resim veya Grafik çizen sanatçıları yetiştirmek. Çizgi film programında sinemaya giriş temel sanat eğitimi animasyon desen temel bilgi teknolojisi çizgi film teknikleri öykü geliştirme karakter geliştirme elektronik görüntü reklamcılık bilgileri çizgi filmde sahne tasarımı oyun tasarımı sanat ve sanat kuramları ses teknikeri fotoğraf karikatür sanat psikolojisi ve mitoloji gibi dersler okutulur.


  Çizgi film programında okumak isteyenlerin tasarım becerisi güçlü tasarımlarını çizimle ifade edebilen esprili ve üretici insanlarla iyi iletişim kurabilen ve ekip halinde çalışabilen kimseler olmaları gerekir. Program özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci almaktadır.


  Çizgi film programını bitirenler Çizgi Film Sanatçısı veya Animatör olarak unvanı alır. Çizgi film sanatçısı öyküyü veya çizgi filmle canlandırılacak konuyu okur kahramanların duygu durumunu inceler ve karakterleri zihninde tasarlayarak bunları çizgi halinde ifade eder; daha sonra hareketleri tasarlar ve çok sayıda çizimle bunları ifade eder her birini filme alarak hareket görünümü verilmesini sağlar. Çizgi film sanatçılarının çalışma alanları oldukça geniş olup televizyon film ve reklam şirketlerinde kolayca iş bulabilme olanakları vardır.


  BÖLÜMÜN OLDUĞU FAKÜLTELER

  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (Eskişehir )

  Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi


  GRAFİK TASARIM


  Mevcut Bölümler : Grafik Tasarım Grafik Sanatlar Grafik

  Alacağı Unvan : Grafik Tasarımcısı

  ÖSS Puan Türü : Özel Yetenek

  Eğitim Süresi : 4 yıl


  Grafik sanatları programının amacı grafik baskı ve resim gibi grafik iletişimi alanında çalışacak yaratıcı insan gücünü yetiştirmektir. Grafik sanatlar programında genel kültür derslerinin yanı sıra temel sanat eğitimi fotoğraf yazı teknik resim estetik sanat tarihi çağdaş sanat tasarım psikolojisi sanat sosyolojisi tasarım teori ve yöntemleri Grafik-tasarım uygulama tanıtma grafiği gibi kuramsal ve uygulamalı dersler okutulmaktadır. Grafik sanatlar alanında başarılı olmak için öğrencilerin duygu ve düşüncelerini çizgi ile ifade etme renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılama yeteneğine sahip olmaları gerekmektedir. Program özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci almaktadır.


  Grafik sanatlar programında başarı ile tamamlayan öğrencilere "Grafik Tasarımcısı" unvanı verilir. Grafik tasarımcısı amblem logotype ambalaj tasarımı afiş pankart broşür vb. duyuru ve tanıtım ilanlarının somut verilerden yararlanarak estetik niteliği olan görsel iletişim araçlarının yapımını planlar ve yürütür.  Grafik tasarımcıları baskı resim sanatçısı reklam şirketlerinde sanat yönetmeni matbaa gazete ve basımcılıkta sanat danışmanı müze ve sergileme uzmanı tv şirketlerinde grafik tasarımcısı olarak çalışabilirler. Grafik tasarımcılarının bağımsız çalışma olanakları da vardır.


  BÖLÜMÜN OLDUĞU FAKÜLTELER

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

  Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Kahramanmaraş Sütçü İmamÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Muğlu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım Ve Mimarlık Fakültesi

  Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım Ve Mimarlık Fakültesi

  Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ( Grafik Tasarım ve İç Mimarlık )

  Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yakındoğu Üniversitesi ( Özel Yetenek Sınavlarıyla Öğrenci Alan Bölümler )  GRAFİK ÖĞRETMENLİĞİ

  TANIM

  Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere grafik ile ilgili eğitim veren kişidir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Grafik öğretmeni sınıfta atölyede ve işletmelerde görev yapar görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı temiz zaman zaman gürültülüdür.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  - Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liselerinde grafik ve resim branşlarında ders vermektedirler.
  - Özel sektörde eğitici veya grafiker olarak görev alabilirler.
  - İsteyenler kendi işlerini kurabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi; Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Grafik Öğretmenliği bölümünde verilmektedir.

  Daha önceki yıllarda Uygulamalı Resim Öğretmenliği lisans programını bitirenler de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Resim / Grafik Öğretmeni olarak atanabilirler.

  Ayrıca üniversitelerin Grafik Resim programlarını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan / açılacak Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayanlar lise ve dengi okullarda Resim / Grafik Öğretmeni olarak atanabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Mesleğin eğitimine girebilmek için
  - Lise veya dengi okul mezunu olmak
  - Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) Özel Yetenek Sınavına katılmak için gerekli baraj puan almak
  - Özel yetenek sınavına katılarak başarılı olmak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince Temel Sanat Eğitimi Grafik Tasarım Uygulama Desen Yazı Tipografi Fotoğraf Teknik Resim Estetik Sanat Tarihi Bilgisayar Grafiği Tasarım Psikolojisi Tasarım Teorisi ve Yöntemler Grafik-Tasarım ve Uygulama Tanıtım Grafiği Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Genel Öğretim Metotları vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.


  MESLEKTE İLERLEME

  - Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi doçent ve profesör unvanını alabilirler.
  - Çalıştıkları okullarda idari görevlere yükselebilirler.


  RESİM  Mevcut Bölümler : Resim

  Alacağı Unvan : Ressam

  ÖSS Puan Türü : Özel Yetenek

  Eğitim Süresi : 4 yıl  Resim programının amacı doğanın eşyanın ya da insanın resmini yapan sanatçıları yetiştirmektedir. Resim programının ilk yıllarında sanatın temel bilgi ve becerileriyle ilgili temel sanat eğitimi görsel algılama renk anatomi uygulama ve sanat tarihi gibi derslerin yanı sıra sosyoloji ve antropoloji gibi dersler okutulur. Daha sonraki yıllarda Türk ve doğu sanatı çağdaşTürk resim sanatı ve çağdaşsanatın yorumu gibi derslerin yanında sanat felsefesi ve gösterge bilim dersleri okutulur. Öğretim süresince devam eden atölye derslerinde çeşitli teknikler öğretilirken öğrencinin sanat eseri yaratma ve çözümleme yetilerini geliştirecek uygulamalar yapılır.  Resim programda okumak isteyenlerin görme ve çizme yeteneğinin yanı sıra desen çizme renkli çalışma ve üretme güçleri yüksek ve öğrenim yapmak istedikleri sanat alanına ilgili kimseler olmaları beklenir.  Resim programında öğrenim görenler "Ressam" unvanı ile çalışırlar. Ressam boya tuval vb. araç ve gereçleri kullanarak ve boyama çizgi basma gibi tekniklerle doğayı (peyzaj) insanları (portre) veya nesneleri (natürmort) kendi algıladığı sekli ile soyut veya somut bir yaklaşımla yansıtır. Gravür ressamı orijinal çizimler yaratır onları kabartma veya maden levha üzerine işler. Restorasyon ressamı ise bozulmuş yıpranmış tabloları eski haline getirmeye çalışır.  Resim dalında öğrenim yapmış kişiler serbest sanatçı olarak çalışabilirler. Ülkemizde bugün geçmişe oranla sanat pazarı-resim piyasası oluşmuştur. Ayrıca bu kişiler Kültür Bakanlığının ilgili birimlerinde veya kamu ve özel sektör kuruluşlarında sanat danışmanı olarak çalışabilirler. Öğretmenlik tezsiz yüksek lisansı yapanlar ortaöğretim kurumlarında öğretmelik yapabilirler.  BÖLÜMÜN OLDUĞU FAKÜLTELER

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

  Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Balıkkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
  Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Kahramanmaraş Sütçü İmamÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Muğlu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fethi Töker Güzel Sanatlar Ve Tasarım Fakültesi

  Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  MODA VE TEKSTİL TASARIMI


  Mevcut Bölümler : Moda ve Tekstil Tasarımı Moda ve Tekstil Tekstil Tekstil Tasarımı

  Alacağı Unvan : Moda ve Tekstil Sanatçısı

  ÖSS Puan Türü : Özel Yetenek

  Eğitim Süresi : 4  Moda ve Tekstil Tasarımı programının amacı ülkenin tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için dokuma ve baskı tasarımı yapacak sanatçıları yetiştirmek. Moda ve Tekstil Tasarımı programının ilk iki yılında uygulama alanları ile ilgili teknolojik bilgiler ve malzeme bilgileri kuramsal ve uygulamalı olarak verilmekte daha sonraki yıllarda uygulamaya dönük tasarım çalışmaları yaptırılmaktadır. Eğitim süresince öğrencilerin genel kültür ve sanat bilgileri ile teknolojik bilgilerinin geliştirilmesine özen gösterilmektedir.  Moda ve tekstil programda okumak isteyenlerin şekil ve uzay ilişkilerini görebilme renkleri ayırt edebilme özgün şekiller tasarlayabilme ve bunları çizimle ifade edebilme yeteneklerine sahip olmaları gerekir. Program özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci almaktadır.  Moda ve Tekstil Tasarımı programını başarı ile tamamlayanlar Moda ve Tekstil Sanatçısı unvanı ile çalışırlar. Moda ve Tekstil Tasarımı sanatçıları tekstil fabrikasında üretilecek malların biçim ve desenlerinin tasarımı yapar.  Moda ve Tekstil Tasarımı sanatçılarının tekstil teknikleri ve moda alanında genel bilgiye sahip olmalarıgelişmeleri yakından izlemeleri ve yaratıcı olmaları ve başkaları ile iletişim kurabilmeleri meslekte başarı olasılığını artırır. Moda ve Tekstil Tasarımı programında öğrenim giren kişiler kamu ve özel sektördeki tüm tekstil fabrikalarında iplik-dokuma-baskı ünitelerinin kreasyon negatif renklendirme bölümlerinde çalışabilirler. Moda ve Tekstil Tasarımı ve konfeksiyon endüstrisi ülkemizde gelişmekte olan önemli bir alan olduğundan tekstil bölümünde öğrenim görmüş elemanlara geniş iş olanakları bulunmaktadır. Bu elemanlar; tekstil konfeksiyon ve modası ile ilgili firmalarda danışman veya uzman olarak çalışabilirler.


  BÖLÜMÜN OLDUĞU FAKÜLTELER

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
  Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Tasarım Fakültesi

  Kahramanmaraş Sütçü İmamÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım Ve Mimarlık Fakültesi

  Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Moda Ve Tekstil Tasarımı Bölümü

  Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  HEYKEL  Mevcut Bölümler : Heykel

  Alacağı Unvan : Heykeltıraş

  ÖSS Puan Türü : Özel Yetenek

  Eğitim Süresi : 4  Heykel programda akademik düzeyde bilgi verilerek ve uygulamalar yaptırılarak çağdaş anlayışa sahip heykeltıraş yetiştirmek amacıyla eğitim yapılır. Heykel programda temel sanat eğitimi heykel atölye dersi heykel teknolojisi çıplak modelden desen (ağaç tas ****l maden döküm çağdaş malzemeler) gibi uygulamalı atölye dersleri ile genel sanat tarihi estetik sanat sosyolojisi 19. ve 20. yüzyıl sanatı sanat eserleri analizi gibi teorik dersler verilir.


  Heykel programa özel yetenek sınavı ile öğrenci alınır. Bu alanda başarılı olmak için sanata ilgili ve çeşitli malzemeler ile şekillendirme yapmak gibi görsel sanat kollarında yetenekli olmak gerekir.


  Heykel programını bitirenlere "Heykeltıraş" unvanı verilir. Heykeltıraşlar çevre düzenlemelerinde restoratör mulörmodelci artistik dökümcü artistik ağaç taş ****l yontucusu medalist madalya para nişan yapımcısı olarak çalışabilirler.


  Heykeltıraş özel ve resmi kuruluşlarda uzman sanatçı ve sanat danışmanı olarak çalışabilecekleri gibi bağımsız olarak çalışma olanağına da sahiptirler.


  Kompozitörler sayısı giderek artan Devlet ve Belediyelere ait orkestralarda sanatçı ve konservatuarlarda öğretim üyesi olarak çalışabilirler. Öğretmenlik meslek eğitimi almış olanlar orta dereceli okulların müzik alanındaki derslerine öğretmen olarak atanabilirler.


  BÖLÜMÜN OLDUĞU FAKÜLTELER

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fethi Töker Güzel Sanatlar Ve Tasarım Fakültesi

  Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  FOTOĞRAFÇILIK  Mevcut Bölümler : Fotoğrafçılık Fotoğraf ve Video

  Alacağı Unvan : Fotoğraf Sanatçısı

  ÖSS Puan Türü : Özel Yetenek

  Eğitim Süresi : 4 yıl  Fotoğrafçılık programının amacı fotoğraf tekniklerini kullanarak belgeleme iletişim tanıtım eğitim ve sanat gibi alanlarda görüntü üretimi ve aktarımı yapabilecek sağlam temel sanat yöntemleri ile çağdaş anlayış ve teknolojiyi bütünleştirebilen üreticiliği gelişmiş uygulama kadar yöneticilik ve araştırma da yapabilecek elemanlar yetiştirmek. Fotoğrafçılık programında fizik kimya ve genel kültür derslerinden sanat ve tasarım uygarlık tarihi temel tasarım fotoğraf bilgisi karanlık oda teknikleri gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.  Fotoğrafçılık programında okumak isteyenlerin renkleri ve şekilleri ağılama yeteneklerinin yüksek olması ve estetik görüş sahibi olmaları beklenir. Program özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci almaktadır.  Fotoğrafçılık programını bitirenlere "Fotoğraf Sanatçısı" unvanı verilir. Fotoğraf sanatçısı fotoğrafı çekilecek cismin ışık durumuna göre konumunu belirler; çekilen fotoğrafı kimyasal maddelerle banyo eder; fotoğrafı karta basar üzerinde gerekli düzeltmeleri yapar. Fotoğraf sanatçıları tanıtım sektörü film ve prodüksiyon sektörü basında grafik ve reklam şirketlerinde özel ve resmi televizyon kuruluşlarında görev alabilirler isterlerse özel işyeri açabilirler.


  BÖLÜMÜN OLDUĞU FAKÜLTELER

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi

  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  SERAMİK SANATLAR  Mevcut Bölümler : Seramik Seramik ve Cam Cam Seramik Sanatları

  Alacağı Unvan : Seramik Sanatçısı

  ÖSS Puan Türü : Özel Yetenek

  Eğitim Süresi : 4  Seramik sanatları programının amacı seramik teknolojisi cam ve seramik sanatları alanında çalışacak üretici insan gücünü yetiştirmek. Seramik sanatları programında çoğunlukla uygulama ağırlıklı desen çalışması ve seramik kimyası alanlarında dersler okutulur. Okutulan diğer dersler sanat konularına ve seramik yapımına dönük bulunmaktadır. Son sınıf öğrencilerinin staj yapma zorunluluğu vardır.  Seramik sanatlar programına girmek için sanata karşı ilgisi ve yeteneği bulunan üretici güce sahip olan her aday bu alanda başarı gösterebilir. El becerisi ve fiziksel olarak el ve kol sağlığı ön planda düşünülmelidir.  Seramik sanatlar eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler "Seramik Sanatçısı" unvanını kazanırlar. Seramik sanatçısı kil ve topraktan seramik ürün yapımı ile ilgili yöntemler geliştirir; seramik yapımında kullanılacak malzemenin fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirler kalite ve tip olarak uygun olan malzemeyi seçer pişirme sırlama ve diğer yapım işlerinde uygulanacak metotları belirler ürünü boyar ve süsler.  Seramik sanatçılarının serbest çalışma olanaklarının yanı sıra sanatsal üretim teknolojik üretim vb. dallarda imalatta bulunan kuruluşlarda iş bulma olanakları vardır. Öğretmenlik meslek eğitimi almış olanlar meslek liselerine seramik çinicilik cam işlemeciliği ve restorasyon - konservasyon alanındaki derslere öğretmen olarak atanabilirler.


  Hemen Paylaş!


 2. #2

  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  10,521

  Standart

  SERAMİK ÖĞRETMENLİĞİ

  TANIM

  Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere seramik ile ilgili eğitim veren kişidir. Seramik öğretmeni sınıfta atölyede ve işletmelerde görev yapar görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı kirli nemli ve biraz gürültülüdür.


  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kız meslek Anadolu kız meslek liseleri kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri pratik kız sanat okulları ve halk eğitim merkezlerinde seramik öğretmeni olarak çalışırlar.
  Bu elemanlar kamu ve özel sektöre ait seramik işletmelerinin model üretimi dekorlama sırlama alçı ve kalıp bölümlerinde çalışabilirler.
  Kendi adlarına atölye de açabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi; Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Seramik Öğretmenliği bölümünde verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi doçent ve profesör unvanını alabilirler.
  Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler.  GELENEKSEL EL SANATLARI


  Geleneksel el sanatları programında eski Türk sanatlarının devamını sağlayacak aynı zamanda müzelerde kütüphanelerde resmi ya da özel koleksiyonlarda bulunan bu türden eski eserlerin bakımlarını ve onarımlarını bilimsel yöntemlerle yapacak elemanlar yetiştirmek amacıyla eğitim yapılmaktadır. Bu sebeple Geleneksel El Sanatları bölümleri aşağıdaki anabilim dallarından oluşur.  Cilt: Cilt programının amacı geçmişdeğerleri koruyup devamını sağlama unutulmuş olan cilt ve kitap sanatımızı tekrar canlandırıp günümüze uyarlama eski Osmanlı Türk sanatındaki biçim renk desen üslup gibi konuları inceleme bozulan ciltleri onarma konusunda çalışacak sanatçıları yetiştirmek.

  Eski Çini Onarımı: Eski çini onarımları programının amacı bozulmuş silinmiş eskimiş çinileri ilk haline yakın şekilde onarabilecek klâsik formları bozmadan günümüze uygulayabilecek desen tasarımcısı sanatçıları yetiştirmek.

  Eski Yazı (Hat): Eski yazı (hat) programının amacı geleneksel sivil ve dini mimaride binaların yazılarını yazacak ve bozulmuş yazıları onararak eski haline getirecek ve hat sanatını klâsik ve modern anlayışla uygulayacak sanatçıları yetiştirmek.

  Halı Kilim ve Eski Kumaş Desenleri: Halı Kilim ve Eski Kumaş Desenleri programının amacı kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el dokuma örneklerinin belgelenmesi korunması değerlendirilmesi alanında çalışacak sanatçıları yetiştirmek.
  Tezhip (Süsleme) : Tezhip programının amacı geleneksel sivil ve dini mimaride binaları süsleme amacıyla yapılan kalem işi eski el yazmaları da ve kitap süslemelerinde kullanılan motif ve süsleme altın ezme ve kullanma gibi geleneksel Türk el sanatı alanında çalışacak sanatçılar yetiştirmek.


  Geleneksel El Sanatları programında temel sanat eğitimi sanat tarihi uygarlık tarihi temel tasarım güzel sanatlar tasarlama ilkeleri Osmanlı Türkçe si Türk süsleme desenleri teknik resim perspektif Türk ve doğu sanat tasarımı sedefçilik oymacılık mesleki restorasyon gibi dersler okutulur. Ayrıca seçecekleri anabilim dalına göre özel dersler verilir.

  Geleneksel El Sanatları programda okumak isteyenler şekil algısına tasarım ve çizim yeteneğine ve estetik görüşe sahip sanata karşı içten bir ilgi duyan üretici kimseler olmaları gerekir. Program özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci almaktadır.

  Geleneksel El Sanatları programından mezun olanlara Geleneksel El Sanatçı unvanı verilir. Ayrıca bitirdiği anabilim dalı belirtilir. Geleneksel El sanatçılarından cilt sanatçısı bozulmuş eski ve değerli kitap kapaklarını asıllarına uygun hale getirici çalışmalar yapar.

  Çini ve tezhip sanatçısı eski binaların çini ve tezhiplerini ve çini ve tezhiplerin çizilecek bölümünü inceler çini ve tezhip yüzeye en uygun şekilde yerleştirilmesi için tasarımlar geliştirir ve bunları uygular. Bozulan çini ve tezhiplerin asıllarını kaynaklardan inceler ilk halini taslak olarak çizer ve buna göre çini ve tezhiplerin bozulan yerlerini onarır.

  Hat sanatçıları eski binaya yazılacak yazıyı ve binanın yazı yazılacak bölümünü inceler yazıyı yüzeye en uygun şekilde yerleştirilmesi için tasarımlar geliştirir ve bunları uygular. Bozulan yazıların asıllarını kaynaklardan inceler ilk halini taslak olarak çizer ve buna göre yazının bozulan yerlerini onarır.

  Halı Kilim ve Kumaş Eski Sanatçısı eski halı kilim ve kumaşların desenlerinin çağımıza aktarılması ve uyarlanması onların orijinalliğinin kaybolmaması için uğraşır.


  Geleneksel El Sanatları programından mezun olanlar serbest sanatçı olarak hayatlarını kazanabilecekleri gibi müzelerde restorasyon merkezlerinde ve kütüphanelerde de görev alabilirler. Öğretmenlik meslek eğitimi de almış olanlar güzel sanatlar liselerine öğretmen olarak atanabilirler. Halı kilim sanatçıları tekstil sektörü el halıcılığı sektörlerinde çalışabilirler.  BÖLÜMÜN OLDUĞU FAKÜLTELER

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  GELENEKSEL EL SANATLARI ÖĞRETMENLİĞİ


  Programın Amacı

  Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği programının amacı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında geleneksel Türk el sanatları öğretmenliği konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.


  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği programında genel kültür derslerinin yanı sıra temel sanat eğitimi sanat tarihi uygarlık tarihi temel tasarım gibi alan dersleri verilir.

  Ayrıca teknik eğitime giriş eğitim psikolojisi genel ve özel öğretim metotları ölçme-değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.  Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

  Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği programını bitirenlere Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmeni unvanı verilir.

  Geleneksel Türk el sanatları öğretmeni örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili bilgi beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar öğrencilerinin başarılarını değerlendiririşyerlerinde uygulama yapan öğrencilerini gözlemler mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.


  Çalışma Alanları

  Geleneksel Türk El Sanatları öğretmenlerinin başlıca çalışma alanları Milli Eğitim bakanlığına bağlı yaygın ve örgün eğitim kurumlarıdır. Mezunlar isterlerse kendi işlerini kurabilirler.


  alıntıdır

  [Misafirler Kayıt Olmadan Linkleri Göremez | Kayıt Olmak için Tıklayın]
 

 

LinkBacks (?)


Konu Etiketleri

Künye Uyarı
Powered by vBulletin® Version 4.1.12
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Extra Tabs by vBulletin Hispano
Sanal Dünyanın Gerçek Ailesi
Copyright ©2007-2014 Forumuz.Net

Sosyal paylaşım platformu olan Forumuz.Net sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumuz.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumuz.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

aduket.net

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346 1347 1348